Čeští učitelé nadržují dívkám. Nová studie oponuje feministkám - iDNES.cz

Čeští učitelé nadržují dívkám. Nová studie oponuje feministkám

  18:14
České školy znevýhodňují chlapce. I když mají stejné znalosti jako dívky, dostávají horší známky. Překvapivé zjištění přináší nová studie sociologů Petra Matějů a Natalie Simonové, kteří analyzovali výsledky deváťáků v testech PISA. Podle nich tak neplatí "feministické teorie", že jsou to dívky, koho školy poškozují.
Učitelé ve známkování zvýhodňují holky, zjistila nová studie českých sociologů (ilustrační snímek).

Učitelé ve známkování zvýhodňují holky, zjistila nová studie českých sociologů (ilustrační snímek). | foto: MF DNES

Vědci dospěli k tomu, že holky mají dvakrát větší šanci získat jedničku z matematiky a téměř pětkrát větší šanci na jedničku z češtiny než chlapci. A to i navzdory tomu, že dívky mají v testech PISA v matematice obecně horší výsledky.

Děkan Fakulty sociálních studií Vysoké školy finanční a správní Matějů a vědecká pracovnice Institutu pro sociální a ekonomické analýzy Simonová na to přišli v dosud nepublikované stati Koho znevýhodňuje škola: chlapce, nebo dívky?, kterou má iDNES.cz k dispozici.  

Jak výzkumníci postupovali

Autoři využili výsledky testů čtenářské a matematické gramotnosti 2 598 českých deváťáků (ročník 1987) v mezinárodním výzkumu PISA (dělá se v zemích OECD) z roku 2003. Pomocí statistických modelů a deskriptivních analýz je srovnali se známkami, které žáci dostávali v běžném vyučování, a dalšími informacemi o dětech. "Analýzy dat ze šetření PISA jsme tady v Česku rozšířili o řadu otázek a žáky jsme dále sledovali v jejich přechodech k vyšším stupňům vzdělání," vysvětlil spoluautor Petr Matějů. Výzkumníky zajímalo sociálně-ekonomické a kulturní zázemí žákovy rodiny, přístup k učení či plány na další studium.

Studie vyjde v březnu v českém odborném časopise Orbis Scholae. Anglická verze, jejímž spoluautorem je Michael Smith, bude publikovaná v periodiku British Journal of Sociology of Education.

Odpověď na otázku z názvu jejich studie je podle nich jednoznačná. "Analýza prokazuje, že pohlaví žáka má na výsledky vzdělávání statisticky významný vliv, avšak opačný než uvádí feministicky orientované studie. Školní známkování působí v českém vzdělávacím systému v neprospěch chlapců, kteří jsou při stejných dovednostech klasifikováni hůře než dívky. U všech typů analyzovaných výsledků jsme zjistili, že dívky jsou ve srovnání s chlapci ve značné výhodě," uvádí studie. 

Matějů iDNES.cz řekl, že toto zjištění po přečtení některých nových zahraničních studií předpokládali. "Překvapilo nás ale, jak velké rozdíly svědčící o zvýhodňování dívek u nás v tomto směru existují," uvedl. Podle něj je znevýhodňování holek na školách feministickým mýtem. V textu se spoluautorkou uvádí, že řada českých i zahraničních takto zaměřených studií nemá pro většinu klíčových tvrzení a závěrů důkazy.

Polemizují například se starší studií Genderové aspekty českého školství Lucie Jarkovské a Kateřiny Liškové, které se věnují genderovým studiím na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Ta zmiňuje například to, že sice dívky obecně dostávají lepší známky, ale učitelé často zpochybňují jejich schopnosti. Škola tak podle socioložek reprodukuje genderové nerovnosti.

Podle Jarkovské sice nová studie přináší zajímavé zjištění, ale má k ní výhrady. "Jejich a můj přístup prezentují úplně odlišný způsob pohledu na tuto problematiku. Mně je cizí brát to jako souboj, kdo je na tom hůř, jestli holky nebo kluci," řekla iDNES.cz. Podle ní je především nutné posuzovat reálný dopad známek, tedy zda nejlépe hodnocení žáci skutečně mají další studijní úspěchy, pocit spokojenosti a posléze i lepší výdělek. 

Za znevýhodňováním chlapců může být i převaha učitelek

Matějů se Simonovou také zjistili, že pohlaví žáka má společně s jeho sociálním původem velký vliv i na rozhodování o dalším studiu. A v Česku víc než v jiných zemích. Podle Matějů dcera vysokoškolsky vzdělaných rodičů má ve srovnání se stejně schopným synem vyučených rodičů mnohonásobně vyšší šanci dostat se na gymnázium a pak pokračovat ve studiu na vysoké škole.

"Tyto tendence působí v našem vzdělávacím systému již dlouho a pokud nedojde ke změně, můžeme očekávat další zhoršování představ o životním úspěchu u chlapců, což se nakonec vždy projeví ve výskytu problémového chování, včetně násilí a kriminality," říká Matějů, který v minulosti působil na ministerstvu školství jako náměstek pro vysoké školy.

Příčinami zvýhodňování dívek se autoři věnují jen letmo. Jako možné vysvětlení považují například to, že učitelé oceňují svědomitý přístup k učení a ukázněné chování, které podle tvůrců studie splňují spíše dívky. Roli prý může hrát i to, že na školách učí zejména ženy. To je ale prý ještě nutné blíže analyzovat.

"Pokud se prokáže, že vysoký podíl žen-učitelek skutečně stojí za pozitivnějším školním hodnocením dívek, než jaké by odpovídalo jejich naměřeným dovednostem, měla by taková skutečnost vést ke snahám o zvýšení zastoupení mužů v učitelském povolání. Stejně jako se tak děje v případě cílených snah ke zvýšení podílu žen ve vědě, technických oborech a na manažerských pozicích," navrhují sociologové. 

Snížit rozdíly mezi dívkami a chlapci by podle nich pomohly nové a efektivnější způsoby výuky matematiky a práce s psaným textem. "Tím bychom se přiblížili stavu, kdy by si obě pohlaví vybírala svou vzdělávací a profesní kariéru nikoliv podle genderových stereotypů, ale podle skutečných zájmů a schopností," píše se ve studii.

Ale jak jde dohromady zjištění o školním znevýhodňování chlapců s faktem, že muži mají obecně vyšší platy než ženy se srovnatelným vzděláním, schopnostmi a pozicí (více o nerovnostech v platech čtěte zde)? Matějů se Simonovou v tomto odkazují zejména na německou studií, podle které na disproporce ve mzdách může mít mimo jiné vliv právě pokřivené známkování na školách, které neodpovídá skutečným znalostem. Kluci podle sociologů musí během studia vyvinout větší úsilí, aby dosáhli stejných výsledků jako holky, což se pak později údajně projevuje i v zaměstnání.

Učitelé podle socioložky často hází všechny holky "do jednoho pytle"

Podle Jarkovské působí na učitele při rozhodování o známce celá řada stereotypů. Kantoři například údajně často předpokládají, že když kluci dospívají později, tak se budou ve škole postupně zlepšovat a budou holky dohánět či předhánět. Nebo mají tendenci zvýhodňovat žáky, které si už zaškatulkovali jako jedničkáře. 

"Holky sice mají lepší známky, ale hodnota jejich jedniček je často devalvována.  Podle učitelů jsou výsledkem nikoli intelektu a důvtipu, ale memorování. Často se podhodnocují i samy dívky. Vyučující by měl být schopen se dívat na konkrétní dítě a zapomenout na to, co si obecně myslí o holkách a klucích. Nejde o to preferovat dívky, nebo na ně brát speciální ohled," podotýká Jarkovská, autorka právě vydané knihy Gender před tabulí. 

Na nespravedlivé známkování ve prospěch dívek, v tomto případě na středních školách, upozornila v květnu 2012 ve své analýze i společnost Scio (více zde).

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu

Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně agresivní forma rakoviny, své nemoci podlehla. Na její léčbu, která stála miliony korun a nebyla hrazena...

Přelomová dohoda vznikala tři roky. WHO se shodla na společném postupu při pandemii

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií. Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, se rodila se přes tři roky....

16. dubna 2025  3:47

Teror v Oklahomě vyfotil amatér, zdrcená matka jeho snímku nemohla uniknout

Spojené státy si připomínají třicet let od tragédie v Oklahoma City. Symbolem jednoho z nejhorších teroristických útoků v jejich dějinách se stal snímek hasiče, který v náručí nese bezvládné tělo...

16. dubna 2025

Čína nechala Trumpa v celním pokeru vycukat. Má lepší karty, využívá jeho chyby

Premium

Zatímco Donald Trump každý den mění pravidla celního uragánu a celý svět se klepe, s čím přijde zítra, Čína se rozhodla pro konfrontaci. Americká celní výjimka pro smartphony ukázala, že v obchodní...

16. dubna 2025

Promlčeno. Stavebníci nepovolené terasy, kde uhořelo 7 lidí, unikli milionové pokutě

Premium

Ačkoliv předzahrádka restaurace U Kojota v Mostě, kde v lednu po převržení plynového ohřívače uhořelo sedm lidí, byla černou stavbou bez stavebního povolení, za její vybudování nebude nikdo...

16. dubna 2025

Jak celní politika zapomněla na služby. Je to motor americké ekonomiky

Premium

Trumpova administrativa se snaží masivně podpořit vývoz amerického zboží a komodit do celého světa. Ve chvíli, kdy se americký prezident zaměřuje na domácí průmysl, ale zapomíná na možná ještě...

16. dubna 2025

Na rozloučení s Aloisem Švehlíkem promluví Pavla Beretová a zazpívá Igor Orozovič

Rodina, kolegové i veřejnost se ve středu dopoledne rozloučí s Aloisem Švehlíkem. Smuteční obřad hostí historická budova Národního divadla od 11:00. Přímý přenos můžete na iDNES.cz sledovat od 10:30....

16. dubna 2025

Rusové ukázali, jak navigují drony z Moskvy. Legitimní cíl, reagují Ukrajinci

Ruská státní agentura RIA Novosti na svém účtu na sociální síti zveřejnila a později odstranila video, které zobrazovalo, jak drony útočící na cíle na Ukrajině řídí operátoři z mrakodrapů v moskevské...

15. dubna 2025  22:29

Bulovka se musí omluvit miliardáři Sehnalovi za prozrazení zprávy, že předbíhal při očkování

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka se musí omluvit podnikateli Pavlu Sehnalovi za to, že mediím sdělila v roce 2021 informaci o jeho přednostním očkování proti koronaviru. Uvedl to v pondělí server...

15. dubna 2025  22:02

Přežil jsem půlrok v první linii, tvrdí ruský DiCaprio. Díky válce jsem zhubl, chválí si

Ruský dvojník hollywoodského herce Leonarda DiCapria Roman Burcev tvrdí, že přežil více než půl roku na frontě. Dvaačtyřicetiletý muž, který se dříve díky své podobnosti s oscarovou hvězdou živil...

15. dubna 2025  22:01

Poslanci se přou, zda omezí Airbnb. Z Prahy 1 se stal Disneyland, řekl Michálek

Povinnou registraci ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista projednávali poslanci. Řešili také, zda budou mít obce možnost regulovat...

15. dubna 2025  6:18,  aktualizováno  21:20

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Konfiskovat, vrazi dětí. V Praze demonstrovali proti šíření ruské kultury

Desítky lidí v úterý večer protestovaly proti šíření ruské kultury před Ruským domem v Praze. Vchod do areálu omotali policejní páskou, před budovu také vylili červenou tekutinu symbolizující krev...

15. dubna 2025  21:03

Stranické think-tanky inkasují od státu miliony, fungují téměř bez kontroly

Premium

Ze státní kasy každoročně putují miliony korun na účty institutů, za jejichž provozem stojí politické strany a hnutí. Jenže think-tanky příliš velké kontrole nepodléhají, dohledový úřad má totiž...

15. dubna 2025