Čeští ´tygři´ porazili elitní piloty vrtulníků

  • 1
Přerov - Husarský kousek se podařil vojenským letcům z vrtulníkové základny v Přerově, kteří byli na cvičení Tiger Meet v Portugalsku oceněni jako nejlepší tygří letka NATO. Přerovští piloti se svými bitevními vrtulníky Mi-24 po čtrnáctihodinovém letu z Portugalska ve středu přistáli na domovském letišti v Přerově a v rukou šťastně třímali putovní stříbrnou soškou Silver Tiger Trophy. Tygří letky platí ve všech státech NATO za elitu vojenského letectva.

"Je to pro nás velká pocta. Ocenění nás těší o to více, že jsme členy asociace tygřích letek teprve druhý rok. Loni nám prvenství v soutěži těsně uniklo, letos konečně můžeme slavit zisk tohoto vysoce prestižního titulu," řekl jeden z přerovských pilotů.

Portugalského cvičení, které skončilo v úterý, se zúčastnilo 18 tygřích letek z 11 států NATO a Švýcarska. Piloti společně nacvičovali různé náročné letové manévry, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím.

"Hodnotilo se nejen splnění letových úkolů, ale i vojenská kázeň, vystupování či ustrojenost," uvedl pilot.

Dodal, že přerovští letci budou mít stříbrnou sošku tygra z dílny světoznámého londýnského zlatnictví Mappin and Webb do června příštího roku, kdy bude na letecké základně Camry ve Francii další cvičení Tiger Meet. "Pokusíme se první místo obhájit. Dosud se to však žádné tygří letce nepodařilo," podotkl pilot.

Tradice tygřích letek vznikla za druhé světové války v americkém letectvu. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali scházet, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje.


Video