Gripen elitní 211. tygří letky z Čáslavi a stroj Rafale francouzské Escadron de...

Gripen elitní 211. tygří letky z Čáslavi a stroj Rafale francouzské Escadron de chasse 3/30 Lorraine na cvičení Tiger Meet | foto: LtCol Uli Metternich, NTA

Tygří oči Krainové na gripenu vynesly stíhačům stříbro za kamufláž

  • 24
Elitní čeští letci na prestižním cvičení tygřích letek NATO ve Francii získali druhé místo za originální kamufláž jednoho ze strojů JAS-39 Gripen. Podkladem pro motiv pojmenovaný Wildcat, tedy Divoká kočka, je fotografie topmodelky Simony Krainové.

„Druhé místo obsadil český vlajkový letoun s motivem s příznačným názvem Wildcat, kde je částečně překrytá tvář topmodelky a herečky Simony Krainové stylizovaná do podoby tygřice. Její tygří oči pak zdobí také vodorovné řídící plochy,“ řekl mluvčí čáslavské základny Tomáš Maruščák. Autorem motivu je podle něj jeden z pilotů elitní 211. taktické letky. Jméno však z operačních důvodů neprozradil.

Fotografie

Společný let vlajkových letounů tygřích letek z Belgie (F-16), Švýcarska...
Letoun Rafale M z Flottille 11F francouzského námořnictva na cvičení Tiger Meet
Letoun včasné výstrahy AWACS v tygřím provedení na cvičení Tiger Meet ve Francii
Gripen elitní 211. tygří letky z Čáslavi na cvičení Tiger Meet ve Francii

Nejlepší kamufláž byla letos letci přisouzena bílému letounu Rafale M s černými tygřími pruhy z Flottille 11F francouzského námořnictva. Druhé místo za kamufláž už čeští letci získali jednou v roce 2013.

Dvoutýdenní prestižní cvičení tygřích letek NATO „Tiger Meet“ ve francouzském Landivisiau skončilo v pátek. Během uplynulých dnů čeští stíhači absolvovali celkem 46 cvičných letů se čtyřmi letouny JAS-39 Gripen a ve vzduchu strávili více než 65 hodin.

Na tradičním setkání elitních letek Aliance se letos sešlo 53 letounů a 15 vrtulníků ze 13 zemí. Celkově letci podnikli na 300 dílčích misí.

Tygří letky

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

V současnosti má asociace tygřích letek 24 řádných členů ze 14 zemí NATO a neutrálního Švýcarska. Dalších 10 letek pak může využívat čestného členství v NATO Tiger Association a jedna letka zkušebního členství.

Českou republiku v elitním klubu dlouhé roky úspěšně zastupuje dříve přerovská 231. letka a po stěhování do Náměště nad Oslavou přejmenovaná 221. letka bitevních vrtulníků Mi-24/35. Právoplatným členem se letka stala v roce 2001 a byla vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství. O rok později už čeští letci v soutěži v Portugalsku zvítězili.

V roce 2010 se právoplatným členem stala 211. taktická letka z Čáslavi s gripeny a hned slavila vítězství.

V dopoledních hodinách to byly týmové bojové lety zaměřené na využití všech prostředků proti protivníkovi, takzvané COMAO (Composite Air Operations), do kterých se zapojovalo několik desítek kusů letecké techniky, námořní fregaty i jednotky speciálních sil. Odpoledne pak většinou sváděli letci vzdušné souboje nebo plnili úkoly přímé letecké podpory.

Součástí každoročního „setkání tygrů“ jsou i různé tradice a zvyklosti, jako například ztvárnění tygří příslušnosti na letounech. Čeští letci, ať už vrtulníková 221. letka ze základny v Náměšti nad Oslavou nebo 211. taktická letka s Čáslavi, se snaží přijít vždy s originálním motivem. A v minulosti za to kromě letového umění sklízeli obdiv a uznání.

V případě pronajatých gripenů ve službách českých vzdušných sil však nejde o malbu, ale o speciální samolepící fólie, na jejichž pořízení se většinou letci v minulosti skládali. V posledních letech náklady na polep stroje elitní letky hradí výrobce letounů Saab.

Stíhači na rozdíl od kolegů s vrtulníky nemohou nechat pomalovat celý stroj. Dalším omezením jsou pak předpisy, které jasně stanovují, jak má být umístěna výsostný znak ČR na ocasní ploše letounu.

Letos má poprvé jeden ze čtveřice gripenů tygří pruhy na trupu. Vodorovné řídící plochy (malá křidélka za kabinou, pozn. red.) pak zdobí tygří oči a v tygřích barvách jsou i přídavné palivové nádrže v podvěsu pod křídly.

Duchem tygří asociace není jen precizní zvládnutí strojů a porovnání různých variant bojových taktik, ale celá letka se musí prokázat jako pevný funkční tým.

Desáté vítězství Belgičanů

Za splnění dílčích misí, ale i dalších doplňkových disciplín, jako jsou například sportovní hry nebo společenské vystupování, získávají letci body.

Soutěží se obvykle v pěti rozličných disciplínách. Nejdůležitější a nejvíce hodnocenou je kategorie „nejlépe létající letka“. Tygří „image“ je porovnávána v soutěži o nejlepší ústroj a originální ztvárnění tygřích symbolů.

Svůj důvtip i smysl pro humor musí pak letky prokázat při dovednostní soutěži a fyzickou zdatnost zase během tygřích sportovních her. Nejlepší letka, která sesbírá nejvíce bodů, získá unikátní sošku stříbrného tygra „Silver Tiger Trophy“.

Tu letos získala stejně jako loni 31. tygří letka z belgického Kleine Brogel. V dosavadní dlouhé historii tygřích srazů už po desáté. Elitní belgická letka s letouny F-16 byla od roku 2007 do roku 2014 nasazena například v Afghánistánu. Na kontě má i několik bojových misí nad Libyí a z posledních měsíců také nad Sýrií a Irákem.

, natoaktual.cz

Video