Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Mezi nebem a zemí něco je, věří většina středoškoláků. Církve odmítají

  • 1337
Existenci duchovna odmítá jen každý pátý středoškolák. Institucionalizovaná víra ale mladé Čechy neláká. Církvím důvěřuje jen necelých deset procent z nich. Průzkumu, který si objednala Křesťanská akademie mladých, se účastnilo sedm tisíc studentů.

V existenci něčeho "víc než jen viditelný materiální svět" věří 60 procent chlapců a dívek. Téměř čtvrtina mládeže o něm není přesvědčena, ale neodmítá jej.

K ateismu se přihlásilo 17 procent studentů, církevní příslušnost nebo nějaké náboženské vyznání uvedlo v dotazníku 25 procent studentů. Zhruba polovinu z nich tvoří římští katolíci.

Církve považuje za důvěryhodné jen 9 procent respondentů. Teenagerům na nich vadí především vymývání mozků, omezování svobody a jejich neschopnost nabízet řešení problémů dnešního světa. Socioložka Dana Hamplová z Univerzity Karlovy v Praze, která průzkum analyzovala, ale uvádí, že tato otázka byla formulována tak, aby z ní církve vyšly negativně.

Průzkum si u agentury Focus objednalo vzdělávací a charitativní sdružení Křesťanská akademie mladých (KAM). Sběr dat proběhl letos na jaře mezi téměř sedmi tisíci žáky více něž 150 středních škol ve 30 velkých českých městech.

Studenti 2. a 3. ročníků gymnázií, středních odborných škol a učilišť vyplňovali dotazník s 34 otázkami. Projekt se uskutečnil pod záštitou ministra školství Josefa Dobeše a zaplatila jej americká nadace Maclellan Foundation.

Holky více "věří", kluci to dohání jen u Hvězdných válek

Výsledky průzkumu podle Hamplové odpovídají podobným šetřením prováděným mezi dospělými. "Potvrdilo se, že v Česku je velmi rozšířená víra v něco a že pohled na Čechy jako ateisty je dost nepřesný. Lidi, kteří nevěří v existenci nadpřirozena a nemateriálna jsou v menšině," řekla iDNES.cz socioložka. 

Za klíčové zjištění považuje to, že velká část mladé generace má zájem o duchovno, ale hledají je mimo církev. "Nevidí ji jako prostředí, které by jim dalo odpovědi na jejich otázky," říká Hamplová.

Zadavatele průzkumu nejvíce překvapil nízký počet ateistů a také z jeho pohledu vysoký podíl studentů, kteří se hlásí k nějakému vyznání. "To je v rozporu s nedávno publikovanou studií BBC, která tvrdila, že dle matematického modelu v ČR víra vymizí nejdříve na světě," hodnotí průzkum pro iDNES.cz místopředseda výboru KAM Dušan Drabina.

K duchovnu více inklinují dívky. Chlapci je předstihli pouze v příslušnosti k nekřesťanským náboženstvím (celkem se k nim hlásí 6 procent středoškoláků). Může za to především rostoucí obliba duchovního směru jediismu vycházejícího z filmové ságy Hvězdné války.

Průzkum potvrdil, že k víře jsou otevřenější studenti na Moravě a ve Slezsku. "Dá se vypozorovat trend, že čím více na západ, tím menší počet křesťanů," uvádí Drabina. V Bibli si často čtou jen tři procenta chlapců a dívek, necelá polovina středoškoláků posvátnou knihu křesťanů nikdy nečetla a nemá to ani v plánu. Téměř třetina studentů ale zájem o Bibli projevila.

Šetření proběhlo i mezi zhruba 1 400 studenty na 30 středních školách na Slovensku. Mladí Slováci jsou podle očekávání ve srovnání s Čechy duchovněji založení. Sedmdesát jedna procent z nich si myslí, že existuje něco více než jen materiální svět, 43 procent věří v existenci Boha a aktivně se o něj zajímají. V Česku je to pouze 11 procent respondentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue