Češi před domem, ve kterém čekali v Zambii na svůj proces. | foto: archiv iDNES.cz

Čeští „špioni“, které drželi v Zambii, jsou zpět doma

  • 550
Češi, kteří byli zadrženi v Zambii kvůli údajné špionáži, jsou volní. Do Česka se vrátili už před několika dny. Silvestr tak už trávili se svými rodinami. Okolnosti návratu jsou ale nejasné.

Na návrat tří mužů upozornila Česká televize. Podle ní se Češi vrátili domů v utajení.

Ministr zahraničních věci Karel Schwarzenberg redakci iDNES.cz potvrdil, že všichni tři muži jsou už v Česku. "Vím jenom to, že přijeli. Vrátili se, myslím, už před několika dny," uvedl.

Češi v Zambii

Češi byli drženi v Zambii od října. Na výletě v hlavním městě si vyfotili sochy buvolů před kasárnami a staré letadlo před základnou. Zambijští policisté ale pojali podezření, že Češi jsou agenti tajných služeb a chtějí se zmocnit tajemství místní armády. V policejní vazbě byli muži týden. Později přebývali v rozestavěné nemovitosti bratra honorárního konzula a museli se každý pátek hlásit na policii. .

Ministr řekl, že informace, jakým způsobem se Češi dostali domů, nemá. Nechtěl tak ani komentovat zprávu, že se jednalo o tajný útěk ze země, na kterém se podílely české tajné služby, konkrétně civilní rozvědka a Vojenské zpravodajství.

Mluvčí ministerstva Vít Kolář uvedl, že soudní proces s muži bude pokračovat, ale už bez jejich přítomnosti.

Žalář za fotku starých letadel

Tři Čechy – Jiřího Cetela, Jana Coufala a Michala Vebera – zadržela v zambijském hlavním městě Lusace policie v polovině října. Místní úřady je obvinily ze špionáže. V zemi pořizovali snímky, které zambijská policie označila za rizikové.

Češi považovali obvinění ze špionáže, za kterou jim hrozilo až 25 let vězení, za nesmyslné. (rozhovor se zadrženými najdete zde)

Na fotografiích, které pořídili z veřejně přístupných míst, jsou například dvě zastaralá letadla připevněná na kovové sloupy před vchodem na leteckou základnu téměř v centru města nebo prezidentský palác.

"Jsme samozřejmě rádi, že to skončilo. Chtěl bych doporučit všem lidem, aby se přesvědčili, jaká panuje politická situace v zemi, kam chtějí cestovat," řekl České televizi Cetel. Okolnosti, za jakých se ale ze Zambie dostal, nechtěl komentovat.

Ozval se Klaus i EU

Podle české diplomacie se kauza od začátku jeví jako manipulativní. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg už dříve uvedl, že trojice zřejmě doplácí na boj mezi zambijskými tajnými službami, v němž se prý hodí vnější nepřítel.

V kauze se angažoval také prezident Václav Klaus, který odeslal zambijskému protějšku dopis, v němž ho žádá o propuštění Čechů. Dopis předal zvláštní zmocněnec ministerstva Vladimír Galuška a setkal se i se zadržovanými Čechy.

Za zadržované Čechy se už přimlouvali jejich blízcí, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či čeští europoslanci. Ti se obrátili přímo na Evropskou unii a žádají ji, aby zasáhla všemi dostupnými prostředky. Naznačili přitom, že to může mít vliv na pomoc Evropy africké zemi. Zambie se proti tomu ale ohradila (více reakcí na apel českých europoslanců čtěte tady).

V roce 2008 se odehrála podobná událost. Tentokrát ale v Indii a jednalo se o dva české entomology, Emila Kučeru a Petra Šváchu. Byli obviněni, že v zemi nezákoně sbírali brouky.  Šváchu soud osvobodil, Kučera ale dostal tříletý trest vězení. V době, kdy čekal na výsledek svého odvolání proti verdiktu, se mu podařilo ze země utéct. I tehdy se spekulovalo, že mu pomohla česká tajná služba. (více můžete číst zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video