Protiletadlový komplet RBS-70.

Protiletadlový komplet RBS-70. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Čeští „rakeťáci“ mají pohotovost, NATO je může poslat kamkoliv

  • 85
Na dvě stovky českých vojáků drží nepřetržitou půlroční pohotovost. V rámci sil rychlé reakce je NATO může nasadit kdekoli na světě. Češi by v takovém případě zajišťovali protiletadlovou obranu.

Jádro speciálně vyčleněné jednotky tvoří vojáci z 25. protiletadlové raketové brigády ze Strakonic a 142. praporu oprav z Klatov.

Zhruba dvě stovky vojáků mají od počátku ledna až do konce června nepřetržitou pohotovost. V rámci sil rychlé reakce NATO (NRF - NATO Response Force) je Aliance v případě potřeby může třeba zítra vyslat do mise kdekoliv na světě.

"Koncem roku byla ukončena příprava našeho úkolového uskupení a od 1. ledna jsme po dobu šesti měsíců v neustálé pohotovosti. Musíme být schopni zasáhnout podle potřeb NATO do třiceti dnů od vydání rozkazu," řekl velitel jednotky Vlastimil Hujer.

Vypukne-li například v Africe ozbrojený konflikt a NATO dostane mandát tam zakročit, pocestují čeští vojáci i tam. Na starosti budou mít v takovém případě vzhledem ke své specializaci protiletadlovou ochranu důležitých objektů.

Do akce by vyrazila jednotka vyzbrojená protiletadlovými komplety RBS-70, určenými k ničení letounů nebo střel s plochou dráhou letu, klouzavých pum a muničních kontejnerů na vzdálenost 5 až 10 kilometrů.

Síly rychlé reakce (NATO Response Force - NRF) jsou speciální mnohonárodní jednotky, které slouží Alianci v případě, kdy je nutné okamžitě zasáhnout kdekoli na světě. Jsou připraveny vykonávat různé druhy misí včetně civilní ochrany, mírových operací nebo použití síly. Česká armáda pro NRF v minulosti vyčlenila například chemickou jednotku. Liberečtí chemici dokonce celému multinárodnímu praporu veleli.

NRF jsou nejvýznamnější silou NATO pro řešení aktuálních krizových situací. Operačního nasazení o síle 25 tisíc vojáků jsou schopny od podzimu 2006. Na vzniku expedičních jednotek se členské státy NATO dohodly během pražského summitu v roce 2002. Jednotky už Aliance nasadila například na pomoc v oblastech postižených hurikánem Katrina ve Spojených státech nebo po zemětřesení v Pákistánu.

, natoaktual.cz

Video