Lubomír Zaorálek, odborník ČSSD na zahraničí

Lubomír Zaorálek, odborník ČSSD na zahraničí | foto: ČTK

Zaorálek: Akce v Libyi je rozplizlá, jen koukat na masakr ale nešlo

  • 49
Čeští poslanci se pustili do rozebírání letecké operace Úsvit Odysey, která vynucuje bezletovou zónu nad Libyí. Ministr obrany Alexandr Vondra zopakoval, že se české letouny Gripen k nasazení v této operaci nehodí. Expert ČSSD na zahraničí Lubomír Zaorálek označil spojenecké velení za rozplizlé.

Čeští poslanci nemají v rukou nástroje, kterými by mohli zásadně změnit vojenskou akci proti režimu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Přesto se ale chtěli o dění v Libyi informovat.

"To, co se děje na severu Afriky a Blízkém východě, je bezpochyby zlom dějin. Bod, kdy se změní mnohé, bod, kdy vystupují noví hráči," zhodnotil dění v arabských zemích ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Češi a Libye

O bezpečnost ČR kvůli dění v arabských zemích se obává 38 % Čechů, uvedla agentura STEM. Její průzkum se však konal ještě před zásahem spojenců v Libyi. O bezpečnost Česka se strachují hlavně starší lidé, občané s nižším vzděláním a levicově orientovaní Češi. Větší ohrožení vnímají ženy a lidé, kteří mají jen základní vzdělání.

Šéf diplomacie se pozastavil nad reakcí Ruska. "Pana ministra zahraničí Sergeje Lavrova považuji za příliš zkušeného politika, který ví, co dělá, než aby byl vývojem překvapen. Na to je příliš inteligentní," řekl Schwarzenberg.

K Francii, která s údery na Kaddáfího jednotky začala, poznamenal, že se "koneckonců poprvé po sto letech mohla ukázat jako vůdčí mocnost ve Středomoří".

Ministr zahraničí Alexandr Vondra opětovně zdůraznil, že  Česko nemá vojenské kapacity pro zapojení do akce. "Našich 14 gripenů je primárně, zbrojním vybavením i komunikačními systémy, předurčeno k ochraně vzdušného prostoru. Umíme dělat střežení vzdušného prostoru v Pobaltí, ale na operaci tohoto druhu dnes vybaveni nejsme," řekl.

Vyrazit případně nemohou ani chemici, protože neexistuje žádný mandát k pozemní operaci, v níž by působili.

KSČM se opřela do Schwarzenberga, Zaorálek ji za to sepsul

To, že se zatím "koalice ochotných", tedy zemí, které se zásahu účastní, neumí dohodnout na kompetencích a velení, kritizoval expert ČSSD na zahraničí Lubomír Zaorálek. "Vojenská akce, která má čtyři místa vedení, to je něco, co jsme ještě nezažili. Vedení té akce je velmi rozplizlé," řekl.

Zaorálek nicméně uznal, že přístup "nedělat nic" by také nemusel být ideální. "Mohly by se stát události, za které bychom pak cítili odpovědnost, že jsme nezasáhli. Když do toho vstoupíme, neseme rizika. Ve válce nemusí být jen dobrá řešení," dodal v poměrně smířlivém duchu.

Tradičně proti vojenskému řešení byli komunisté. "Náš postoj, který ze začátku byl správný, zdrženlivý, kopíroval například stanovisko Německa, se změnil k horšímu. Musíme volit mezi tím, zda si ponechat zdrženlivost, který jsme měli zpočátku, nebo zda jsme militantní mocnost," míní předseda KSČM Vojtěch Filip.

Zaorálek se ale odmítl postavit po bok Filipa v kritice na účet ministra zahraničí. "Je těžké jen přihlížet, když Kaddáfího žoldnéři postupují na Benghází a plukovník Kaddáfí říká něco ve smyslu, že si to s těmi lidmi vyřídí a že nikoho nebude šetřit. Nedokážu si vzít na svědomí, že bychom řekli - ne, nebudeme dělat nic, budeme koukat, jak si to Kaddáfí s těmi lidmi vyřídí," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video