Den bez aut - Cyril Svoboda

Den bez aut - Cyril Svoboda - Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda jel 22. září v rámci Dne bez aut do svého úřadu na kole. (22. září 2004) | foto: Dan Materna, MF DNES

Čeští politici se obešli bez aut

  • 95
Dnem bez aut v Evropě vyvrcholila týdenní kampaň na podporu ekologicky šetrné dopravy. Zapojila se do ní více než tisícovka měst, včetně 25 českých a moravských. V řadě z nich byla hromadná doprava zdarma, některá uzavřela svá centra pro automobilisty.

Vybraná místa byla pro automobilovou dopravu uzavřena ve dvacítce českých měst.

V Českých Budějovicích auta nesměla na náměstí Přemysla Otakara II. Centrum bylo uzavřené i v Ostravě, Hradci Králové, Olomouci nebo Strakonicích.

Mnoho měst také nabídlo cestování hromadnou dopravou zdarma nebo se slevou. V Ostravě cestujícím nahradil jízdenku malý technický průkaz k jejich vozidlu.

Ve spolupráci s dalšími organizacemi a sdruženími byly v ulicích cyklistické vyjížďky, výstavy a přednášky o dopravě, koncerty a happeningy.

Symbolicky podpořit šetrné způsoby dopravy - autobusovou, železniční, cyklistickou či pěší - se rozhodli i politici. Ministři životního prostředí a dopravy Libor Ambrozek a Milan Šimonovský přijeli do práce na kole.

K Černínskému paláci dorazil na svém bicyklu i ministr zahraničí Cyril Svoboda. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek ráno do parlamentu doběhl. Za svými povinnostmi vyjel na kole i pražský primátor Pavel Bém.

Vznik Evropského dne bez aut iniciovala Evropská komise v roce 2000 a týden od 16. září do 22. září ustanovila jako Evropský týden mobility. Vedle ochrany kvality ovzduší se akce zaměřuje také na obranu práv dětí i dospělých a na bezpečný pohyb po ulicích.

Evropa ztrácí nadšení
Do akce se sice přihlásily stovky měst z celé Evropy, ale nadšení, které tuto iniciativu provázelo při jejím vzniku před několika lety, už není tak citelné.

Akce se třeba neúčastní velkoměsta jako Řím a Berlín. Ve Francii, kde se snaha vystrnadit vozidla z městských ulic zrodila, se letos do akce zapojil jen poloviční počet měst oproti roku 2002.

Celkem se na světě přihlásilo k dnešnímu dni bez aut 1125 měst. V Rakousku se do iniciativy zapojilo 197 měst včetně Vídně, v Itálii jen Neapol a dalších 14 měst, ve Švýcarsku 72 měst, v Polsku 108 měst, v ČR 25.

Mezi hlavními městy, která se rozhodla obejít bez automobilů, jsou také třeba Londýn, Stockholm a Helsinky.

Smyslem dne bez aut je uzavřít významnou část městského centra pro automobilový provoz. Den bez aut se má stát podnětem k tzv. nenásilnému pohybu po městě, tedy k jízdě na kole či k chůzi, a také k otestování kvality a kapacity "čistých" dopravních cest, jako jsou cyklostezky a pěší zóny. 

Mimo Evropu se aut vzdát nechtějí
Mimo Evropu se den bez aut příliš neprosadil. Například v Kanadě se do akce zapojil stejně jako loni jen Montreal. V Latinské Americe se auta nedostanou do centra 17 brazilských měst.

V Asii je to ještě horší. Zájem o čisté město, byť na jeden den, projevili jen v japonské Jokohamě a v Nagoji a také v Tchaj-peji na Tchaj-wanu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video