Cyril Svoboda

Cyril Svoboda | foto: MF DNES

Čeští politici jezdí hodnotit volby do ciziny, chválí i diktátory

  • 20
Čeští vysoce postavení politici jezdí na pozvání vlád do států s autoritářskými režimy a po výsledcích tam pro místní tisk hodnotí průběh voleb. Většinou své hostitele chválí a hlásí transparentní volby, přestože zahraniční pozorovatelé tvrdí pravý opak. Výjimkou nebyl ani bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Zatímco protikandidát sedí ve vězení a média jsou cenzurována, vítěz voleb získává 85 procent hlasů a stává se po desetileté vládě znovu prezidentem. Takhle vypadaly říjnové volby v Ázerbájdžánu, kde zvítězil Ilham Alijev (více o volbách zde).

"Atmosféra během voleb byla velmi dobrá, zároveň u voličů pozorujeme dobrou náladu." Takto hlasování v zakavkazské republice pochválil někdejší český ministr zahraničí Cyril Svoboda v rozhovoru pro ázerbájdžánský zpravodajský server news.day.az. Ten opatřil článek titulkem "Bývalý ministr zahraničí České republiky: volební proces proběhl regulérně a transparentně".

Více o cestách politiků za zahraničními volbamiČtěte ve čtvrtek, 5. 12.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Svobodovu cestu do Baku zaplatila tamní vláda, která od něj chtěla, aby průběh tamních voleb komentoval. "Nechápu ten rozruch. Česko zve také pozorovatele na své volby. Nejel bych nikam, kdybych dostal instrukce, jak mám volby hodnotit, ale to po nás nikdo nechtěl," zdůrazňuje exministr. "Mým úkolem nebylo hodnotit politickou situaci v zemi, ale zda volby proběhly technicky správně."

Jenže naprosto odlišný názor měla pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Její zpráva označila volby za nesvobodné – třeba sčítání hlasů bylo shledáno sporným v 58 procentech volebních místností, které pozorovatelé navštívili. Předvolební kampaň provázelo podle nich zatýkání opozičních kandidátů a zastrašování voličů.

V Ázerbájdžánu byli i další čeští politici. Například členka SPOZ Anna Čurdová. Tamní volby rovněž pochválila. Poslankyně, jež dříve dlouho zastupovala ČSSD, tvrdí, že její cestu hradila ukrajinská nevládní organizace For Fair Election. Ta však nemá ani svůj web a Čurdová odmítla redakci MF DNES poskytnout jakékoli spojení. Díky tajemným Ukrajincům byla Čurdová také na loňských volbách v Kyjevě. Hodnotila je rovněž kladně, stejně jako Cyril Svoboda, který tam rovněž byl.

"Myslíme si, že za legitimizaci autoritářských režimů jsou naši politici přímo či nepřímo korumpováni," říká Adéla Pospíchalová z organizace Člověk v tísni. Kritizuje Milana Cabrnocha a další politiky ODS, kteří ázerbájdžánské volby též zaštítili svým hodnocením. Cestovali však s Radou Evropy či s českým Senátem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video