Radovan Krejčíř před soudem

Radovan Krejčíř před soudem | foto: ČTK

Čeští policisté v Jihoafrické republice marně čekali na Krejčířův výslech

  • 26
Čeští policisté, kteří odletěli do Jihoafrické republiky kvůli výslechu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, musí mít asi pořádně napnuté nervy – na výslech čekali od začátku týdne, zatím se jim však nepodařil. Plány komplikuje soud, který výslech odročil.

Kriminalisté se vypravili do Afriky vyslechnout Krejčíře kvůli zmizení jeho otce Lamberta. Krejčíř v kauze figuruje jen jako svědek, takže se českých policistů bát nemusí. Podle mezinárodních smluv navíc Krejčíře vyslechne jihoafrický soud a čeští policisté budou jenom poslouchat.

Jihoafrické úřady posunuly termín na devět ráno, přestože byl původně plánován už na úterý. "Jednání odložila jihoafrická strana kvůli administrativní chybě," řekla ve středu MF DNES česká konzulka v Pretorii Dagmar Minaříková.

čtěte: starkova advokáta zadrželi v JAR

Krejčíř se nakonec k soudu nedostavil kvůli nemoci. Jeho advokát také uvedl, že se podnikatele pokusil ovlivnit Julius Kramarič, advokát příbramského podnikatele Jaroslava Starky, který v případu také figuruje. Soud nechal Kramariče odvést do cely předběžného zadržení a výslech odročil na 28. července.

Krejčíř starší zmizel před sedmi lety

"Úkon, který měli čeští kriminalisté v JAR provést, byl tamními úřady odložen," potvrdil iDNES.cz mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavel Hanták. Čeští policisté se podle něj vrací dnes do Prahy.

Z únosu Krejčíře staršího, který záhadně zmizel v roce 2002, je obviněn mimo jiné člen vedení fotbalového svazu Jaroslav Starka či podnikatel Vlastimil Spěvák. Obhájce Kramarič tvrdí, že o změnu termínu tajně požádali sami policisté.

Advokáti obviněných totiž měli letenky zamluvené už na včerejšek. Dnešní výslech by se uskutečnil bez nich a oni by nemohli využít informace, které zazní, ve prospěch svých klientů. Radovan Krejčíř až dosud tvrdil, že tuší, kdo jeho otce unesl.

Cesta policie stála podle advokáta milion

Polovina advokátů se nakonec rozhodla zůstat. Na postup policie si však včera stěžovali na státním zastupitelství. "Byli jsme za soudcem a on nám řekl, že měl čas i v úterý. Policisté si vyjeli asi někam na safari," zlobil se včera v telefonu Kramarič. O jeho sporech s policií poprvé informoval deník Právo.

Policie nařčení odmítá. Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka se i dva kriminalisté dozvěděli o změně data výslechu až na poslední chvíli.

Kolik stála cesta jeho kolegů, Hanták nevěděl. Zpáteční letenka se dá už pořídit i za méně než 15 tisíc. Podle Starkova obhájce Julia Kramariče však přišla cesta celé "delegace" daňové poplatníky na milion.

Bude Krejčíř vydán?

Tělo Krejčíře staršího se od roku 2002 nenašlo. Podle policie dostal infarkt, když byl v zajetí. V listopadu 2007 zásahová jednotka zatkla Jaroslava Starku a obvinila ho z únosu. Podle jedné z verzí se stal Krejčíř obětí sporů svého syna a lidí kolem Starky. Ten vinu důrazně odmítá a podle jeho právníka policie v kauze "vyrobila" už několik nedůvěryhodných svědků.

Česko stále usiluje i o vydání Krejčíře samého kvůli trestným činům, jež s únosem jeho otce nesouvisí. Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Veroniky Ludvíkové justice stále čeká, až začne jednání odvolacího jihoafrického soudu.

Prvoinstanční soud v Johannesburgu loni v únoru Krejčíře odmítl vydat. Krejčíř by šel v Česku rovnou do vězení odpykat si sedmiletý trest.


Video