Tygří letka z přerovské vrtulníkové základny.

Tygří letka z přerovské vrtulníkové základny. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Čeští piloti vrtulníků uspěli mezi tygřími letkami

Piloti vrtulníkové letky z Přerova opět uspěli v prestižní armádním cvičení takzvaných tygřích letek NATO. Na základně Albacete ve Španělsku získali jednu ze čtyř trofejí mezi letkami, které platí v zemích aliance za elitu vojenského letectva.

Elitní piloti z Přerova se prestižního cvičení zúčastnili už popáté. V konkurenci dalších třinácti letek vybojovali trofej za sportovní výkony.

"Všechny úkoly jsme splnili beze zbytku a naše vrtulníky létaly bez problémů i v tomto suchém a horkém počasí. Každé takové cvičení pro nás znamená získání dalších velkých zkušeností při spolupráci s ostatními letkami NATO," uvedl po návratu na domovskou základnu velitel letky Ivan Pospíchal.

Jak přiznal, manévry pod názvem "Operation Tiger Tail" byly pro piloty náročné kvůli létání ve specifickém terénu. Piloti s vrtulníky Mi-24 a Mi-17 společně s britskými vrtulníky Puma nacvičovali záchranné akce s přistáním i v nadmořských výškách kolem 2200 metrů.

Létalo se v úzkých kaňonech, kde piloti vyhledávali palebná postavení protivníka. Prováděli také průzkum pro stíhací letouny a fotografovali cíle na území protivníka.

Během soutěže, které se každoročně účastní až šest desítek letounů, elitní letky absolvují několik realistických misí. Piloti plní různé náročné letové manévry, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím.

Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS a taktického letectva.

V roce 2002 právě přerovští piloti v této soutěži v Portugalsku zvítězili a byli oceněni jako nejlepší tygří letka NATO. Vítězstvím tehdy potvrdili právoplatné členství v asociaci tygřích letek a na rok dostali do držení trofej v podobě stříbrné sošky tygra z dílny světoznámého londýnského zlatnictví Mappin and Webb.

Předloni pak získali další dvě trofeje v celkem pěti kategoriích, ve kterých se během manévrů soutěží. Loni v Turecku čeští piloti vybojovali opět dvě trofeje - za sportovní výkony a za nejlepší tygří kamufláž vrtulníku.

Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů.

Od roku 2001 jsou přerovští piloti právoplatnými členy NATO Tiger Association jako jediná letka ze vzdušných sil Armády České republiky. Zároveň se přerovská 231. letka stala vůbec první letkou z bývalého východního bloku, která získala plné členství.

TRADICE TYGŘÍCH LETEK

V roce 1961 se tehdejší francouzský ministr obrany Pierre Messner pokusil upevnit vojenskou spolupráci s USA a doporučil svým jednotkám vytvořil mezinárodní spojenectví letek.

Další impuls vyslala 79. taktická stíhací letka americké armády působící v britském Woodbridge, která měla ve znaku velkou kočku. S podporou ministra Messnera velení americké letky hledalo francouzskou jednotku, která by měla stejné logo. Tou byla Escadron de Chasse ze základny Cambrai Epinoy pyšnící se znakem s tygří hlavou.

V červenci 1961 pak piloti uspořádali první setkání letek, takzvaný Tiger Meet. Tradice setkání pokračovala a v roce 1977 vyrobili londýnští řemeslníci trofej - sošku Silver Tiger Trophy pro neprofesionálnější letku.

Postupně se do skupiny tygřích letek zapojili piloti z dalších členských zemí NATO. V současnosti má asociace tygřích letek 15 řádných členů z jedenácti členských zemí aliance a neutrálního Švýcarska.

Další letky pak mohou využívat čestného či zkušebního členství v NATO Tiger Association. Tygří setkání probíhá každoročně a vítěz cvičení získává na jeden rok putovní sošku tygra. Žádné elitní letce se doposud nepodařilo prvenství v soutěži obhájit.

, natoaktual.cz

Video