Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čeští pašeráci drog pykají v drsném peruánském vězení. Do vlasti nechtějí

  • 27
Příběh známých "thajských vězňů" Emila Novotného a Radka Hanykovicse dávno skončil, ale teď je tu příběh nový - osud českých vězňů v Peru. Dvě desítky Čechů, o kterých se zatím moc neví, se snažily vyvézt kokain do Evropy. Odpykat si trest v českém vězení ale nechtějí.

Převážná většina z nich skončila v poutech letos nebo loni. O osud zavřených se před pár týdny zajímal při státní návštěvě Peru i český ministr vnitra Martin Pecina. S překvapením zjistil, že většina z nich nežádá o možnost odpykat si trest doma v Česku, i když by se to dalo zařídit. Patrně také proto, že trest z Peru se jim nezapíše do českého rejstříku.

za mřížemi v cizině

Ministerstvo zahraničí evidovalo aktuálně k 18. prosinci celkem 244 českých občanů, kteří si odpykávají trest v zahraničí.

Nejvíce z nich je zavřených v Německu, přesně 59 lidí.

Kvůli drogám nejvíc lidí uvěznili ve Španělsku a pak právě v Peru, kde je dohromady 19 zadržených.

Do počtu nejsou zahrnuti ti, kteří čekají na soud či se vůbec nepřihlásili ambasádě.

Zdroj: ministerstvo zahraničí, MF DNES

Trest si odpykává v Peru 19 Čechů, z toho 14 mužů a pět žen. Někteří jsou umístěni v nápravných zařízeních Sarita Colonia a Santa Monica (ženská věznice).

"Nejnižší trest za pašování drog v Peru činí osm let. Po přiznání může být zkrácen na šest let a osm měsíců. Odsouzení ale mohou požádat o podmínečné propuštění po dvou třetinách trestu," uvedl pro MF DNES konzul v Limě Pavel Bechný.

Ten odsouzené pašeráky ve vězení navštěvuje. Většinou jim nosí časopisy, noviny, dopisní papíry a psací potřeby. Podmínečné propuštění podle peruánského práva však zdaleka neznamená, že člověk je volný a může třeba domů do Česka. "Propuštění musí v Peru zůstat až do uplynutí délky celého trestu," dodal Bechný.

Týdeník Reflex uveřejnil v létě příběh jednoho z peruánských vězňů, dvaašedesátiletého Jana Rohlíka. Ten se k pašování přiznal, ale vypověděl, že ho původně najali na převoz drahokamů.

Rohlík popisoval, jak se jich tísní v pavilonu pro osmdesát vězňů asi tři sta. V noci jsou toalety zavřené, tak vykonávají potřebu do igelitových pytlíků. Za všechno se platí. Jeho český spoluvězeň zůstal vážně nemocný bez léků. Na svobodu vyjde Rohlík v roce 2017.

Uvěznění Češi nejsou mafiáni, ale pouze kurýři

Češi, které v Peru zatkli, nejsou v naprosté většině žádní mafiáni, ale kurýři. "Nechali se naverbovat s tím, že budou moci strávit výhodně dovolenou v Latinské Americe. Slíbili jen, že zpátky ‘něco převezou‘," vysvětluje mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer.

Jejich případy tak mohou posloužit i jako varování pro další. Na vrcholu pyramidy lidí, pro které tito Češi pracují, stojí kolumbijské kokainové kartely. Kokain, který se přes Peru pašuje, pochází právě z Kolumbie.

"Letadla, která míří do ciziny přímo z Kolumbie, už se kontrolují hodně pečlivě. Kurýři se proto často nejprve vydají do sousední země a letí až odtamtud," vysvětluje bývalý šéf Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.

Česká ambasáda nemá na to, aby vězňům poskytovala peníze, ale jiné státy EU je z humanitárních důvodů finančně podporují. Další Češi jsou údajně podle informací MF DNES v Brazílii. V Thajsku už podle konzulky Boženy Kunové žádný Čech kvůli drogám nesedí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video