Čeští lékaři se zacházet s protonem zatím učí. Klinika v Česku funguje pouze několik měsíců. (Ilustrační foto)

Čeští lékaři se zacházet s protonem zatím učí. Klinika v Česku funguje pouze několik měsíců. (Ilustrační foto) | foto: MF DNES

Čeští pacienti s rakovinou se budou protonem léčit. Ovšem v Mnichově

  • 197
Všeobecná zdravotní pojišťovna vyřešila spor o léčbu onkologicky nemocných v protonovém centru v Praze na Bulovce zajímavě. Chystá se podepsat memorandum o spolupráci s nejbližší zahraniční klinikou, která léčbu nabízí. Čeští pacienti se tak budou léčit v Mnichově na klinice Rinecker Proton Therapy Center za zhruba poloviční cenu než v Česku. Ministr zdravotnictví Leoš Heger s rozhodnutím VZP souhlasí.

Poslední kapkou, proč se VZP takto rozhodla, byl zřejmě fakt, že Proton centrum Na Bulovce minulý týden začalo ozařovat 43letého pacienta VZP, aniž by k tomu pojišťovna dala předem souhlas a přislíbila péči uhradit.

Částka, kterou teď za terapii od VZP protonové centrum požaduje, se pohybuje kolem jednoho milionu korun, přičemž stejná léčba v Mnichově by přišla přesně o půl milionu levněji.

"V Mnichově by VZP byla schopna zajistit klientovi stejnou péči za téměř poloviční cenu - částka hrazená pražskému protonovému centru by tak v Mnichově vystačila na léčbu dvou pacientů. Téměř 500 tisíc korun, což je rozdíl mezi cenou v Praze a v Mnichově, bude proto VZP následně od pražského protonového centra vymáhat. Jde navíc o poslední takový případ - v zájmu pacientů není možné z veřejných finančních prostředků nadále platit předražené částky v pražském zařízení," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý

"Další neopomenutelnou výhodou je i dlouholetá zkušenost mnichovského centra s tímto typem terapie," dodal. Tím mluvčí naráží na fakt, že čeští lékaři se zacházet s protonem zatím ještě stále učí, protože klinika v Česku funguje pouze několik měsíců.

"Je to velmi racionální rozhodnutí, protože protonová léčba je zhruba pětkrát dražší než klasické ozařování," řekl iDNES.cz k rozhodnutí VZP ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle něj je akceptovatelné, aby v případě potřeby byli pacienti posílání do centra, které nebude v České republice. "Asi tak jako v některých případech jezdí lidé z Moravy na dětskou kardiochirurgii do Motola," doplnil Heger. 

"VZP má povinnost, pokud je léčba indikována a není jinak řešitelná, léčbu zajistit. Dnes se přeshraniční péče velmi otvírá a VZP může zvolit tuto cestu," uvedl ministr.

Další pacient se chystá do Mnichova

V nejbližších dnech tak odcestuje na ozařování do Mnichova 21letý klient VZP. Protonovou terapii mu kvůli rozsáhlému nádoru v oblasti vedlejších nosních dutin, prorůstajícímu dále do lebky, doporučili jako jedinou možnou léčbu odborníci z Komplexního onkologického centra.

Bez doporučení onkologů na tento typ léčby se totiž žádný pacient neobejde. Onkologové obvykle doporučují léčbu protonem lidem, kteří mají nádor v oblasti za očima nebo v míše, nebo malým dětem.

Všeobecná zdravotní pojišťovna zároveň požádala všechna Komplexní onkologická centra, která mohou pacienta k léčbě protonem doporučit, aby se vždy před předáním pacienta k léčbě obrátili na VZP a následně pacienta směrovali tam, kde je uzavřena smlouva o konkrétní úhradě. Tedy do Mnichova.

"Svým klientům, kteří protonovou terapii nezbytně potřebují, ji VZP samozřejmě uhradí. Protože však s veřejnými penězi nakládá s péčí řádného hospodáře, bude využívat služeb těch zařízení v Evropě, kde to bude ekonomicky výhodné," vysvětlil Tichý.

Soukromá klinika na Bulovce, která ozařování nádorů protonem také nabízí, tak zatím zůstává bez smlouvy s pojišťovnou. A to přesto, že má podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí, jenomže na příliš vysoké částky. Od VZP by měla dostávat až 1,5 miliardy korun ročně, což VZP odmítá akceptovat s poukazem, že je to dražší než v zahraničí, a že by pak neměla šanci zaplatit léčbu dalším onkologicky nemocným pacientům.

Mluvčí centra Vladimír Šulc ale výhodnost zahraniční léčby odmítá. ČTK řekl, že vybavení mnichovského centra je o deset let starší než pražského a náklady na ozařování v zahraničí navýší cena za pobyt, stravu, cestování a tlumočníka. Ty prý mohou prý dosáhnout až 200 tisíc korun. Tichý tyto propočty odmítl s tím, že i při maximální době léčby vyjdou další náklady maximálně na 100 tisíc korun a VZP je pacientovi hradí.

Proton centrum na Bulovce již dříve oznámilo, že se hodlá bránit v případě nutnosti i arbitráží a vymoci si platnost předběžné smlouvy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue