Stíhací letouny JAS-39 Gripen českých vzdušných sil

Stíhací letouny JAS-39 Gripen českých vzdušných sil | foto: Martin Král, Armáda České republiky

Češi mohou střežit nebe nad Tatrami, až dolétají slovenské migy

  • 33
Až čtyři měsíce by mohla čtveřice českých gripenů střežit nebe nad Slovenskem, pokud si Slováci nepořídí do vypršení současné smlouvy s Ruskem nové stíhačky. Na společné tiskové konferenci to řekli náčelníci generálních štábů Petr Pavel a Milan Maxim.

Slováci nyní létají na zastaralých stíhačkách MiG-29. Ty jsou provozně náročné - těžší dvoumotorový stroj jednak potřebuje více paliva, navíc mají motory migu poměrně krátkou životnost.

Proto Slováci nyní intenzivně řeší, jak do budoucna ochránit svůj vzdušný prostor. Pokud rébus nevyřeší do dvou let, budou je muset chránit letectva partnerských zemí NATO v rámci takzvaného air policingu (takto nyní chrání například Pobaltí či Island). Na střežení nebe nad Slovenskem po dobu prvních čtyř měsíců jsou připraveni Češi s gripeny.

"Česká republika je v případě potřeby připravena provádět air policing pro Slovensko okamžitě," uvedl ministr obrany Martin Stropnický.

Lze předpokládat, že by Slovensko za takovou výpomoc platilo. To by však bylo předmětem případné budoucí dohody.

"My bychom na ty čtyři měsíce byli schopni pokrýt čtyřmi letouny vzdušný prostor Slovenska," řekl novinářům náčelník českého generálního štábu Petr Pavel. "Pak bychom to asi řešili v součinnosti s jinými státy," doplnil.

Čtrnáct českých gripenů je totiž relativně nízký počet, z něhož část je vyčleněna pro okamžitý vzlet nad Česko, část stojí v záloze, na některých strojích se koná výcvik a jiné procházejí údržbou. Proto Češi nemohou být trvale rozmístěni na více působištích. Což potvrzují i slova ministra Stropnického, který nepočítá, že by pomoc Slovensku mohla být trvalá.

Stropnický připouští společnou ochranu vzdušného prostoru

Český ministr obrany spolu se svým slovenským protějškem připravují návrhy, které by umožnily společnou ochranu vzdušného prostoru obou zemí. Hotové návrhy by měly být do konce roku.

"Osobně Slovenské republice držím palce, aby se rozhodla tak správně jako my," doplnil k tomu Stropnický. Pokud by si podle něj gripeny pořídily i další země v regionu, nabízí se podle ministra možnost sdílení nákladů na provoz těchto stíhaček.

Češi nedávno podepsali prodloužení pronájmu gripenů do roku 2027. V minulosti už se stalo, že naopak Slováci zaskočili za české letce, když se po havárii ruského letounu v Čáslavi konalo vyšetřování a dráha byla uzavřená. Slovenští piloti tak zodpovídali za český vzdušný prostor (více zde).

Slovenský generál Maxim uvedl, že si jeho země plánuje po vzoru Česka pronajmout stíhačky. Oba náčelníci štábů se shodli, že pokud by Bratislava koupila podobný typ letounu, jaký mají čeští stíhači, budou moci obě vojenská letectva spolupracovat například v logistice.

Sousední armáda také projevila zájem o dodávku zbraní z České zbrojovky. Slováci stále používají osvědčené, ale zastaralé samopaly vzor 58. Uvažují proto o koupi útočných pušek BREN z uherskobrodské továrny. "Jednak kvůli tomu, abychom byli kompatibilní, a jednak kvůli tomu, že uznáváme, že tato zbraň je velmi dobrá," řekl Maxim. Podle něj už slovenské vojsko pušku testovalo.

Česká zbrojovka nyní pokračuje v dodávkách určených pro přezbrojení domácího vojska. Ujistila prý ale obě strany, že je schopna uspokojit poptávku armád obou zemí, uvedl Maxim. Slováci mají také zájem o české samopaly škorpion a pistole České zbrojovky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video