Čeští lékaři se pokusí "vyhladovět" nádory

P r a h a - Nemocní rakovinou by měli v dohledné době zjistit, zda mohou své naděje upínat na novou experimentální metodu - podvazování zhoubných nádorů. Tímto zákrokem se zastaví přísun živin krevním oběhem a nádor podle propagátorů metody odumře. Vědecká rada ministerstva zdravotnictví se v pondělí rozhodla schválit čtyři pracoviště, která postup zvaný devitalizace vyzkouší. Odborná veřejnost dosud odmítala novou metodu přijmout. Nikde jinde na světě se tato léčba v praxi také neprovádí.

"Metoda tady je a nikdo z nás dodneška nemůže říci, zda je účinná. Podvázání nádoru není všelék, metodika se bude uplatňovat jen u přísně indikovaných případů," řekl Jan Dvořáček předseda vědecké rady.

V první fázi bude každé z pracovišť léčit deset dobrovolníků.

Novou metodu, úspěšně vyzkoušenou na malých prasatech, marně prosazoval už zesnulý chirurg Karel Fortýn z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd v Liběchově. Fortýn si za svého života stěžoval na nezájem a bojkot své metody.

Rozporuplné názory ovšem mezi lékaři přetrvávají. Chirurgická společnost i přes schválení testů devitalizaci jako léčebnou metodu neuznává.

Nová léčba rakoviny nebude všelékem
Novou metodu - podvazování nádorů - zkoušeli na lidech někteří čeští lékaři ještě předtím, než její testování v pondělí schválila vědecká rada ministerstva zdravotnictví.

Před třemi měsíci ji podstoupila na soukromé klinice ve východních Čechách pacientka s rakovinou ledvin. Od úterka ji sledují lékaři Masarykova onkologického ústavu v Brně, kteří mají od vědecké rady spolu s dalšími třemi pracovišti povolení devitalizaci zkoušet. Do konce týdne chtějí provést několik vyšetření, která ověří, zda se zákrok povedl.

Nemocnice, která podvaz udělala, pacientku nijak nesledovala.

"Tvrdili, že na několikanásobně větší počet odborných vyšetření nemají peníze, a tak jsme jim nabídli, že to uděláme u nás," uvedl Jan Žaloudík, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně.

"Na konci týdne budeme schopni říci, jestli se nádor vstřebal, zmenšil, zůstal stejný nebo začal znovu růst," dodal. Podobně jako tuto ženu hodlá Žaloudík oslovit další dva pacienty s nádorem kůže, kteří se v Masarykově onkologickém ústavu léčí ambulantně.

Má sestaven i tým lékařů - specialistů na maligní melanomy a nádory tlustého střeva -, kteří mohou podle povolení od ministerstva experimentovat.

Konec nezákonných zákroků
Jedním z důvodů, proč se nakonec vědecká rada ministerstva zkraje tohoto týdne rozhodla experiment s devitalizací umožnit na konkrétních pracovištích, bylo zabránit nezákonným zákrokům.

Předseda vědecké rady Jan Dvořáček o těchto případech ví jen z doslechu. "V budoucnu se k tomu vrátíme, a jestli je to pravda, tak to pochybení určitě bylo," řekl Dvořáček.

Zkušenosti s pacienty, kteří přišli po nezákonném zákroku devitalizací, mají i ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí v Praze. "Měli jsme tu nemocnou s nádorem prsu, která byla na jednom mimopražském pracovišti léčena tímto způsobem, což jsem považoval za naprosto nemožné," uvedl přednosta onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka.

Kromě Masarykova onkologického ústavu v Brně začnou do měsíce novou formu léčby rakoviny zkoušet také v Praze Institut klinické a experimentální medicíny, Všeobecná fakultní nemocnice a Fakultní nemocnice Bulovka.

"Musíme splnit ještě řadu administrativních záležitostí, a tak zatím nemohu nic konkrétního říci. Jde o to vyzkoušet to a zjistit, jestli to má smysl. Nikdo nemá dlouhodobé výsledky, nikdo neví, jestli se pacient vyléčí, nebo je to dočasné," řekla přednostka chirurgie Všeobecné fakultní nemocnice profesorka Marie Pešková.

Chirurgové postup neuznávají
Prosazení nového postupu léčby nadále provází značně odlišné názory. Předseda chirurgické společnosti Miloš Hájek prohlásil, že jeho společnost devitalizaci jako léčebnou metodu neuznává. Pokud totiž podle něho podvázaný nádor zůstane v těle, hrozí otrava, a tedy i smrt člověka.

"Metoda byla ověřena u zdravých zvířat, co platilo u nich, nemusí platit u lidí s rakovinou," říká Hájek. Přesto jeho společnost nakonec souhlasila s experimenty na lidech. "To abychom nevypadali tak, že předem zamítáme něco, co může být dobrým vědeckým nápadem," řekl Hájek.

Vědecký tým už zesnulého chirurga Karla Fortýna, který roky devitalizaci propagoval a zkoušel i na dvou desítkách lidí, však nechápe, proč nemůže více nemocnic tento léčebný postup provádět. Členka týmu Jana Urychová to považuje za signál, že liběchovský netradiční způsob ještě nemá u odborníků vyhráno.

Za satisfakci však schválení testů vědeckou radou nepovažuje.

"Na žádné konzultace do ústavů, kde budou lékaři podvazování nádorů provádět, jezdit nebudeme. Naopak lékaři mohou jezdit k nám do Liběchova, kde nadále pokračujeme ve výzkumu," Urychová.

Zvířata byla klidná. A lidé?
Desítky pacientů trpících rakovinou se i přes rozporuplné postoje lékařů upínají k nové metodě, že je uzdraví. Lékaři však upozorňují, že i když se ukáže jako účinná, nebude vhodná pro léčbu všech druhů nádorů. I když Fortýn prosazoval názor, že jeho metoda je účinná, odborná veřejnost nepovažovala výsledky jeho výzkumu za hodnověrné.

"Třicet let se dělal výzkum, který postrádal základní principy. Nebyl žádný protokol. Když se jich zeptáte, jakým způsobem kontrolovali zvířata, tak řekli, že zvířata byla klidná, a to považovali za výsledek. Přestože se to dělalo na půdě Akademie věd, tak jejich postup je atypický," řekl Dvořáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video