Češi lékaři vybojovali v Brazílii stříbrné medaile.

Češi lékaři vybojovali v Brazílii stříbrné medaile. | foto: Czech National Medical Football Team

Češi mají medaili z Brazílie, stříbro vybojovali lékaři v kopačkách

• 5
Lékaři z Česka ve světě slaví úspěchy nejen v medicínských oborech, ale i ve fotbale. Na fotbalovém mistrovství světa lékařských týmů v Brazílii totiž vybojovali stříbrnou medaili. Jejich cestu za vítězstvím ve finále zastavili až domácí Brazilci, kteří české lékaře zlomili gólem z pokutového kopu.

Mistrovství světa ve fotbale lékařských týmů se konalo od 6. do 12. července v brazilském Natalu. Stříbrnou medaili na fotbalovém šampionátu vybojovali čeští lékaři podruhé za sebou. Loni slavili stejný úspěch v Budapešti.

Jedním ze členů úspěšného týmu byl i pediatr z Rychnova nad Kněžnou Lukáš Trejtnar. Pro něj bylo motivací k co nejlepšímu výkonu i očekávané narození dcery. Chtěl jí z daleké Brazílie přivést medaili. K té českému týmu nakonec pomohl i početný zástup českých fanoušků.

K úspěchu české lékaře vedl trenér Miloš Adamec, který se v profesním životě věnuje transplantacím a cévní chirurgii. „Měl jsem pod sebou sportovce – lékaře, kteří nejenom že dovedou doma léčit své pacienty, ale na fotbalovém hřišti porážet soupeře. Byli jsme tým z malé země, ale díky obrovské partě jsme přehrávali fotbalové mocnosti,“ prohlásil Adamec po úspěšném turnaji.

Trenér, který kopal za Spartu

Adamec má jako jeden z mála členů české lékařské reprezentace zkušenosti s profesionálním fotbalem. Svého času totiž nastoupil v kádru Sparty Praha. „V roce 1978 jsem nastoupil za Spartu proti Bohemians, byl jsem tehdy dorostenec, stali jsme se mistry republiky a manažeři si nás takto tři nebo čtyři vybrali a testovali,“ zavzpomínal Adamec.

Na fotbalové úspěchy budou chtít čeští lékaři navázat i na příštím mistrovství, které bude hostit americké Los Angeles. S trochou štěstí by mohli po dvojitém stříbru dosáhnout na vytoužené vítězství.

Své fotbalové mistrovství mají také policisté. Nedávného Mistrovství Evropy ve fotbale policejních sborů se účastnil i tým z České republiky (více o mistrovství zde). Čeští policejní fotbalisté jsou shodou okolností i úřadujícími mistry světa. Vyhráli poslední světový šampionát v roce 2007.  Své fotbalové mužstvo měli před lety i poslanci.