Čeští horolezci v Thajsku tsunami unikli

  • 8
V jihovýchodní Asii se v době zemětřesení a následných vln tsunami nacházelo několik stovek českých turistů. Vzhledem k chaosu, který zasáhl celou oblast, není snadné zjistit, zda jsou v pořádku. iDNES se podařilo spojit s horolezci v Thajsku.

ČLÁNEK O ZEMĚTŘESENÍ V ASII

Mezi pohřešovanými je na thajském ostrově Phuket také jeden Čech, jedna Češka je prý v nemocnici. MF DNES to potvrdil velvyslanec Jiří Šitler. Podle něj je momentálně na ostrově a v jeho okolí asi 200 českých turistů.

Thajsko je, zdá se, oblíbenou destinací českých horolezců. V době zemětřesení jich tam hned bylo několik.

Jako první se podařilo iDNES zkontaktovat mistra světa Tomáše Mrázka a jeho přítelkyni Helenu Lipenskou, kteří byli mezi evakuovanými.

"Jsme v Aonangu ve městě, byla to hrůza, měli jsme jet lodí, ale viděli jsme vlnu. Pláže jsou poškozené, viděli jsme mrtvolu. Do města jsme museli jít džunglí," napsala prostřednictvím sms iDNES Helena Lipenská. Dodala, že všude létají záchranné vrtulníky a na moře se vypravily ty lodě, které se nepotopily.

Dalším z českých sportovců v zemi je Tereza Kysilková, přední česká horolezkyně. S tou je v Thajsku její otec a trenér Tomáš. Oba mohli příchod tsunami sledovat z dostatečného "nadhledu".

Bylo to šílené
"My jsme lezli asi třicet metrů nad mořem a najednou začali lezci křičet, že se něco děje. Já jsem myslel, že řvou, že tam je nějaké zvíře. Když jsem to uviděl, byl jsem úplně v šoku, protože tady bývá moře touhle dobou klidné," vypráví Tomáš Kysilka.

Kysilkovi a další horolezci jsou ubytovaní v oblasti Railay v Bengálském zálivu, kde obvykle nebývají vlny nijak nebezpečné.

"Bylo to šílené, ta vlna měla deset metrů výšky. Trvalo to asi půl hodiny, možná tři čtvrtě. Bralo to úplně všechno. Všechny loďky, kterými se dá z tohoto poloostrova dostat na pevninu, jsou zničené. Létaly až sto metrů od pobřeží," řekl Kysilka iDNES.

Kysilka ale uznává, že v Thajsku je situace klidnější než v Indonésii či na jihu Indie. Je to prý poznat i na místě, kde jsou.

"Podél pobřeží je všechno zlikvidované. Asi tady nějací mrtví byli, ale není to tak příšerné, jako to asi bylo v Indonésii nebo na Srí Lance. Teď je tady docela klid."

Češi jsou i jinde v oblasti
Několik desítek Čechů je také na Maledivách. Cestovní kancelář Marco Polo se s většinou z nich spojila, pět z nich ale nestačila kontaktovat, protože na souostroví zkolabovala telefonní síť.

"Nejsou ale pohřešovaní. Prostě spadla síť, než jsme se s nimi stihli spojit. O ostatních víme. S Maledivami nemá spojení celý svět," vysvětlil iDNES zaměstnanec kanceláře, jaká je situace.

Podle nepotvrzených zpráv je pohřešováno také několik Čechů na Srí Lance. Ani český konzulát ale v této věci není schopen poskytnout přesnější informace, neboť v zemi panuje velmi nepřehledná situace.

České ministerstvo zahraničních věcí posílilo telefonní diplomatickou linku. Na tu mohou volat lidé, jejichž známí či příbuzní jsou v některém z míst, jež postihla přírodní katastrofa. Čísla jsou 224 182 425 a 224 181 111.

Premiér Stanislav Gross svolal na pondělí 27. prosince schůzi krizového štábu. Zúčastní se ho mimo jiné zástupci vybraných ministerstev a budou jednat především o koordinaci pomoci českým obětem asijské katastrofy.

Mapa zemětřesení

Sportovní lezec Tomáš Mrázek

Přívalové vlny zaplavily pobřeží Thajska a vyžádaly si desítky mrtvých. Stovky obětí nahlásila řada dalších zemí a ostrovů v Indickém oceánu. (26. prosince 2004)

Zdevastovaná rybářská osada v Indii. (26. prosince 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video