Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: HZS Olomouckého kraje

Čeští hasiči občas pomohou v Polsku, riskují ale mezinárodní skandál

  • 68
Když hoří na polské straně Orlických hor, volají polští hasiči českým kolegům a žádají je o výpomoc. Sami to totiž mají k hranici daleko. Jenže smlouva, podle níž by Češi mohli k zásahu za hranice vyjet okamžitě, chybí. Pomáhají proto neoficiálně.

Když hořelo v polských Mostovicích, které jsou hned za hranicemi, měli to dobrovolní hasiči z Orlického Záhoří téměř za humny. Ti polští by se k požáru dostávali půl hodiny. Češi proto Polákům, kteří už mají uložená i jejich čísla, pomohli.

Okamžitým zásahem na cizím území však riskovali mezinárodní skandál. Mezi Královéhradeckým krajem a Dolnoslezským vojvodstvím totiž stále neexistuje smlouva, která by okamžitý zásah hasičů na sousedním území legalizovala.

Přesto dobrovolní hasiči z Orlického Záhoří za poslední rok sousedům pomohli už třikrát. Jednou, když v Polsku hořel rodinný dům, podruhé při požáru suché trávy a potřetí po úderu blesku do stromu vedle rodinného domu.

Oficiální pomoc by musela jít přes Varšavu a ministerstvo

"Pomáháme na požádání domorodců. Nejde to oficiální cestou," přiznává velitel jednotky dobrovolných hasičů z Orlického Záhoří Karel Vychytil. Přitom existuje mezinárodní smlouva, podle níž je výjezd hasičské jednotky na území druhého státu na požádání možný.

"Vyřízení jde přes Varšavu na naše ministerstvo a zpět k jednotce. Takové schválení ale trvá dlouho. Mohli bychom vyjet nejdřív za 40 až 50 minut," říká dobrovolný hasič.

Podle náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje Romana Solničky by mohly nastat problémy, kdyby někdo nótou pomoc hasičů na cizím území napadl. "Dělat nějaké velké akce na území cizího státu bez jeho souhlasu jen na základě toho, že mě vyzve jeho občan, může být při nějaké akci dost problematické."

Vztahy s Poláky jsou prý však naštěstí korektní a žádný problém zatím nenastal.

Mezinárodní smlouva mezi oběma státy připouští, že na úrovni krajů je možný podpis smlouvy o příhraniční spolupráci hasičů. V pásmu zhruba 15 kilometrů od hranice by byl potom okamžitý zásah možný bez problémů.

Častěji jezdí čeští hasiči do Polska

Na čem existence takové smlouvy vázne? Z různých důvodů, třeba i právních, se odkládá už několik let. Zdá se, že posledním neupřesněným faktem zůstává, v jakých pozicích budou ti, kteří smlouvu za obě strany podepíší. Nasvědčuje tomu vyjádření náměstka Solničky.

"Problém je v tom, že v České republice je zmocněn ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a na polské straně vojvoda nebo maršálek. Náš ředitel je připraven smlouvu podepsat kdykoliv."

Polští představitelé se chtějí s českými kolegy setkat 10. srpna a o podpisu smlouvy opět jednat. "Doufám, že se věc chýlí k dobrému konci. Sedm let se bavit o tom, že by bylo dobré podepsat smlouvu, a z nějakých objektivních důvodů to vždy odkládat, je nešťastné," míní Solnička.

Zatím častěji jezdili pomáhat čeští hasiči do Polska. Podle starosty Orlického Záhoří Vojtěcha Špinlera však mohou pomoc potřebovat i Češi. Třeba v červnu zasáhl les poblíž obce velký požár, který muselo přiletět hasit i letadlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video