Jedna ze soch, které čeští vědci objevili v hrobce egyptské princezny v Abúsíru.

Jedna ze soch, které čeští vědci objevili v hrobce egyptské princezny v Abúsíru. | foto: Český egyptologický ústav FF UK

Češi hlásí velký nález, v poušti objevili hrobku egyptské princezny

  • 34
Čeští archeologové objevili v egyptském Abúsíru poblíž Káhiry hrobku princezny z páté dynastie, tedy z období 2500 až 2350 let před naším letopočtem. Je to unikátní nález, který tu nebyl už roky, říkají.

Oznámila to egyptská Nejvyšší rada pro památky, na niž se odvolávají agentury DPA a EFE. Jak iDNES.cz potvrdil Miroslav Bárta, ředitel koncese pro výzkum v Egyptě z Českého egyptologického ústavu, objev hrobky princezny Šert Nepti je unikátní nález. Největší za posledních dvacet let.

Čeští egyptologové objevili nový hrobový komplex, jehož fasáda je zdobená sochami. Uvnitř hrobky nalezli nepravé zdobené dveře a čtyři sochy majitelky, které dokazují vysokou řemeslnou zručnost jejich starověkých tvůrců.

Hrobka se vstupní síní, čtyřmi sloupy a chodbou vedoucí k samotným náhrobkům je vytesána do skály a nachází se na známé nekropoli staroegyptských panovníků. Hieroglyfy na zdobených pilířích mluví o zesnulé jako o "dceři krále jeho vlastní krve, jeho miláčkovi, uctivé k mocnému bohu".

Abúsír

Archeologové z Českého egyptologického ústavu pracují na vykopávkách v Abúsíru už od 60. let minulého století. V nekropoli na západním břehu Nilu přibližně 20 kilometrů od Káhiry jsou pohřbeni panovníci páté dynastie.

Staří Egypťané toto místo pravděpodobně považovali za jeden ze vstupů do podsvětí. Češi zde například v roce 2009 objevili zbytky přístavu a monumentální cesty z údolí k pyramidě faraona z páté dynastie.

zdroj: Wikipedia

Ministr pro památky Muhammad Ibráhím podle agentury EFE potvrdil, že autorem objevu jsou skutečně čeští archeologové. "Majitel této hrobky byl dříve neznámý. Nejspíše náležel k rodině jednoho z králů páté dynastie," oznámili čeští egyptologové.

Okno do minulosti

Vědce překvapil fakt, že hrobka se nacházela v jižní části nekropole, kde členové královské rodiny obvykle nebyli pochováváni. Většina panovníků páté dynastie odpočívá spolu se svými příbuznými o dva kilometry severněji v centrální částo Abúsíru nebo naopak dále na jihu na pohřebišti v Sakkáře.

V hrobce jsou celkem čtyři náhrobky. V jižní stěně vstupní síně jsou vyhloubené hrobky čtyř vysoce postavených úředníků faraónova dvora. Češi zatím podrobněji prozkoumali jen dvě. První patří šéfovi justice jménem Šepes Pu Ptah a další dozorčímu nad obsluhou faraonova paláce jménem Dua Ptah.

Obě hrobky se pravděpodobně datují do období vlády Džedkare Isesiho, předposledního faraona páté dynastie. Další dvě hrobky egyptologové dále zkoumají. Jedna z nich patří mistrovi Nefeřiných písařů, majitel čtvrté hrobky stále není znám.

"Máme velké štěstí, že se nám otevřelo nové okno, kterým se můžeme vrátit do minulosti a krok za krokem sledovat a dokumentovat život a smrt několika historicky významných jedinců z éry velkých pyramid," uvedl v prohlášení českých egyptologů Bárta. Čeští vědci místo nálezu dále zkoumají a očekávají, že se jim podaří další překvapující nálezy.

Čeští egyptologové slaví další velký úspěch.

Čeští egyptologové slaví další velký úspěch.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video