Česká armáda bude radar montovat na podvozek vozu Tatra 815.

Česká armáda bude radar montovat na podvozek vozu Tatra 815. | foto: Ericsson

Čeští dělostřelci získali první radar Arthur

  • 19
Dělostřelecká brigáda v Jincích převzala do výzbroje první ze tří radiolokátorů Arthur. Zařízení je schopné sledovat vzdušné cíle od letadel až po dělostřelecké granáty. Za tři radary zaplatí armáda 1,5 miliardy korun.

Další dva systémy pak švédský výrobce Ericsson Microwave Systems dodá do konce příštího roku.

Podle prvního náměstka ministra obrany Martina Bartáka patří nový dělostřelecký systém mezi špičková zařízení a pomůže dělostřelcům v plnění jejich každodenních výcvikových úkolů i v zahraničních misích.

Armáda totiž předpokládá, že by systém Arthur mohli využívat čeští vojáci v misi ISAF v Afghánistánu. Letos v prosinci tam čeští specialisté převezmou velení nad mezinárodním letištěm KAIA v Kábulu. Zhruba 50 vojáků bude až do dubna řídit provoz a zajišťovat ochranu letiště. - více zde

Radiolokátor Arthur (ARTillery HUnting Radar) umí zachytit dělostřelecký projektil až na vzdálenost 40 kilometrů a během několika sekund určit místo, ze kterého byl vypálen a kam dopadne.

Radiolokátor určuje také postavení minometů, dělostřeleckých raketometů, případně sleduje některé další cíle včetně nízko letících vrtulníků a letounů.

Speciální verze pro českou armádu se bude montovat na podvozek nákladního automobilu Tatra 815. Spolu s radary má armáda dostat i simulátor určený pro výcvik obsluhy. V ceně je i servis do roku 2009.

Od nového systému si armáda slibuje, že získá vysoce mobilní a moderní prostředek pro zjišťování a lokalizaci střílejícího dělostřelectva protivníka. Ve světě používá radiolokátor Arthur Švédsko, Dánsko, Norsko a Velká Británie. Čtyři systémy si pak objednalo Řecko.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue