Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: 601. skupina speciálních sil

Čeští agenti pomáhají hledat unesené Američany v Afghánistánu

  • 106
Elitní příslušníci české vojenské kontrarozvědky pátrají společně s dalšími spojeneckými vojáky v afghánské provincii Lógar po dvou amerických vojácích, které v pátek zřejmě uneslo hnutí Taliban. Časopisu Reflex to řekl zdroj disponující tajnými informacemi z Afghánistánu.

"Naši agenti se skutečně pohybují v oblasti zmizení amerických vojáků. Navíc k objasnění toho, co se s Američany stalo, používáme i operativní techniku," řekl Reflexu dobře informovaný zdroj, který má blízko k rozvědce.

Informaci iDNES.cz nepřímo potvrdilo ministerstvo obrany, když po mluvčím Janu Pejškovi vzkázalo: "Vojenské zpravodajství plní své úkoly nejen na území České republiky, ale také v provincii Lógar."

Ani zdroj Reflexu nechtěl uvést podrobnosti s tím, že by tak mohl ohrozit lidské životy. Čeští zpravodajci využívají jeden ze základních zpravodajských zdrojů, takzvaný Sigint, tedy odposlouchávání radiového spojení.

Oba američtí vojáci opustili v pátek večer základnu v Kábulu a šli na nepřátelské území, kde se dostali do přestřelky. Jeden z nich byl podle Talibanu zabit a druhého prý povstalci zajali. Koaliční síly nabídly odměnu 20 tisíc dolarů za informaci vedoucí k nalezení obou mužů.

Aktivní Češi

Mluvčí Talibanu uvedl, že tělo zabitého i zajatý voják byli odvezeni na bezpečné místo. Podrobnosti a identita vojáků bude podle něho sdělena později. "Ještě jsme nerozhodli o jejich osudu ani o tom, co budeme požadovat výměnou," uvedl mluvčí.

Důvěryhodnost informace o české pomoci v Afghánistánu nepřímo potvrzuje i aktivita vojenské tajné služby z nedávné minulosti.

"Jedním z úkolů Vojenského zpravodajství v souvislosti s ochranou příslušníků kontingentů Armády České republiky vyslaných do zahraničních misí je získávat a vyhodnocovat informace o případné špionážní a subverzní činnosti namířené proti zájmům České republiky a jejím koaličním partnerům," píše například Vojenské zpravodajství ve své výroční zprávě.

Staré kontakty?

Z informace není jisté, zda měl zdroj na mysli české špiony vysazené na nepřátelské území, nebo opravdové agenty, tedy například místní obyvatele pracující pro tajnou službu. V takovém případě může vojenské zpravodajství čerpat z dobrých vztahů mezi Afghánistánem a bývalou ČSSR. Tehdejší komunistické Československo zde totiž mělo řadu kontaktů, ze kterých dodnes čerpají i naši spojenci v NATO.

Spojenci také již několik let obdivují práci české 601. skupiny speciálních sil z Prostějova, která byla rok a půl nasazena v misi Enduring Freedom. Letos v květnu přijel do Česka velitel speciálních sil americké armády Eric T. Olson aby její příslušníky vyznamenal. Jednotka přitom spadá právě pod vojenské zpravodajství.

Na internetu se pak o víkendu objevily také tajné dokumenty o válce v Afghánistánu. Podle zpravodajských serverů z nich vyplývá, že bezpečnostní situace v zemi je daleko horší, než politici spojeneckých zemí říkají. V dokumentech se také tvrdí, že Pákistán - spojenec USA v boji proti terorismu - podporuje styky své zpravodajské služby s afghánskými povstalci.

Na veřejnost se dostalo více než 90 tisíc dokumentů z období mezi lednem 2004 a prosincem 2009, které získala jako první americká internetová platforma Wikileaks. Ta shromažďuje tajné oficiální dokumenty z anonymních zdrojů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video