Imigranti ze Střední Ameriky naskakují u města Arriaga na nákladní vlak, který směřuje do USA (19. ledna 2007)

Imigranti ze Střední Ameriky naskakují u města Arriaga na nákladní vlak, který směřuje do USA (19. ledna 2007) | foto: Profimedia.cz

Cesta za americkým snem vede z Mexika po kolejích: vlakem smrti

  • 37
Někteří ho nazývají bestií, další vlakem smrti. Přesto každý rok desetitisíce Hispánců z Jižní Ameriky neodolají, opustí chudobu doma a vyrazí na nebezpečnou cestu nákladním vlakem z Mexika do Spojených států. Pro mnohé cesta za americkým snem končí noční můrou - amputovanými končetinami a často i smrtí, píše CNN.

"Chtěl jsem jít a vydělat peníze. Většina lidí, kteří odejdou, se v životě posune a ušetří dost na to, aby si postavili vlastní domy. Pronajmou si nejprve pokoj, ale zhruba po roce mají vlastní bydlení. Chtěl jsem to napodobit," svěřil televizi CNN osmadvacetiletý Mexičan Ruben Perez.

Cesta za lepším životem ale pro něj skončila prakticky v okamžiku, kdy začala: na mexicko-americké hranici. Vlak se přiřítil obrovskou rychlostí a před hranicí nezpomalil. Perez se přesto rozhodl na něj naskočit.

Bestie

Vlak smrti, přezdívaný také bestie, začíná svou cestu ve městě Arriaga, odkud pak směřuje podél pobřeží do Ixtepecu. Tam imigranti přeskakují na další nákladní soupravy do Mexico City. Odtamtud už směřují na hranice mezi Mexikem a USA. Cesta trvá dny až týdny.

zdroj: cnn.com

"Chytil jsem se žebříku a pověsil na něj, v tom mi sklouzla noha a dostala se do kola. Chtěl jsem zatlačit druhou nohou, ale tu kolo vtáhlo taky," vylíčil hrůzný zážitek o dva roky později.

Po chvíli ho kolo ze svého sevření pustilo. "Bál jsem se pustit, protože jsem neměl nohy. Nakonec jsem se ale vlaku pustil a odkutálel jsem se. Křičel jsem o pomoc a pak omdlel."

Tragédií jsou tisíce

Podobných tragédií zažily koleje vedoucí z Mexika do El Norte, jak obyvatelé Latinské Ameriky nazývají Spojené státy, už tisíce. Jen v prvních čtyřech měsících letošního roku přilákaly vlaky směřující z Mexika do USA na dvacet tisíc ilegálních imigrantů.

Kolik přesně jich z vlaku spadlo, zůstane asi navždy skryto, oficiální statistiky totiž neexistují. Humanitární organizace odhadují, že za poslední roky tisíce Latinoameričanů jízdu vlakem nepřežily, další tisíce přišly o končetiny.

Olga Sanchezová provozuje hostel pro zmrzačené imigranty ve městě Tapachula už 20 let. "Za tu dobu jsem viděla přes 5 tisíc lidí po amputacích. Brávala jsem je z kolejí, sbírala jejich kosti. Lidi, kteří byli skoro mrtví," popsala s tím, že to prý slíbila bohu, když byla dítě a vyléčila se z těžké nemoci.

Kromě pádu z vlaku hrozí imigrantům i znásilnění a únos

Latinoameričany žene z jejich domovů do Spojených států chudoba. Někteří chtějí zažít americký sen, další jen tvrdou dřinou vydělat dolary a poslat je zpět domů svým blízkým, píše web televize CNN, která přinesla o nebezpečném vlaku vyjíždějícím z města Arriaga reportáž.

Jsou proto ochotni podstoupit všechna rizika. Kromě nebezpečné cesty, která trvá dny i týdny, jim hrozí i další rizika. Podle úřadů si na ně brousí zuby kriminální gangy, zkorumpovaní úředníci a policisté, kteří je okrádají, znásilňují a unášejí.

Jen za půl roku loni bylo uneseno při cestě do USA 9 700 imigrantů ze Střední Ameriky, řekl CNN mexický úředník Fernando Batista. Únosci podle něj uprchlíky nejprve okradou a poté po rodině požadují výkupné - obyčejně mezi 300 až 500 dolary.

Arriaga, Mexiko


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video