Cesta Turecka do unie se uvolnila

  • 82
Turecký parlament schválil klíčovou reformu trestního zákoníku. Ankara tak odstranila poslední překážku v přibližování k Evropské unii, jejímž členem se chce v budoucnu stát. Trestní zákoník nyní nestanoví žádný trest za manželskou nevěru.

Původní návrh článku, podle něhož byla nevěra trestným činem a který byl příčinou dvoutýdenní krize mezi Tureckem a Evropskou unií, není v reformě zahrnut.

Nedělní zasedání parlamentu bylo provázeno ostrými výtkami nejsilnější opoziční Lidové republikánské strany vůči premiéru Erdoganovi, jehož obviňovala, že způsobil krizi mezi Ankarou a unií, když připustil, aby poslanci jeho strany usilovali o trestnost manželské nevěry.

Evropská komise má 6. října předložit hodnotící zprávu k Turecku, na jejímž podkladě bude unie 17. prosince rozhodovat o tom, zda s Ankarou zahájí vstupní rozhovory. Komise dala najevo, že bez schválení celé reformy přibližující turecké trestní právo evropským standardům nelze počítat se "zelenou" pro zahájení rozhovorů.

Erdogan v sobotu v televizi prohlásil, že podle jeho názoru bude letos v prosinci stanoveno datum pro zahájení vstupních rozhovorů. "Stane-li se tak, čeká nás dlouhá a obtížná cesta, pustíme se však po ní s nadšením," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video