Fotka z obsazení Rakouska, na níž jsou nacistické špičky. Arthur Seyss-Inquart je jediný v civilu. Dále jsou na snímku vedle Seyss-Inquarta zleva Martin Bormann, Ernst Kalterbrunner, Adolf Hitler, Heinrich Himmler a úplně vpravo Reinhard Heydrich. Seyss-Inquart byl v civilu proto, že byl rakouským kancléřem. | foto: Archiv Jiřího Vybíhala

Nová kniha mapuje cestu nacistického pohlavára ze Stonařova k moci

  • 2
Arthur Seyss-Inquart byl Hitlerův oblíbenec původem ze Stonařova. I jeho život s koncem v Norimberku přibližuje objevná kniha Jihlavsko ve stínu říšské orlice. Napsal ji jihlavský badatel Jiří Vybíhal. Kupříkladu rozpletl letité tajemství, proč do Jihlavy přijel říšský vůdce SS Heinrich Himmler.

Jiří Vybíhal shromáždil další nové příběhy a fotografie z doby, kdy nejen v Jihlavě visely skoro na každém rohu hákové kříže. Vydává svou v pořadí čtvrtou knížku s názvem Jihlavsko ve stínu říšské orlice. "V knize jsou i doposud neznámé informace," říká.

Tajemství, proč byl Himmler v Jihlavě, je rozluštěno

Jiřímu Vybíhalovi se po několikaletém pátrání podařilo objasnit důvod dlouho tajuplné návštěvy říšského vůdce Heinricha Himmlera 13. června 1939 v Jihlavě. Jeho přítomnost nedokazuje žádná fotografie, jen podpis s datem v pamětní knize na radnici.

V té době měla Jihlava po obsazení Čech a Moravy první čistě německou policii. A tito policisté byli v den, kdy přijel do města Himmler, slavnostně oblečeni do uniforem.

"Z této návštěvy neexistují žádné záznamy v dobovém tisku. Můžeme se však právem domnívat, že byl této slavnostní události přítomen. Právě kvůli zřízení první ryze německé policie v Protektorátu Čechy a Morava," doplňuje Jiří Vybíhal.

Příslušníků policie z řad jihlavských Němců bylo dost. Jinde se využívalo stále české četnictvo.

Tehdejší starosta města dostal od Himmlera úkol: udělat z Jihlavy "německé" město.

Kupříkladu rozpletl letité tajemství, proč do Jihlavy přijel říšský vůdce SS Heinrich Himmler. Nabízí i příběh dalšího nacistického pohlavára Arthura Seyss-Inquarta, který přišel na svět na Vysočině.

Arthur Seyss-Inquart se narodil v dnešním Stonařově na Jihlavsku v červenci roku 1892. Měl čtyři sourozence. Jejich rodiče se dohodli na tom, že chlapci budou vychováváni jako katolíci a dívky podle luteránského vyznání.

Současný Stonařov tehdy patřil do území Rakouska-Uherska. Seyss-Inquart tam později skoro každý rok trávil s rodinou letní prázdniny. Jeho otec Emil působil jako učitel na jihlavském gymnáziu a později povýšil na ředitele olomouckého gymnázia.

Když šel táta Emil v roce 1908 do důchodu, uspořádali mu studenti na rozloučenou impozantní noční průvod s pochodněmi.

Otec nacistického pohlavára ale neměl pěknou penzi. Sužovaly ho deprese a měl sklony k sebevraždě. Nakonec skončil v sanatoriu pro nervové choroby. Při životě jej držely jen injekce morfia. Zemřel při amputaci nohy v roce 1920. Jeho synovi bylo v té době 28 let. Arthurův strmý nacistický vzestup a rychlý pád tudíž jeho otec Emil nezažil.

Šlapal si na jazyk, snadno se začervenal, byl zdrženlivý

A jak Arthur Seyss-Inquart vyrůstal? Po skončení druhé světové války vyprávěl jako válečný zločinec svému obhájci u Norimberského procesu, že byl jako dvanáctiletý chlapec šikanován Čechy.

Arthur Seyss-Inquart před soudem v Norimberku. V procesu byl uznán vinným a 16. října 1946 byl popraven.

Jenže dopisy z období jeho dospívání nevykazují žádné znaky xenofobního, natož agresivního postoje k jiným národům. Jeho chování k židovským spolužákům vylíčil židovský spisovatel Max Zweig. Popsal jej celkem přátelsky. Prý si trochu šlapal na jazyk, snadno se začervenal, byl zdrženlivý až plachý. Také veskrze kolegiální. A nepatřil k části svých spolužáků, kteří byli antisemité. V té době se nikdy hanlivě nevyjádřil o Židech. Někteří byli jeho spolužáky.

Seyss-Inquart se později stal právníkem. Pryč bylo červenání, plachost a klidné soužití s židovskými obyvateli. Jeho politická kariéra stoupala. V roce 1931 vstoupil do NSDAP. Stal se horlivým zastáncem sloučení Rakouska s Německem.

Na dva dny se stal rakouským kancléřem a spojil ho s třetí říší

Pod nátlakem Hitlera se stal ministrem vnitra za vlády rakouského kancléře Kurta von Schuschnigga. Jedenáctého března 1938 dokonce Schuschnigga nahradil a stal se na pouhé dva dny rakouským kancléřem. Povolal na pomoc vojska wehrmachtu a umožnil tak spojení s Hitlerovou třetí říší.

Z jihlavské návštěvy Himmlera (vlevo) zatím fotka objevena není. Na Vysočině ale zcela jistě byl.

Vůdce jej povýšil do hodnosti SS-Obergruppenführera a jmenoval ho do funkce ministra bez portfeje. V roce 1940 byl jmenován říšským komisařem v obsazeném Holandsku. Zde zůstal až do konce války. Stál tam za deportací místních Židů.

V Hitlerových očích stál vždy na nejvyšším stupni. Ten ho v závěti jmenoval ministrem zahraničí. Velkoadmirál Karl Dönitz ale Hitlerovo přání změnil a jmenoval na tento post méně angažovaného Lutze hraběte Schwerina von Krosigk.

To už se blížil Seyss-Inquart ke své smrti. Američané jej zatkli 8. května 1945 v Hamburku. Norimberský tribunál ho uznal vinným a spolu s dalšími nacistickými pohlaváry dostal trest smrti. Poprava byla 16. října 1946 v Norimberku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video