Cesta k informacím pro vozíčkáře je na internetu zbytečně dlouhá

Praha - Získat na internetu informace o jízdních řádech bezbariérových dopravních prostředků, případně získat či nabízet práci pro tělesně postiženého není právě snadná a rychlá záležitost. Překážkou je především systém složitých odkazů. Aktuální a ověřené informace o pražské veřejné hromadné dopravě lze nalézt přímo na serveru Dopravních podniků. Cesta k trasám speciálních autobusových linek a seznamu bezbariérových stanic metra však vede přes oddíl Základní informace a dále přes překvapivě nazvaný odkaz Co by měl cestující vědět.

Naopak výhodou těchto webových stránek je vyhledávač spojení a seznam linek spolu s jízdními řády všech dopravních prostředků v oddíle srozumitelně pojmenovaném Jízdní řády a vyhledávání spojení.

Druhou možností, jak je možné se o cestování osoby s tělesným postižením informovat, je soukromý server Pavla Šnábla. "Chtěl jsem vytvořit jednoduchou a přehlednou stránku, která by byla věnována jen dopravě pro tělesně postižené," říká autor.

Vedle jízdního řádu nízkopodlažních a speciálních autobusů se návštěvník může dozvědět, jak na vozíku cestovat vlakem včetně seznamu a popisu bezbariérovost i českých a moravských nádraží. Nevýhodou tohoto přehledně graficky řešeného serveru je však - oproti oficiálním organizacím - pomalejší aktualizace.

Třetí adresou, na níž se lze o bezbariérovém cestování dočíst přímo odkazem z homepage, je stránka Pražské organizace vozíčkářů. Vedle údajů o dvojici speciálních autobusů se na této přehledně a sympaticky uspořádané stránce lze dozvědět o poradenských službách a dalších aktivitách spolku.

"Na začátek příštího roku chystáme spustit připravovaný projekt informačně poradenského centra, kde by navíc byl i bazar speciálních pomůcek, katalog týkající se života postižených nebo sociálněprávní poradna," tvrdí Martin Albrecht z Pražské organizace vozíčkářů.

Jak s invalidním vozíkem na železnici, radí oficiální webová stránka Českých drah. Stejně jako u dopravních podniků je cesta k informacím i tady trnitá. Přepravě tělesně postižených je věnován stejnojmenný odkaz, na který se však návštěvník dostane teprve přes trojici dalších. "V létě jsme stránky upravovali. Samozřejmě chystáme i další změny směrem k větší zřetelnosti," upozorňuje tiskový mluvčí Petr Šťáhlavský.

Vytrvalému čtenáři je však odměnou - kromě seznamu vlakových stanic včetně kontaktů a hodnocení jejich přístupnosti - i vyhledavač železničního spojení a odkazy na zahraniční železnice. Odkazy na tuto čtveřici internetových adres pak lze najít i na dalších webových stránkách, věnovaných tělesně postiženým - jako například Centrum paraple, Český informační systém nebo Internet pro zdravotně postižené.

Získat a nabízet práci pro postiženého prostřednictvím celosvětové sítě je zatím v začátcích. Zájemce se může obrátit buď na stránku handicap 707, nebo na graficky velmi nevýrazný, leč informacemi nabitý odkaz ministerstva práce a sociálních věcí, shrnující možnosti a výhody zaměstnávání postižených včetně seznamu českých firem zaměstnávající postižené.

Stránka s pracovními příležitostmi pro vozíčkáře je i na serveru Internet pro zdravotně postižené, ale bohužel zatím ve výstavbě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video