Cesta k bytu: podvodné směny

  • 3
Praha - Přenechám obecní byt v Praze za půl milionu. Tak znějí množící se nabídky v inzertních časopisech. Je to podvod. Potrestán za něj však nikdo nebývá. Získat nájemní smlouvu na obecní byt lze dvojím způsobem: roky čekat na rozhodnutí města nebo smlouvu nelegálně koupit od stávajících nájemníků. Vedle úplatků, kterým se - jak ukázaly aféry z poslední doby - nevyhýbají ani politici a vysocí úředníci, je to běžná cesta k bytu.

Obecní byty mají  tu výhodu, že jejich nájemníci platí většinou regulovaný nájem.

Úředníci přiznávají, že odhalit takový podvod je velmi obtížné, a navíc i nákladné.

"Úřady to skutečně těžko zjistí. Lidé využívají anonymity velkoměsta, takže ve velké míře se tyto podvody týkají hlavně Prahy. V menším městě si lidé vidí do kuchyně, takže se zjistí, že je někdo hlášený jen naoko," domnívá se spolumajitelka pražské realitní kanceláře H+M Hedvika Brejchová. Podle ní často nelegální cestou usilují o získání bytu mladí lidé, kteří žijí u rodičů, nebo rozvádějící se manželé.

TÉMA:
O kolik vzroste nájemné bez regulace?
Bydlení: Byt za milion? Leda garsonka
Co hrozí lidem, kteří přišli k bydlení například na základě fiktivního přihlášení (za což pochopitelně oficiálnímu nájemci zaplatí) nebo koupí nájemní smlouvy? Většinou jim na to nikdo nepřijde, takže nic. Pokud ano, radnice je vystěhuje. Riziko právního postihu je minimální, takže má málokdo strach takto postupovat.

"Kdyby úředníci dělali pořádně, za co jsou placeni, pak by určitě šetřením na místě, kde je žadatel o výměnu přihlášen, zjistili, zda tam skutečně bydlí a jak dlouho. Tak by mohli podvodům zabránit," tvrdí advokátka Marcela Franková.

Franková doplnila, že se na těchto "obchodech" často podílejí i pracovníci bytových odborů, kteří za to dostanou svůj podíl. "Soukromí majitelé domů si své byty ohlídají, takže takové čachry se v jejich domech nestávají," uvedla Franková.

Radnice městských částí se však brání. Podle nich mnohdy žadatelé o fiktivní výměnu bytu nejsou ani z Prahy a úřednice by musely kontrolovat vzdálené nemovitosti. Přesto například v Praze 13 několik žádostí o výměnu neschválili.

"Zrovna tento týden byla naše pracovnice až v Ústí nad Labem kontrolovat, zda skutečně žadatel bydlí tam, kde udal. Za rok jsme zamítli asi čtvrtinu více než ze stovky žádostí," hájil práci radnice její mluvčí Petr Krajánek. Uvedl, že někteří lidé dokonce sami stáhnou žádost, když se dozvědí, že úředníci hodlají zkontrolovat, kde opravdu bydlí.

"Záleží na ostražitosti. Když vidíme, že člověk je v bytě přihlášený krátkou dobu nebo se platí zálohy na služby jen na jednu osobu, a přitom je tam podle žádosti lidí více, pak se pracovnicím podaří podvod odhalit, jinak je to složité," uvedl Krajánek. Navíc jsou do této nekalé činnosti podle mluvčího radnice často zapojeny některé realitní kanceláře, které fiktivní výměny zprostředkovávají.

Boj o nedostatkové levné bydlení trápí hlavně mladé Pražany. "Podle selského rozumu přece nemůže někdo prodat něco, co mu nepatří. Když prodáte sousedovo auto a vyinkasujete za něj peníze, je to podvod. A co na to úředníci bytových odborů? Asi jim to nevadí. A obchod vesele kvete dál. Poctivý člověk si však musí ušetřit milion, aby si mohl koupit alespoň malý byt 1+1 s vidinou desetiletého dluhu na krku," uvedla Gabriela Batíková z Prahy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video