Chorvatsko, letecký pohled na Hvar, v dálce Pakleni

Chorvatsko, letecký pohled na Hvar, v dálce Pakleni | foto: Profimedia.cz

Českým potápěčům u Hvaru hrozí 50 tisíc pokuty. Zda kradli, není jasné

  • 17
Pětici českých potápěčů, kteří podle chorvatské policie vykrádali potopený vrak lodi Dubrovnik nedaleko ostrova Hvar, hrozí pokuta okolo 50 tisíc korun. Informoval o tom český konzul v Záhřebu Pavel Bednář. Zda chtěli něco ukrást, podle něj není tak jisté.

"Z obvinění z vykrádání vraku, jak o něm psala místní média, nakonec sešlo," řekl Bednář iDNES.cz. "Případ dostal k projednání přístavní kapitanát v Makarské a řeší se jako přestupek," dodal s tím, že sám nezná bližší detaily incidentu. Pětice mužů totiž odmítla případ řešit s pomocí konzulátu.

Chorvatská policie zadržela skupinu potápěčů a jejich osmadvacetiletého místního průvodce Željka B. na jachtě Sveti Rok u ostrova Hvar v neděli. Muži zákona je podle deníku Slobodna Dalmacija podezřívali, že vykrádali takřka sto let potopený vrak parníku Dubrovnik (více zde).

Čím se muži provinili, když policie odvolala podezření z loupeže, dosud není jasné. Mužům ale hrozí pokuta až 15 tisíc kun (asi 49 tisíc korun) uvedl Bednář. Kromě finančního postihu by podle něj potápěči neměli mít problémy. Vlastnili platné potápěčské oprávnění a záhy po výslechu je policie pustila na svobodu.

"Běžná praxe je, že se cizinci odebere pas, aby nemohl odjet, jinak se ale věc vyřizuje na svobodě," doplnil konzul s tím, že závěry přestupkového řízení by měly být známy odpoledne.

Dubrovnik se potopil roku 1916

Loď Dubrovnik poslalo ke dnu francouzské torpédo vypuštěné z ponorky Archimedes mezi ostrovem Hvar a pevninou v květnu 1916. Na Dubrovniku bylo kromě posádky osmnáct civilistů včetně žen a dětí. Loď se nyní nachází asi v padesátimetrové v hloubce, napsal server deníku Slobodna Dalmacija.

Podobné problémy řešili v září 2008 členové české expedice Garibaldi. Chorvatské úřady se o ně začaly zajímat poté, co v moři tragicky zahynul jeden z potápěčů. Češi dostali pokutu za porušení zákona o podmořském výzkumu a navíc byl vyhoštěn vedoucí skupiny.

Češi to považovali za nespravedlivé. Neměli sice od ministerstva kultury povolení zkoumat pod vodou památky, vrak křižníku Garibaldi potopeného za první světové války ale tehdy ještě nebyl prohlášen za památku, protože ho objevila teprve česká expedice (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video