Zklamaný stoupenec samostatného Skotska v Edinburghu (19. září 2014)

Zklamaný stoupenec samostatného Skotska v Edinburghu (19. září 2014) | foto: AP

Vítězství Londýna bylo podmíněno sliby, míní velvyslanec Žantovský

  • 82
Vítězství zastánců zachování svazku Skotska se Spojeným královstvím bylo podmíněno sliby britské vlády, říká v rozhovoru pro iDNES.cz český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský. Britská koruna podle něj nyní nemá jinou volbu než slibům dostát, jinak riskuje střet, jenž by podruhé už nemusela ustát.

Jaká momentálně panuje v Londýně nálada po skotském referendu?
Napětí se uvolnilo. Byla tady cítit velká úleva, především ze strany westminsterské vlády, ale vůbec celého politického establishmentu, protože hlasování pro oddělení Skotska by bylo velkým krokem do neznáma nejen pro Skotsko, ale pro celé Spojené království.

Velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský

Byla volba emočně vypjatá i v Londýně?
Do Londýny emoce až tolik nedolehly. Ve Skotsku ale byla atmosféra značně emocionální. Mnozí voliči zůstali vzhůru celou noc do vyhlášení výsledků kolem šesté hodiny ráno. Napětí se tam asi dalo krájet.

Referendum skončilo prohrou přívrženců samostatného Skotska. Dá se mluvit o triumfu britské koruny, nebo je to spíš jakési Pyrrhovo vítězství?
Myslím si, že o triumfu nemluví nikdo. Je to rozhodně dobrý výsledek pro stabilitu a zachování Spojeného království, ale všichni si uvědomují, že byl také podmíněn sliby, které přišly z Londýna v podobě přesunu dalších pravomocí na skotské orgány, a že nyní tedy nastane proces, který bude daleko složitější.

Dá se očekávat, že Londýn opravdu dostojí svým slibům?
Řekl bych, že nebude mít jinou volbu. Samozřejmě, v jakém rozsahu a v jaké podobě se to bude dít, teprve uvidíme. Pokud by ale jakýmsi přímo flagrantním způsobem učiněné sliby porušil, tak by to znamenalo nové oživení otázky samostatnosti Skotska a v nedlouhé budoucnosti další referendum nebo střet, který by už nemusel dopadnout stejně.

Byly tedy za stávajících okolností umlčeny separatistické tendence, nebo se dá očekávat, že kdykoliv mohou opět vyplout na povrch?
Jak už řekl skotský premiér Salmond hned poté, co uznal výsledky referenda, je to něco, co je trvalou součástí Skotské národní strany a nacionalistického proudu ve skotské politice. V nějaké podobě se tedy jistě budou ještě objevovat. Pokud ale skutečně dojde k nějaké ústavní reformě, která uspokojí podstatnou část skotských požadavků, tak si myslím, že v dohledné budoucnosti se nic takového jako nyní opakovat nebude.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video