Český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar.

Český velvyslanec na Filipínách Josef Rychtar. | foto: Ministerstvo zahraničních věcí

Český velvyslanec obvinil filipínskou firmu z půlmiliardového úplatku

  • 83
Filipínská vláda považuje za nešťastné korupční obvinění vznesené českým velvyslancem Josefem Rychtarem. Ten obvinil místní dopravní společnost Metro Rail Transit (MRT), že po české firmě Inekon žádala úplatek 30 milionů dolarů (přes 590 milionů korun) za zakázku na dodávku souprav metra.

Informovala o tom filipínská televize ABS-CBN s odvoláním na nejmenovaný vládní zdroj.

Rychtar loni v říjnu předal filipínským úřadům místopřísežné prohlášení ke svým obviněním, že představitelé MRT vymáhali od české firmy Inekon 30 milionů dolarů.

Podle českého velvyslance Inekon požadavek odmítl a MRT jej později snížil na 2,5 milionu dolarů. Když česká firma nesouhlasila ani s tím, ani s následným návrhem na zřízení společného podniku, MRT s ní přerušil kontakty. Šéf společnosti Al Vitangcol byl po obvinění u policejního výslechu, kauza se však nikam dále nepohnula.

"V kauze se nejedná jenom o firmu Inekon, ale o obranu českých zájmů, neboť lidé spojení s MRT, kteří požadovali finanční obnos výměnou za udělení kontraktu poté, co byli odmítnuti, pohrozili zařazením všech českých firem na černou listinu ministerstva dopravy," uvedl Rychtar ve vyjádření pro E15.cz. Velvyslanec rovněž upozornil, že případ Inekon se táhne již téměř rok a v nejbližších dnech by měla být vydána zpráva z předběžného šetření Národního vyšetřovacího úřadu NBI.

Filipínský senátor Francis Escudero v sobotu Rychtara vyzval, aby případ prezentoval při veřejném slyšení v horní komoře parlamentu. Escudero chce prý dát šanci českému velvyslanci, aby představil svou verzi případu, když před ním hovořil v Senátu Vitangcol, který Rychtarova obvinění popřel.

Je to nešťastné, ale velvyslanec může zůstat

Filipíny však v současnosti nehodlají českého ambasadora označit za nežádoucí osobu a vyhostit ho, uvedla televize.

"Je na našem uvážení, zda jej označíme za nežádoucí osobu, ale nyní k tomu nehodláme sáhnout," uvedl zdroj filipínské televize. Vláda podle něj považuje obvinění vznesené velvyslancem za nešťastné, neboť prý poškozuje filipínskou pověst ve světě.

V současnosti MRT využívá 73 souprav české výroby, z podniku ČKD Praha, který nejprve patřil Siemensu a následně Inekonu. Ten měl zájem dodat v rámci mezivládní dohody, která by proběhla mimo veřejné nabídkové řízení, 52 nových lehkých vozů s opcí na 21 dalších, jakož i obnovit dohodu o údržbě tohoto vozového parku.

Schůzky, večeře... a žádost o miliony

Generální ředitel české firmy Inekon Group Josef Hušek předal už loni v říjnu filipínskému úřadu pro vyšetřování místopřísežné prohlášení, v němž popisuje korupční jednání filipínské strany při sjednávání dopravního kontraktu. 

Vyjednávání kontraktu zprostředkovával právě český Rychtar, který už v září očistil příbuzné filipínského prezidenta Benigna Aquina, kteří byli podle původních informací do kauzy také zapleteni. 

Hušek v prohlášení podrobně popsal schůzky se zástupci filipínské dopravní společnosti MRT. Hlavní manažer MRT Al Vitangcol III prý pozval zástupce Inekonu 9. července 2012 na neformální večeři do restaurace. Kromě Vitangcola na ní byl Manolo Maralit, kterého představili jako prostředníka, Wilson de Vera a velvyslanec Rychtar. "Večeře byla proti našim očekáváním jenom společenskou, nikoli pracovní záležitostí. Předložili jsme své nabídky, ale na ničem jsme se nedohodli," stojí v pětistránkovém prohlášení. 

Vitangcolova skupina pak pozvala českou firmu na další schůzku do soukromí. Ta se konala na českém velvyslanectví. De Vera na ní prý řekl, že Inekon bude vybrán jako dodavatel vozů a také jako poskytovatel souvisejících služeb, jestliže neznámému subjektu vyplatí určité peníze. Jednalo se o 30 milionů dolarů. 

"To nás šokovalo... Vysvětlili jsme, že to nevyhnutelně zvýší konečnou cenu za naše výrobky a služby, jelikož ta je vypočítána s ohledem na naše subdodavatele a na použitou technologii," napsal Hušek. De Vera prý z místnosti několikrát odešel a s někým konzultoval. "Když se nakonec vrátil, řekl, že fixní maximální cena za jeden vůz nebude přesahovat tři miliony dolarů... A řekl také, že z původní ceny za získání kontraktu postačí vyplatit ne 30, ale 2,5 milionu dolarů," popsal Hušek. Inekon prý i tento návrh odmítl a jeho zástupci odešli.

 Dále se v prohlášení popisuje, že 10. července odpoledne se pak konala za přítomnosti Rychtara další schůzka ve Vitangcolově kanceláři. Opět tam byli De Vera a Maralit. Inekon na ní dostal nabídku získat od MRT zakázku na údržbu se společníkem, kterého navrhl Vitangcol, a Inekon v ní měl mít 60procentní podíl. Inekon to odmítl, což prý Vitangcola rozzlobilo. 

Na cestě zpět do hotelu prý dostal Rychtar SMS zprávu, v níž Maralit sdělil, že partneři jsou jednáním Čechů rozhořčeni a že s Inekon Group nehodlají v budoucnu spolupracovat.

Vitangcol odešel podle filipínského serveru z MRT na dobrovolnou dovolenou, ale nyní je už zpět. Případ je v šetření a filipínský ministr dopravy Joseph Emilio Abaya řekl, že Vitangcolova přítomnost ve firmě vyšetřování neovlivní. Jeho ministerstvo prý ještě čeká na prohlášení De Very a další osoby spojené s Vitangcolovou skupinou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video