Voláte svým vojákům a oni se vám neozývají, protože si při poplachu nestačili vzít vysílačku, popisuje velitel Marša. | foto: Armáda ČR

Český velitel v Basře: Nemá smysl si hrát na hrdiny

  • 194
Stovce českých vojáků velí v jihoirácké Basře major Jan Marša. Po pondělních raketových útocích teroristů nezastíral, že téměř každodenní ostřelování základny Čechy znervózňuje. "Nemá smysl si hrát na hrdiny. Raketové útoky vliv na psychiku lidí mají," říká.

"Na druhé straně nám to nebrání v plnění úkolu – a tím je ochrana hlavního vstupního stanoviště základny mnohonárodnostních sil, vnitřek a vnějšek tábora nevyjímaje," konstatuje major.

Iráčtí povstalci podnikli rozsáhlý raketový útok na základnu v jihoirácké Basře v pondělí večer. Jedna z patnácti raket vypálených povstalci zasáhla přímo základnu. Nikoho nezranila. - více zde

Obrázek

Jedna z patnácti raket poškodila na základně tři auta.

Co se vlastně v pondělí stalo?
Zasáhla nás jedna z patnácti raket. Stejně byste se mohl ale ptát na každý den. Raketové útoky jsou tu totiž na denním pořádku. Tentokrát nám to ale bouchlo přímo u nosu.

Možná naivní otázka: měl jste strach?
Velký! Ale ne o sebe. Bál jsem se o své lidi. Raketový útok – to je otázka sekundy či dvou. Ovšem strach o životy vlastních lidí – to jsou desítky minut mučivých obav o stovku lidí, kterým tu velím. Když to bouchá a lidé se vám neozývají, zmocňuje se vás těžko popsatelná úzkost. Nemáte s nimi spojení a stále dokola si říkáte: jen ať jsou všichni v pořádku. Voláte jim volacími znaky a oni se vám neozývají, protože si při poplachu nestačili vzít vysílačku.

Několik českých vojáků službu těsně před spojeneckou ofenzivou v Iráku v roce 2003 vzdalo z obavy o svůj život. Využili tehdy nabídky ministra obrany a odletěli domů. Všiml jste si u vašich lidí něčeho podobného?
Znovu říkám, lidé téměř každodenní ostřelování základny nenesou lehce. Někteří dokonce velmi těžce. Není to vůbec jednoduché.

V každém českém kontingentu je ale profesionální psycholog či kaplan. Kvůli zocelení psychiky vojáků i jejich duševní podpoře jsou tu velmi potřební. I s jejich pomocí mí lidé ten obrovský stres zvládají.

Ve vašem kontingentu slouží i deset žen. Působí na bezpečnějších místech než muži?
Jde o profesionálky. Nemají žádné úlevy, natož výhody. A myslím, že by se jich to i dotklo. Velmi užitečné jsou i proto, že podle místních zvyklostí nemohou mí muži kontrolovat v roli strážných muslimky, které vstupují na půdu základny. Kdybychom tedy neměli v kontingentu ženy, tak je pro nás úkol v Iráku nesplnitelný.

Asi se ptáte i na to, jak se vypořádávají s ostřelováním základny. Řeknu jen tolik: není to pro ně jednoduché, ale zvládají to.

Volal jste po pondělním raketovém útoku manželce, že jste v pořádku?
Nechtěl jsem ji zbytečně znervózňovat, takže jsem jí volal vlastně až včera. Řekl jsem jí, že jsem zdráv a že se asi v úterý něco dozví z médií a aby o mě neměla obavy. A že pokud se dozví, že se nic nestalo, tak je to pravda. I když si totiž přečtete v novinách, že se v Iráku něco stalo a všichni jsou zdrávi, tak červíček pochybnosti v mysli našich blízkých vždycky hlodá. A oni pokaždé chtějí slyšet: ano, je to opravdu tak, všichni jsou v pořádku.

Je výhoda, že jste dělostřelci, kteří by měli být zvyklí na to, že jsou ostřelováni raketami?
Chlapi říkají: "Jsme sice dělostřelci, ale my jsme zvyklí být v palebných postaveních kanonových houfnic, a ne v cílové ploše, kam dopadají rakety či granáty."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Basra, Irák, Psycholog, Raketa

Video