Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Český účet za ochranu proti prasečí chřipce: 336 milionů korun

  • 80
Veškerý "arzenál" proti pandemii prasečí chřipky dosud stál Českou republiku přes 336 milionů korun. Nejdražší byla antivirotika Relenza, za které ministerstvo zdravotnictví utratilo přes 185 milionů korun, poté 700 tisíc dávek vakcín za téměř 150 milionů.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková to uvedla v souhrnné zprávě o průběhu pandemie v České republice, kterou předložila vládě i novinářům.

Do nákladů započítala také nákup pomocného materiálu, jako jsou jehly a stříkačky, který stát stál přes 657 tisíc korun. Všechny nákupy a rozhodnutí musela schválit nejprve Bezpečnostní rada státu, až poté o tom jednala vláda.

ROZPOČET NA OBYVATELE

Náklady na 700 tisíc dávek pro 10,5 milionu obyvatel jsou v České republice na obyvatele 14 korun, například v Irsku, které má 6,5 miliony obyvatel a pořídilo téměř 1,7 milionů vakcín, to bylo 45 korun na obyvatele. Státy jako Německo a Francie používaly dvoudávkové očkovací schéma pro 100 procent obyvatel, zaplatí asi 500 korun na obyvatele.

V nákladech ještě není započítán rozvoz látek do vakcinačních center, jejich uskladnění, svoz a likvidace nespotřebovaných vakcín.

"Do 30. června chceme od praktických lékařů i vakcinačních center sesbírat nepoužité a nerozbalené vakcíny, které se budou likvidovat. Už jsou totiž nepoužitelné. Počítáme, že náklady na likvidaci se budou pohybovat v řádech statisíců korun," uvedl mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Boj proti prasečí chřipce označila Jurásková za zcela novou situaci v českém zdravotnictví, kdy bylo třeba rozhodovat pod velikým tlakem a za silné informační tísně.

"Nyní mohu říct, že jsme udělali vše pro to, abychom při dostupných informacích a hlavně omezených financích ochránili populaci," uvedla na tiskové konferenci Jurásková.

Materiál o pandemii, o kterém dnes informovala vládu i novináře, navrhuje použít při dalších výjimečných situacích. Rovněž s nepoužitými vakcínami a antivirotiky se do budoucna počítá.

Náklady na léčbu pacientů zemřelých na prasečí chřipku

Naočkují důchodce?

Ve strategických zásobách zůstane podle odhadů hlavního hygienika Michaela Víta asi 120 tisíc použitelných vakcín.

"Většina z nich má expirační dobu v 8. až 10. měsíci roku 2011. Zvažujeme proto využít je v sociálních ústavech, léčebnách a domovech důchodců, kde se nacházejí jedny z rizikových skupin lidí," doplnil Vít.

Část použitelných vakcín by skončila také na infekčních klinikách.

Počet lidí očkovaných vakcínou proti prasečí chřipce

Co by naopak při příštích mimořádných situacích ministryně změnila, je komunikace s odbornou veřejností. "Pro příště je nutné více získat si odbornou veřejnost na naši stranu a více spolupracovat," dodala s tím, bez problémů se neobešla komunikace například s Českou lékařskou komorou.

Z původního milionu objednaných dávek za 220 milionů korun jich stát odebral 700 tisíc, zbytek bez penalizace vrátil. Dosud se využila desetina odebraných dávek - očkovat se nechalo 69 tisíc lidí, tedy méně než jedno procento populace. Z toho 11 tisíc zdravotníků a pět tisíc pracovníků důležitých pro chod státu.

PANDEMIE PRASEČÍ CHŘIPKY V DATECH

* 24. dubna 2009: WHO ohlásila první případy výskytu nového chřipkového kmene Pandemic (H1N1) 2009
* druhá polovina května 2009: První pozitivní případ infekce způsobené virem Pandemic (H1N1) 2009 v České republice
* 11. června 2009: WHO vyhlásilo 6. stupeň (nejvyšší) pandemické pohotovosti
* 21. srpna 2009: Vláda rozhodla o nákupu pandemické vakcíny Pandemrix pro Českou republiku
* 1. září 2009: Národní referenční laboratoř zahájila systém sentinelového odběru biologického materiálu
* 25. listopadu 2009: Zahájení očkování proti chřipce Pandemic (H1N1) 2009
31. květen 2010: Ukončení vakcinace

Zdroj: MZČR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue