Amerika kritizuje Bolívii, ale skončila hluboko za ní. Ilustrační foto

Amerika kritizuje Bolívii, ale skončila hluboko za ní. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Český tisk je svobodný, USA se propadly k Botswaně

  • 222
Organizace Reportéři bez hranic zveřejnila světový index svobody tisku. Porovnává v něm 166 zemí a Česko skončilo na pátém místě. Propadají se Spojené státy. Před čtyřmi lety obsadily sedmnáctou příčku, letos společně s Botswanou až padesátou třetí.

Úroveň svobody tisku zkoumali Reportéři bez hranic pomocí dotazníků. Korespondentům, novinářům, právníkům a "lidskoprávním aktivistům" v každé ze 166 zkoumaných zemí položili padesát otázek.

Na úplný vrchol žebříčku dosáhly severoevropské země. Finsko, Island, Irsko a Nizozemí se dělí o první místo.

Z předních pozic vypadlo Dánsko, a to především kvůli aféře s karikaturami. "Na podzim roku 2005 byli v ohrožení jak autoři (karikatur), tak i novináři. V zemi, která je známá úctou k občanským právům, jim musela být přidělena policejní ochrana," tvrdí Reportéři.

Novinářskou organizací potěšila především Bolívie, která se probojovala do první dvacítky a přeskočila i Německo (23.) a Velkou Británii (27.). "Ukazuje se, že i chudší státy mohou uznávat právo na informace," uvedla organizace.

Naopak Spojené státy, které Bolívii často vyčítají demokratický deficit, se na žebříčku trvale propadají. Před čtyřmi lety obsadily sedmnáctou příčku, ale letos jsou na úrovni Botswany.

"Vztahy mezi medii a Bushovou administrativou se výrazně zhoršily od té doby, co prezident podezřívá každého novináře, který se kriticky dotazuje na ´válku proti terorismu´," vysvětlují Reportéři.

Zcela na chvostu tabulky skončily země, které nestrpí žádnou kritiku a media plně kontrolují. "Žurnalisté v Severní Koreji, Eritreji, Turkmenistánu, Kubě, Myanmaru a Číně někdy riskují i život," tvrdí novináři.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video