Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu při pietním aktu...

Jaroslav Vodička, předseda Českého svazu bojovníků za svobodu při pietním aktu na pražském Vítkově. (28. října 2016) | foto: Petr Topič, MAFRA

Svaz bojovníků za svobodu opouštějí další členové, vytvoří nový spolek

  • 49
Bývalá předsedkyně kladenské organizace Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) Gabriela Havlůjová oznámila založení nového spolku bojovníků za svobodu, do něhož má přejít část členů svazu. „Máme tři názvy, zatím jsme si řekli, že je nezveřejníme,“ dodala Havlůjová s tím, že název vyberou členové na středeční schůzi.

Spolek bude podle Havlůjové založen ve středu odpoledne v Kladně a nahradí v říjnu zrušenou kladenskou okresní organizaci ČSBS. Důvodem pro zrušení organizace byly údajně organizační důvody. Podle Havlůjové však byla důvodem jejího vyloučení i zrušení kladenské organizace kritika vedení svazu.

Český svaz bojovníků za svobodu

•Spolek sdružuje účastníky druhého odboje, jejich rodinné příslušníky a sympatizanty. Má necelých pět tisíc členů, před deseti lety měl 10 500 členů. Mnoho členů spolku je vysokého věku.
•Svaz vznikl z někdejšího Čs. svazu protifašistických bojovníků, organizace s výraznou vazbou na předlistopadový režim v Československu.
•V posledních měsících svaz čelí kritice spojené s objevy, že přední představitelé svazu byli členy komunistických bezpečnostních složek, vylučováním členů s odlišnými názory na vedení svazu či nejasnostmi v hospodaření svazu. Nespokojený je i ministr obrany Martin Stropnický.
•Organizace jako Československá obec legionářská, Konfederace politických vězňů ČR či např. Sdružení válečných veteránů nejsou se svazem spojené.

Vedení ČSBS čelí v posledních měsících kritice. Z organizace odešli nebo byli vyloučeni někteří členové, kteří se proti vedení vymezovali. Z ČSBS v poslední době vystoupil třeba válečný veterán Pavel Vranský, ženy spojené s vyvražděním Ležáků za druhé světové války, dcera dlouholetého předsedy svazu Markéta Čermínová nebo ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Podle Českého rozhlasu se svaz rozhodl opustit také Antonín Nešpor se svou dcerou Pavlou. Jedná se o pozůstalé po lidické ženě Anně Nešporové. Vystoupit z ČSBS se rozhodla rovněž Eva Lišková, která přežila Osvětim.

Ve středu se má v Kladně sejít přibližně stovka členů už oficiálně neexistující organizace a bývalé vedení kladenské buňky jim představí možnosti, tedy například přestup do nejbližších organizací ČSBS v Lidicích, Praze a Berouně. Další možností bude i ukončení členství.

Po organizačních záležitostech by měl být založen nový spolek. Má přijet i válečný veterán Vranský, který chce být jeho zakládajícím členem. Havlůjová uvedla, že do něj hodlá vstoupit přes osmdesát lidí z Kladna a okolí, další zhruba stovka chce vstoupit z celé České republiky. Jedná se například o manželky válečných veteránů nebo politických vězňů.

Nový spolek, který ve středu patrně vznikne, má navázat na činnost organizace bojovníků za svobodu, bude dál pořádat například vzpomínkové akce, brigády pro obnovu památníků i sociálně podporovat starší členy. Kladenská organizace ČSBS však patřila dlouhodobě k těm, kde se zapojují i mladí lidé. Protože zrušením organizace přišla o dotace, svou podporu zvýšilo město Kladno.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video