Český rozhlas míří na Vysočinu

Jihlava - Již koncem letošního roku by se lidé v regionu mohli poprvé zaposlouchat do vysílání zbrusu nové rozhlasové stanice na frekvenci 87,9 MHz - Českého rozhlasu na Vysočině. Veřejnoprávní vysílání se tak dostane blíže k lidem na Českomoravské vrchovině; z nabídky Českého rozhlasu zde kromě celoplošných stanic lidé mohou poslouchat převážně jen brněnské vysílání.

"Postavení regionálního vysílání Českého rozhlasu na Vysočině je komplikované. Brno je příliš daleko," říká Ruzbeh Oweyssi, jenž koordinuje regionální vysílání Českého rozhlasu. Spoluzakladatel rádia Hády, který býval architektem a také ředitelem Českého rozhlasu Brno, za několik dní oslaví čtyřicáté narozeniny.

Má vznik nového rádia souvislost se vznikem kraje?
V Českém rozhlase už skoro dva roky řešíme situaci, jak reagovat na regiony. Z mnoha důvodů však nemůžeme začít všude naráz, není to ani v našich finančních možnostech.

Brněnské vysílání je určeno především seniorům. Jaká bude nová stanice?
Bude úplně jiná. Myslím si, že v žádném jiném "novém" kraji nestavíme na louce tak zelené, jako na Vysočině. Tak trochu si můžeme vybrat, na jaké publikum zacílíme.
Podobně jako středočeská Regina usilujeme o posluchače se zájmem o zprávy, reportáže a rozhovory, o posluchače, který se potřebuje dobře orientovat ve svém blízkém i vzdálenějším okolí. Naše rádio nebude primárně zacíleno na seniorskou skupinu posluchačů, ale nejméně o jedno či dvě desetiletí níže.

Tedy na ...
... na čtyřicetileté, okrajově třicetileté, ale bezpečně padesátileté posluchače. Tito lidé zde dnes poslouchají jednu komerční stanici a další celoplošné. Jsem přesvědčen, že pro ně budeme zajímavou volbou. Ale neznamená to, že by nová stanice nemohla být zajímavá i pro přesahující věkové skupiny, starší i mladší.

Čím se budete odlišovat od zmíněného rádia Vysočina?
Ve veřejnoprávním rozhlase se vždy mluví víc než u komerčních stanic, má větší informační nabídku. Budeme zpravodajsko-publicistické rádio, ve kterém bude vyšší podíl hudby - více než padesát procent.

Bude v silách nového rádia vysílat čtyřiadvacet hodin denně?
Bude. Tady už prozradím hodně z naší kuchyně: chceme využít již úspěšně zavedený středočeský program. V něm se oproti například Radiožurnálu hodně hraje, není v něm tolik mluvených příspěvků.
A tým, který na Vysočině bude pracovat, do toho bude vstupovat. Pro posluchače to ale vždy musí znít jako rádio jeho kraje. Je to efektivní - existují programové typy, u nichž není důvod je produkovat čtrnáckrát, v každém kraji zvlášť - například rozhovor se špičkovým kardiochirurgem či známou osobností.

Jak tedy bude vypadat programová skladba?
Počáteční minimum předpokládá moderovaný ranní program, zprávy v každou celou hodinu, dvakrát denně souhrnné zpravodajství a minimálně jeden publicistický pořad.

Nakolik si budete určovat, co posluchačům nabídnete?
Nikdo z Prahy ani z Brna nám nebude přikazovat: od-do musíte hrát tento program. Rozsah vlastní produkce ve vysílání bude náš tým postupně zvětšovat, rozhodující budou potřeby a požadavky posluchačů.

Brněnská stanice zve do diskuzních pořadů například zástupce samospráv. Budete se řídit jejím příkladem?
Rozhodně. Rádio musí být mezi lidmi. Veřejnoprávní rádio pro nový region nesmí obrůst lišejníkem. Komunální politika do jeho vysílání patří. Kolegové žertem říkají: o každé čističce si tu musíme povídat.

Kolik lidí takové rádio k provozu potřebuje?
V současné době region, v němž posluchači slyší Český rozhlas Brno, pokrývají tři lidé. Projekt počítá s osmi až desetičlenným týmem, který může postupně růst.

Myslíte si, že se vám podaří nové rádio kvalitně personálně obsadit?
Musíme udržet vysoký standard, na který jsou posluchači veřejnoprávního rozhlasu zvyklí. Skutečných rozhlasových profesionálů je ale v kraji zatím jen omezený počet. Domnívám se, že řadu lidí budeme nejprve rozhlasové rutině učit.

Kdy začnete vysílat?
V ideálním případě do konce roku. Už dnes ale situace není ideální. Intenzivně hledáme pro rádio prostory. Přestože potřebujeme jen zhruba 200 metrů čtverečních, nabídky, které jsme zatím dostali, mají svá pro i proti. Další věcí je zmíněná personální stránka.

Jak je to s financováním projektu?
Rozpočet Českého rozhlasu je už po řadu let vyrovnaný. Nedokážeme tedy postavit naráz pět nových rádií. Je však možné najít způsob, jak spustit například lokální karlovarská okna ve vysílání plzeňského rozhlasu či zcela novou stanici na Vysočině, později třeba i v Pardubicích.

Jaké jsou náklady na provoz nové stanice?
Díky modernímu projektu by mohl být náš rozpočet pro první rok jednou čtvrtinou průměrného rozpočtu regionální stanice.

A co financování v dalších letech?
Domnívám se, že do budoucna bude nutné probojovat v poslanecké sněmovně zvýšení koncesionářských poplatků. Nové regionální stanice jsou pro zvýšení velmi hmatatelným argumentem.

Myslíte si, že právě kvůli tomu vás poslanci podpoří?
My to přece neděláme proto, abychom si zvedli platy, ani proto, že vznikly nové kraje a každý "musí" mít vlastní rádio. Nikdo nepochybuje o tom, že na Vysočině regionální vysílání Českého rozhlasu chybí.
A koncesionářský poplatek se, co já vím, nezměnil už čtyři roky. Pokud by poslanci trvali na nynějších 37 korunách měsíčně, Český rozhlas by patrně musel začít omezovat svoji programovou nabídku.

V jaké fázi je vznik nového rádia na Vysočině?
Minulý týden ve středu byla Rada Českého rozhlasu o tomto projektu informována. Jsme tedy již ve fázi realizace. A tu začínáme hledáním prostorů a lidí.

Ruzbeh Oweyssi je koordinátorem regionálního vysílání Českého rozhlasu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video