Generální ředitel ČRo Peter Duhan hasí požár. V tom, abychom spustili novou stanici, nám nezabrání, tvrdí.

Generální ředitel ČRo Peter Duhan hasí požár. V tom, abychom spustili novou stanici, nám nezabrání, tvrdí. | foto: ČTK

Český rozhlas žádá kvůli stanici mluveného slova změnu zákona

  • 16
Český rozhlas se ocitl v úzkých. Narychlo musí měnit plány, jak k posluchačům dostat připravované vysílání stanice mluveného slova. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mu totiž neumožní šířit program prostřednictvím frekvencí, na které má licenci BBC. Český rozhlas proto žádá změnu zákona.

"Rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání nás nesmírně překvapilo. Je to škrt přes rozpočet, vznik stanice jsme kvůli němu museli přizpůsobit novým okolnostem," řekl ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v polovině července rozhodla, že Český rozhlas nemůže využít pásmo velmi krátkých vln (zkratka VKV, jedná se o pásmo, do kterého spadá FM vysílání) skrze licenci společnosti BBC Radiocom. Porušovalo by to zákon. Právě tímto způsobem chtěl ČRo vysílat dvanáct hodin denně mluvené slovo. Rozhlas je přesvědčený, že takový výklad zákona je možný.

Rozhodnutí RRTV

Rada neudělila provozovateli BBC Radiocom (Praha) s.r.o. souhlas se změnou programového a vysílacího schématu podle § 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 231/2001 Sb., která spočívá ve společném sestavování části programu s provozovatelem Český rozhlas, neboť požadovaná změna je v rozporu s platným zněním § 21 odst. 10 věta druhá zákona č. 231/2001 Sb.: Provozovatel vysílání s licencí nesmí přebírat program ani části programu od provozovatele vysílání ze zákona."

Zdroj: Tisková zpráva RRTV k jednání ze 17. 7. 2012

U RRTV ovšem rozhlas narazil. Podle Duhana to nemění nic na záměru spustit novou stanici. Ta má začít vysílat nejpozději v lednu příštího roku. ČRo ale zároveň musí slevit z požadavku VKV a počítat s šesti hodinami vysílání denně.

Nová stanice tak může vysílat digitálně nebo ve středním pásmu. "Toto řešení je ale jen dočasné," dodal Duhan s tím, že ČRo už několik týdnů jedná o změně zákona o Českém rozhlase. "Usilujeme o to, aby nám byla přidělena čtvrtá VKV síť, zdůvodnil krok Duhan.

Pokud změna, tak až příští rok

"Neformálně jsem obdržel návrh právní úpravy. Nyní jej chci projednat s kolegy, Radou pro rozhlasové a televizní vysílání a ministerstvem kultury. Bylo by ideální, kdyby novela šla cestou vládního návrhu," řekl iDNES.cz poslanec ODS Václav Mencl, který je předsedou sněmovního výboru, pod nějž spadá problematika médií. Pokud by novele byli politici nakloněni, platit by začala nejdříve příští rok.

"Čtvrté pásmo VKV pro ČRo si dovedu představit, ale je potřeba reakapitulovat to, jak rozhlas využívá své dosavadní kapacity," řekl iDNES.cz místopředseda výboru a někdejší ministr kultury Jiří Besser (STAN). "Otázkou také je, jak se k tomu budou stavět soukromé stanice. Pro ně by to bylo posílení konkurence," přemítá Besser.

Londýn řeší, zda žalovat rozhodnutí RRTV

Stanice mluveného slova

ČRo ji chce spustit nejpozději v lednu. Už nyní ale vyjednává s člověkem, který by ji vedl. Jméno ovšem vedení rozhlasu zatím nechce prozradit s tím, že až v září bude mít dotyčný člověk podepsanou smlouvu. "Už nyní ale můžeme říci, že jde o váženého publicistu, který nepracuje v ČRo a není ani z okruhu zaměstnanců ČT," napínal média Duhan. Rozhlas má už také jasné vysílací schéma nové stanice. Novinářům jej představí nejspíše v listopadu.

Druhou šancí na výhodnou cestu vysílání je ohrazení se proti rozhodnutí RRTV. To by podle ČRo ale musela udělat společnost BBC Radiocom  prostřednictvím správní žaloby k Městskému soudu v Praze. "Zda se tak stane, nedokážu říci, půjde o rozhodnutí britské centrály. A ta se k tomu ještě nevyjádřila, protože nebyla seznámena se všemi okolnostmi," řekl iDNES.cz Vít Kolář, někdejší šéfredaktor české redakce BBC. Žalobu musí podat BBC nejpozději do dvou měsíců od doručení rozhodnutí. To BBC obdrželo 1. srpna.

A proč rozhlas o vysílání ve VKV usiluje? "Jestli někde má rádio konkurenční výhodu, tak je to při jízdě autem. Při něm se na televizi koukat nedá," řekl iDNES.cz náměstek generálního ředitele ČRo René Zavoral.

Rozhlas počítá i s variantou, že by se do VKV nedostal. V takovém případě by nová stanice musela vysílat prostřednictvím digitálu nebo středního pásma. "Jeho nevýhodou je ale to, že program vysílaný na středním pásmu poslouchá především starší generace a my chceme oslovit i mladší posluchače," dodal Duhan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video