Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan | foto: Milan Bureš, MAFRA

Rozhlas nejspíš získá čtvrtou celoplošnou stanici, počítá s ní novela

  • 45
Ministerstvo kultury poslalo k připomínkování návrhy novely, která by umožnila Českému rozhlasu získat čtvrtou celoplošnou stanici. Rozhlas o další místo na velmi krátkých vlnách usiluje kvůli stanici mluveného slova s názvem Plus.

"Hlavním úkolem Českého rozhlasu je naplňování veřejné služby, čemuž vysílání stanice mluveného slova odpovídá nejvíce. Nicméně dle současné legislativní úpravy nemá rozhlas možnost tuto stanici šířit celoplošně, protože již provozuje zákonem stanovené tři celoplošné stanice," píše v důvodové zprávě ministerstvo.

Navrhuje proto, aby Český rozhlas (ČRo) na velmi krátkých vlnách (VKV) získal vedle stanic Radiožurnál, Dvojka (dříve Praha) a Vltava čtvrtý celostátních okruh. Ten by byl určený právě pro stanici ČRo Plus. Novela zároveň říká, že tato stanice by nesměla vysílat reklamu a teleshopping.

Rozhlas si místo v kmitočtech najde sám. Zatím neřekl jak

Jenže na VKV nyní žádný okruh volný není. Rozhlas proto nabídl, že si volné místo  najde sám.

Posun termínu

Návrh novely také počítá s tím, že by se posunul termín pro předkládání výroční zprávy o hospodaření Sněmovně o měsíc. Nyní to musí rozhlas učinit do konce března, nově by to mohlo být až v dubnu.

Šéf Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí iDNES.cz řekl, že pokud změna projde, musí se posunout i termín předkládání zprávy RRTV, protože vychází z výročních zpráv veřejnoprávních médií.

"ČRo plánuje pro tento program využití zejména vlastních vysílačů. Optimalizací vysílací sítě (tak aby nedocházelo k zbytečnému překrývání území signálem více vysílačů jednoho programu) lze docílit pokrytí zhruba 50 procent populace (nikoli území). Pro pokrytí celého území počítá ČRo s kombinací velmi krátkých vln a středních vln. Pokud tedy bude ČRo žádat o nové kmitočty, bude se jednat jen o marginální 'dokrývače', které si sám vyhledá," dodává důvodová zpráva.

Zmiňovaná optimalizace kmitočtového pásma odrazuje některé zákonodárce. "Vidím v ní velké riziko. Znamená to, že ČRo ušetří vlastní FM frekvence jiných stanic a že je předá stanici ČRo Plus. Které to budou? Komu uberou a proč?" ptá se poslanec Martin Kolovratník, který dříve vedl studio ČRo v Pardubicích.

"Považuji se za ochranáře regionů a regionálních rozhlasových stanic, proto bych nepřipustil, aby tato FM stanice vysílala na vysílačích, které se seberou regionům," dodal s tím, že bez vyjasnění této věci novelu nepodpoří.

iDNES.cz se proto rozhlasu zeptal, na úkor čeho bude kmitočtové pásma hledat. Konkrétní odpověď ale nepřišla. "Dokud nebyla stanice Plus v zákoně definována, hlubší kmitočtová analýza s tímto účelem by se dala chápat i jako zbytečně vynaložené náklady, tedy dosud zadána nebyla," vysvětlila mluvčí ČRo Tereza Krásenská. Podle ní ale rozhlas takovou analýzu chystá.

"Následně proběhne kmitočtová optimalizace vlastních sítí, kde se budeme snažit najít taková řešení při respektu k současnému rozsahu regionálního vysílání. Zároveň bude probíhat intenzivní snaha o vyhledávání a koordinaci dalších kmitočtů, zejména v okolí větších (krajských) měst, pochopitelně se mohou některé kmitočty i uvolnit," dodala Krásenská.

Návrh novely z pera ministerstva kultury zatím není veřejný, protože prochází připomínkováním a může doznat změn. "Bude veřejně přístupný po vypořádání mezirezortního připomínkového řízení, tedy letos v květnu," podotkla první náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová s tím, že do vlády by měl návrh jít 31. května.

Plus vysílá už rok, plány mu překazil spor s Lagardere

Stanici mluveného slova s názvem Plus spustil rozhlas loni v březnu. Původně měla být celoplošná, jenže rozhlas ve svých plánech počítal, že využije prostoru uvolněného po zrušení stanice Rádio Česko. Za změny ve struktuře stanic rozhlas schytal kritiku posluchačů (více čtěte zde).

Rádio Česko se do éteru dostávalo skrze stanici, na kterém vysílala česky BBC. Jenže ta se rozhodla z Česka odejít a nový vlastník vysílací licence, firma Lagardere, se s Českým rozhlasem odmítla dál bezplatně o místo dělit, byť za to dostala už několik pokárání od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, protože tím Lagardere nedodržuje podmínky radou udělené licence (více o prodeji majitele licence čtěte zde).

Podle rozhlasu ČRo Plus přináší analytickou publicistiku, komentáře, diskuse, interaktivní pořady. "Analyzuje současnost a aktuální dění v širších souvislostech společenských, historických, ekonomických či kulturních," vyjmenovala Krásenská.

Rozhlas se netají tím, že takový obsah není pro každého a že Plus vysílá pro "náročného posluchače". Předpokládá proto, že při celostátním pokrytí bude mít zhruba půlprocentní poslechovost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue