Za vedení sněmovního podvýboru si poslanec přivydělá 13 508 korun měsíčně.

Za vedení sněmovního podvýboru si poslanec přivydělá 13 508 korun měsíčně. | foto: Tomáš Zámostný, iDNES.cz

Český poslanec umí vydělat za pár schůzek podvýboru 160 tisíc

  • 207
Čeští poslanci jsou mistry ve vymýšlení placených funkcí. Čtyři pětiny z nich nějakou ve Sněmovně mají. Po volbách v roce 2006 si zřídili osmnáct sněmovních výborů, rozčleněných do čtyřiceti podvýborů. Díky členství v těchto podvýborech si ročně k platu přilepší zhruba o 160 tisíc.

Málokdo ví, že třeba takový zemědělský výbor má zvláštní podvýbor pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství.

A právě některé sněmovní podvýbory jsou ukázkou toho, jak neuvěřitelně snadno si mohou poslanci ke svým základním platům přivydělat zhruba 160 tisíc korun ročně. Většina podvýborů, jejichž předsedové a místopředsedové pobírají měsíčně mnohatisícové příplatky, se totiž schází jen párkrát do roka.

"Desítky poslanců pobírají vysoké částky za práci v komisích a podvýborech, ovšem pravidelně ji vůbec nevykonávají. Spočítali jsme, že jejich odměny stojí ročně daňové poplatníky více než 10 milionů korun," řekla MF DNES Iveta Jordanová z nevládní protikorupční organizace Růžový panter. Právě ta na nefunkční sněmovní orgány upozornila.

MF DNES proto u poslanců zjišťovala, jaké jsou výsledky jejich práce v podvýborech, když už se podle oficiálních zápisů zveřejněných na webu Sněmovny téměř nescházejí. Přestože všichni shodně tvrdili, že práce odvedli dost, žádný hmatatelný důkaz předložit nedokázali.

Důvod? Zatímco ve výborech se projednávají zákony, které míří do Sněmovny, podvýbory jsou podle jejich předsedů jen poradním orgánem bez kompetencí.

Poslední schůze: listopad 2007

Jejich členové tak ani nemají co dlouze projednávat nebo schvalovat. Tak například "Podvýbor pro kontrolu plnění úkolů reformy Armády ČR": podle oficiálních zápisů z jednání na internetových stránkách Sněmovny se za tři roky od voleb sešel pouze jednou - v listopadu 2007.

Kandidát na olomouckého hejtmana Martin TesaříkSociální demokrat Martin Tesařík přesto dva roky pobíral za vedení podvýboru 13 508 korun měsíčně. Dnes už předsedou není, plně se věnuje práci hejtmana Olomouckého kraje.

"Scházeli jsme se tak dvakrát za rok," přemýšlí současný předseda podvýboru Pavol Kubuš z ČSSD. A tvrdí, že ne ze všech jednání podvýboru se pořizovaly zápisy.

"Když se náš podvýbor sejde v koutě před zasedáním výboru pro obranu a pozastaví se nad něčím, to je přece také jednání," říká Kubuš.

Podvýbor pro kontrolní systémy, který vede Václava Šlajs z ČSSD, se letos se oficiálně sešel jednou. Stejně tak loni.

"Je pravda, že činnost z hlediska oficialit měla být intenzivnější. Je to ale i tím, že podvýbor nemá skoro žádné pravomoci, je to poradní orgán. Kdo nakoukl pod pokličku, pochopil, že to hlavní se odehrává na výboru a ve Sněmovně," řekl MF DNES poslanec Šlajs.

Ihned však dodal, že jeho podvýbor není zbytečný. "Kolikrát se před jednáním kontrolního výboru neformálně sejdeme a probereme určité věci. Není to oficiální jednání, ale pracujeme," tvrdí Šlajs.

Mimo kontrolu

Není více než třináct tisíc měsíčně hodně za absolvování dvou schůzí?

"Je nutné, aby parlament věděl, co se v jakém resortu děje. A my máme za úkol komunikovat s generály a s velením armády, aby měli poslanci informace o problémech vojáků," je přesvědčen Kubuš.

A vzpomíná, že vloni zamířili členové podvýboru na schůzku na vojenské základně v Přerově, kde řešili setrvání armády na letišti.

"Nevím, zda je o tom zápis, ale reálně toto proběhlo," upozorňuje.

Podobně mluví i předsedové dalších sněmovních podvýborů. Scházejí se prý, jen to nemá charakter oficiálních jednání. Problémem je, že taková zasedání nejsou veřejná a neexistuje tak kontrola, kdo z poslanců se jich zúčastnil a zda se vůbec odehrála.

V Poslanecké sněmovně nemá placený post jen zhruba čtyřicítka poslanců z dvou set, a to včetně bývalých jedenácti členů Topolánkovy vlády, kteří řady "nejchudších" poslanců rozšířili až minulý týden.

"Rychlý prachy"

Podvýbor pro ochranu spotřebitele
- předsedkyně Věra Jakubková
- měsíční příplatek 13 508 korun
- vloni i letos se podle oficiálních informací sešel jednou
Podvýbor pro kontrolu reformy AČR
- předseda Pavol Kubuš (ČSSD, předsedou od 1. 3. 2009)
- měsíční příplatek 13 508 korun
- vloni ani letos se podle oficiálních informací nesešli
Finanční podvýbor
- předseda - Radim Chytka (ODS)
- měsíční příplatek 13 508 korun
- vloni se podle ofic. informací sešli dvakrát, letos jednou


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue