Český pilot roku 1975 sestřelil polské letadlo, případ má v rukou policie - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Český pilot roku 1975 sestřelil polské letadlo, případ má v rukou policie

  6:55
Až do současnosti se o té bojové operaci na československém nebi prakticky nic nevědělo: Přitom se do ní zapojily dvě stíhačky MiG-21 a další dvě proudová letadla L29. Na jejím konci zůstalo v polích u slovenské obce Kúty sestřelené polské civilní letadlo a v něm i mrtvý polský pilot. Chtěl emigrovat.

V roce 1975, kdy bylo nad Československem sestřeleno polské letadlo, byl generál Jaruzelski ministrem národní obrany. | foto: Profimedia.cz

Je to osudový okamžik. Vojenský pilot stíhacího letounu L-29 Vlastimil N. (redakce jeho celé jméno zná) se dotazuje, zda rozuměl správně.

Ano, rozuměl.

Dostal pokyn: Sestřelit!

16. července 1975 míří přes Československo k rakouským hranicím malé polské civilní letadlo. Je v něm jediný člověk: polský letec, který se podle všeho rozhodl emigrovat a pokouší se nízkým letem dostat za železnou oponu.

Ale československé stíhačky ho odhalily brzy. Nejdříve se ho pokusily zastavit signály a manévrováním. Později varovnou střelbou.

Ale Polák nereagoval, mířil k hranicím, už mu zbývalo pár kilometrů. Právě tehdy se pilot Vlastimil N. se svou stíhačkou ocitl v postavení výhodném pro střelbu.

Dostal ten osudový rozkaz.

Zahájil palbu.

Ze vzdálenosti asi 300 metrů letadlo sestřelil.

Věděl samozřejmě, že podle předpisů se na civilní letadla socialistických zemí nesmí střílet. Proto se před splněním rozkazu ujišťoval, zda rozuměl dobře.

Rozuměl.

Byl voják, rozkaz splnil.

Neřešte to!

Když poté přistál se svým stíhacím letadlem na letišti v Brně, hned se ohradil: Proč dostal takový rozkaz, který byl v rozporu s předpisy? "Na letišti mne čekal náčelník štábu divize. Řekl: To neřešte, k tomu dal souhlas Jaruzelski. Pozdější polský prezident!" popisuje s hořkostí pilot.

O případu však podrobněji mluvit nechce. "Nechme to být, bylo to hodně nepříjemné, odešel jsem kvůli tomu z armády, což v té době bylo obtížné," říká.

Nic na tom nemění, že polský letecký instruktor, šestatřicetiletý Dioniz B. z Opole, který se rozhodl pro útěk na Západ, riskoval od samého počátku. Polské hranice přeletěl 16. července odpoledne. V 15 hodin už je nad Žilinou, ale má smůlu: na cizí letadlo upozorňuje náčelník tamního svazarmovského letiště. Let je prozrazen.

Pracovníci protivzdušné obrany státu v Praze začínají vyvíjet horečnou činnost. Už dvacet minut po třetí jsou v kontaktu se svými polskými kolegy ve Varšavě. O dalších deset minut později sledují polské letadlo čtyři československé stíhačky.

Nešťastnému pilotovi už zbývá necelá půlhodina života. Letí od slovenské Senice směrem k řece Moravě a také k české a rakouské hranici. K železné oponě mu chybí asi osm kilometrů. Už se k ní nedostane.

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

Mezi obcemi Čáry a Kúty zasáhla jeho stroj osudná střela. Bylo to v 15.56. "Když bylo letadlo nad borovým lesem, tak jsem viděl, že najednou prudce klesá k zemi," uvedl jeden ze svědků. Co však bylo skutečnou příčinou pádu letounu, samozřejmě svědek netušil. A ani to neměl šanci zjistit.

Falešná zpráva pro Poláky

V tehdejším tisku se totiž o tragédii neobjeví ani zmínka. Místo nehody policie uzavře a tělo nešťastného pilota bude na náklady polského konzulátu tajně převezeno do vlasti. I když je zahájeno vyšetřování, jeho výsledek nebude tak úplně odpovídat skutečnosti. V závěrečné zprávě chybí klíčová informace, že letoun byl sestřelen.

Mužem, který čelil podezření, že se pokusil zakrýt skutečnou příčinu tragédie, byl tehdejší generálporučík Josef Remek, náčelník letectva a zástupce ministra národní obrany (otec kosmonauta Vladimíra Remka).

"Závěrečná zpráva, která byla z rozhodnutí náčelníka letectva a vojsk PVOS (protivzdušné obrany státu) Josefa Remka zaslána také náčelníku generálního štábu Polské lidové armády, neobsahuje zmínku o provedení výstražné a ničivé palby," píše se v tehdejší zprávě prokuratury.

Ta se případem bezprostředně po tragédii sice zabývá, ale nakonec dochází k překvapivému závěru, že sestřel letadla není trestným činem, neboť zásah byl proveden na žádost polské strany vůči polskému občanu a zabránil jeho úletu do kapitalistické ciziny.

Kdo vydal rozkaz?

Nejvyšší českoslovenští představitelé však pravdivé informace dostali. O tom, že letoun byl opravdu sestřelen, je informován jak ministr vnitra Jaromír Obzina, tak stranický tajemník Vasil Biľak. Ačkoli po pádu komunismu začala policie vyšetřovat řadu nezákonností z minulé éry, tato tragédie zůstávala zpočátku v zapomnění.

Až po roce 2000 se jí začal zabývat Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). "Dospěli jsme k závěru, že případ byl v rozporu už s tehdejšími předpisy," říká ředitel ÚDV Pavel Bret.

Vyšetřování odhalilo, kdo nařídil pilotovi střílet. Byl to velitel protivzdušné obrany Josef Marušák, kterého informovala důstojnice pro styk se zahraničím, že polská strana žádá sestřelení letounu.

Jenže případ tím končil: Marušák byl v té době už po smrti a odpovědnost dalších osob nebyla jasná. ÚDV se tedy zaměřil na tehdejšího velitele letectva Remka, kterého podezíral z již zmíněného falšování informací o skutečných příčinách tragédie.

"... událost byla uzavřena jako letecká nehoda na podnět generála Remka. Je tedy důvodné podezření ze spáchání trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele," píše se ve zprávě ÚDV.

Jenže i nyní případ končil: také Josef Remek byl totiž po smrti.

Vede stopa k Jaruzelskému?

Ačkoli se tehdy zdálo, že případ je definitivně uzavřen, v současné době jej znovu začala vyšetřovat slovenská policie. "Trnavská policie žádala materiály z Česka i Polska a bude žádat od těchto zemí i právní pomoc," uvedla Martina Kredatusová z trnavského policejního ředitelství, které případ nově otevřelo na podnět slovenského Ústavu paměti národa.

Případ nyní vyšetřují i sami Poláci.

Otázka zní: Kdo v Polsku schválil sestřel letadla? Byl to opravdu generál Jaruzelski, pozdější polský prezident? V době tragédie byl Jaruzelski ministrem národní obrany.

"Momentálně se provádí šetření ve věci, nevede se proti žádné konkrétní osobě," říká mluvčí polského Institutu paměti národa Andrzej Arseniuk. Upřesnil, že jeho kolegové mají k dispozici množství podkladů z Polska, ale materiály z Prahy jim zatím chybějí.

V československých archivních dokumentech se výslovně uvádí, že z Varšavy přišel "požadavek ministra národní obrany Polské lidové republiky k přímé palbě na tento letoun". Jméno Jaruzelski tam však uvedeno není.

"I když formálně za to nese odpovědnost,
nejsem si jistý, jestli Jaruzelski k tomu dal rozkaz. To mohlo být rozhodnuto v časové tísni na štábu letectva," říká historik Petr Blažek.

Čtěte v úterní MF DNES

Kdo mohl dát pokyny k sestřelení polského letadla? Jak úspěšná bude slovenská policie při šetření případu? Čtete rozhovor s Lubomírem Morbacherem ze slovenského Ústavu paměti

národa na stránkách MF DNES.

.
Autor:
Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

14. dubna 2025  8:27

Konzervativec Noboa zůstane prezidentem Ekvádoru, soupeřka žádá přepočet hlasů

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, mladý konzervativní milionář Daniel Noboa. Vyplývá to podle agentury Reuters z oznámení volební komise....

14. dubna 2025  7:25

Strašné, okomentoval Trump ruský útok na Sumy. Zelenskyj ho pozval na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump označil nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny za strašný. Podle agentury AFP se ale Trump vyhnul přímému obvinění Ruska. Při masakru zemřelo...

14. dubna 2025  7:17

Mezinárodní rychlík srazil u Suchdola nad Odrou člověka. Trať stojí

Mezinárodní rychlík srazil v pondělí časně ráno člověka mezi stanicemi Polom a Suchdol nad Odrou. Provoz na frekventované trati stojí. Cestující sveze náhradní autobusová doprava. Informovaly České...

14. dubna 2025  6:38

„Přidat Vám určitě dokážeme…práci…“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Jižní vzduch přinese nadprůměrné teploty, v polovině týdne bude až 25 stupňů

Díky teplému jižnímu vzduchu se ve střední Evropě oteplilo, teploty se včera dostaly až na 22 °C. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) takové teploty předpovídá na celý týden. V úterý bude ale...

14. dubna 2025  6:33

Zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa, bylo mu 89 let

Zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa, bylo mu 89 let. V neděli to oznámil jeho syn. Velikán latinskoamerické literatury byl autorem oceňovaných románů jako Město a...

14. dubna 2025  6:20

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

14. dubna 2025

Potravinový semafor nebude, Nutri-Score šlo s novou Evropskou komisí k ledu

Systém jednotného a hlavně jednoduchého označování potravin Nutri-Score, které mělo informovat o zdravotních benefitech potravin, šel s novou Evropskou komisí prakticky k ledu. Na začátku března...

14. dubna 2025

ANALÝZA: Nutí je Peking bojovat za Putina? Jak se Číňané dostali do ruských uniforem

Premium

Zprvu to vypadalo jako obrovská pecka – čínští vojáci bojují na Ukrajině v řadách ruské armády. To jako vážně? Poté, co Ukrajinci počátkem týdne dva z nich vůbec poprvé zajali, už to lze stěží shodit...

14. dubna 2025

Další Trumpova otočka. Cla na elektroniku a polovodiče přece jen budou

Chytré telefony, počítače a některé další elektronické výrobky budou v USA podléhat samostatným clům, spolu s polovodiči. Tato cla by mohla být zavedena zhruba za měsíc nebo dva. Současná výjimka z...

13. dubna 2025  19:48,  aktualizováno  22:48

Překračuje jakoukoli hranici slušnosti, řekl Trumpův vyslanec k ruskému masakru

Sledujeme online

Vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro Ukrajinu Keith Kellogg odsoudil nedělní ruský útok na ukrajinské město Sumy. Podle něj překračuje hranice slušnosti a je nepřijatelný. Šéf americké...

13. dubna 2025  16:29,  aktualizováno  20:54

K soudu jde pět lidí a skupina, která poslala Čecha válčit na Ukrajinu

Státní zástupce obžaloval z teroristických trestných činů pět lidí a polovojenskou skupinu, která před osmi lety poslala Čecha bojovat proti Ukrajině. Některým z nich hrozí až 15 let vězení. Napsal...

13. dubna 2025  20:26