Český kurz přežití boduje u NATO

Český armádní kurz přežití pro novináře a pracovníky humanitárních organizací je natolik výjimečný, že by se mohl stát specialitou české armády v rámci NATO nebo Evropské unie. Tvrdí to Harold E. Neal, člen skupiny odborníků na obranu z aliančních zemí.

Skupina označovaná jako CUBIC, v níž Harold E. Neal pracuje, působí jako tým poradců na ministerstvu obrany v Praze.

Armáda pořádá kurz přežití každým rokem ve vojenském výcvikovém prostoru Dědice u Vyškova. Jeho cílem je připravit novináře a pracovníky humanitárních organizací na situace, s nimiž se mohou setkat při výjezdu do krizových či přímo válečných zón. Naučí se, mimo jiné, ovládat bojovou techniku, poskytovat první pomoc, jak se orientovat v terénu a jak se pohybovat v zaminovaném území. V průběhu kurzu jsou přepadáváni a vyslýcháni "teroristy" a podrobováni psychickému nátlaku. Více...

"Žádná jiná spojenecká armáda neprovádí kurz přežití stejně tvrdý a intenzívní, jako armáda česká," uvádí se v analýze aliančních poradců. Méně náročným byl podle poradců i výcvik zorganizovaný americkým ministerstvem obrany těsně před druhou válkou v Zálivu na námořní základně v Quantiku ve Virginii pro novináře, kteří měli být součástí vysílaných bojových jednotek.

Harold E. Neil připouští, že civilní kurzy speciálního výcviku pro krizové situace v zemích Aliance existují. Tři nejznámější probíhají ve Velké Británii. Vedou je bývalí příslušníci britských speciálních sil a jsou hodnoceny jako velmi zátěžové. Podle Neila ale mají jeden velký nedostatek. Jako civilní programy nejsou schopny naučit účastníky nezbytné komunikaci a spolupráci s armádou v oblastech konfliktů.

Alianční poradci na českém ministerstvu míní, že vyškovský kurz přežití je prospěšný nejen pro novináře a pracovníky humanitárních organizací. "Nabízí skvělou příležitost pro praktický výcvik vojáků, zejména pro vyšetřovatele a příslušníky vojenské policie a speciálních jednotek," míní Neal.

Analýza CUBICu doporučuje, aby byl český kurz přežití nabízen i v ostatních zemích NATO. "V takovém případě se dá očekávat značná poptávka ze strany zahraničních novinářů," konstatuje zpráva a připomíná, že česká armáda je jediným poskytovatelem takové služby. "Mohl by být začleněn do výjimečných schopností v rámci NATO," domnívá se dokonce Harold E. Neil.

Alianční poradci také zdůrazňují, že kurz přispívá k pozitivnímu obrazu armády v české veřejnosti. Je i součástí větší civilní kontroly ozbrojených sil, kterou si vytkl jako jednu ze svých priorit nový ministr obrany Karel Kühnl. Analýza nezapomíná ani na humanitární aspekt celého programu. "Pokud znalosti a poznatky, které novináři či humanitární pracovníci v kurzu získají, pomohou zachránit život alespoň jednomu z nich během jeho pobytu v krizových oblastech, vynaložený čas, finance a úsilí stály za to," uzavírá Harold E. Neil.


Video