Klavírista Jaromír Klepáč koncertuje v rezidenci francouzského velvyslance v Kinshase

Klavírista Jaromír Klepáč koncertuje v rezidenci francouzského velvyslance v Kinshase | foto: Stanislava Bočanová

Český klavírista coby úkaz v metropoli Konga - dvacet let tam takový koncert nebyl!

  • 7
Pětatřiceti stupňovým horkem se nesou tóny Janáčka, Smetany, Mozarta, Chopina. Český klavírista Jaromír Klepáč hraje na jediný použitelný nástroj v Kinshase, ve městě, ve kterém žije stejný počet obyvatel jako v celé České republice.

"Od rabování v roce 1991 se tady žádný takový koncert nekonal," rozplýval se řecký podnikatel, žijící v Kinshase celý život. Je pravda, že zprávy z Demokratické republiky Kongo jsou plné brutálně znásilněných žen, dětí i mužů. Je to země, kde miliony lidí zemřely za občanské války či na její následky. A kde dennodenní starostí je mít co jíst.

Je logické, že kultury je v Kongu nedostatek, ale o to více ji lidé vyhledávají. O její podporu se tu snaží především bývalá koloniální velmoc Francie a bývalý kolonizátor Konga - Belgie. V uplynulých týdnech se obohatit kulturní život v Kinshase pokusila i Česká republika. A prostřednictvím našeho velvyslanectví v Kinshase sem "vyvezla" českou hudbu a zároveň naši zemi v Kongu takto prezentovala. Všechny tři koncerty pianisty Jaromíra Klepáče sklidily obrovský úspěch.

Jaromír Klepáč

Narozen roku 1961, vítěz řady soutěží a držitel řady cen (Chopinova soutěž v Mariánských Lázních, Prix Martinů v Paříži). Jako sólista či vyhledávaný partner hrál na po Evropě, na Islandu, v Severní i Jižní Americe, v Asii, ale v Africe na rovníku poprvé.

První z koncertů se uskutečnil u příležitosti státního svátku České republiky 28. října. Koncert zhlédly stovky cizinců, žijících dlouhodobě v Kongu, ale i mnoho místních. Pro některé z nich to bylo vůbec poprvé, kdy byli přítomni živému koncertu klasické hudby. "Ještě nikdy jsem neměla možnost zúčastnit se takového koncertu. Nikdy mě to ani nenapadlo. Ale bylo to krásné," svěřila se třicátnice Miriam.

Na programu byla Sonáta 1 X. 1905 Leoše Janáčka, Na břehu mořském Bedřicha Smetany, W. A. Mozart a pro frankofonní publikum i Maurice Ravel a Claude Debussy. Skladby Fryderyka Chopina Nocturno, Polonéza As dur op. 57 připomněly 200 let od narození polského skladatele.

Jestliže v Kongu, zemi velké jako Evropa, se poslední koncert konal naposledy ještě za vlády diktátora Mobuta, je jasné, že nebylo snadné najít nástroj a koncertní sál.

"Po rabovačkách v roce 1991 a 1995 nezbylo nic. Všechno rozkradli a zničili. Z mého piána nezbylo ani prkno. A vzali mi i psa. Ani nechci myslet na to, co s ním udělali," vzpomíná Slovenka Soňa Duračinská, která v Kinshase žije od roku 1970 a vyučuje zde hře na klavír.

Nic, co by připomínalo koncertní sál, tady totiž neexistuje. Klavírní virtuóz Klepáč proto u příležitosti státního svátku zahrál ve venkovním amfiteátru Francouzského kulturního centra za doprovodu hejna malarických komárů. Lidé seděli na bílých plastových židlích. Za výkřiků Bravo! a potlesku ve stoje se Jaromír Klepáč ukláněl ve zcela propocené košili.

Připomenutí Chopinovského jubilea a skladbám Janáčka a Smetany byl věnován i druhý, tentokrát charitativní galakoncert, který české velvyslanectví uspořádalo společně s francouzským v rezidenci francouzského velvyslance. Na rozdíl od prvního koncertu, kam byl vstup zdarma, lístek na charitativní koncert se dal pořídit za 100 dolarů a výtěžek - osm tisíc dolarů - byl věnován mezinárodní nadaci Save the Children, která převychovává dětské vojáky a děti ulice. Získané peníze budou použity na nákup moskytiér a židlí a lavic do škol.

Třetí koncert pak český klavírista zahrál v asi nejlepším hotelu v Kinshase – v Grand Hotelu. I na tomto vystoupení musel třikrát přidávat.


Video