Český 'ilegál': Amerika nás potřebuje

  • 152
Nelegální práce patří k Americe stejně jako Socha svobody, tvrdí 31letý Václav, který už řadu let organizuje pro Čechy na Floridě práci načerno. Rozhovor poskytl ČTK pod podmínkou anonymity, protože ví, že porušuje zákon.

ANKETA: Jeli byste pracovat načerno do USA?

Mluví ale otevřeně. "Chci, aby lidi doma věděli, jaké to tu opravdu je."

Češi si chtějí ve Spojených státech vydělat. Povolení k tomu ale nezískají, a tak přijíždějí na turistické vízum. Po jeho vypršení zůstávají v USA bez obav, protože šance, že je někdo odhalí, je malá.

Místní policie a úřady nemají přístup k informacím imigrační služby, a nemohou tak zjistit, že je tu cizinec nelegálně.

"Dokud neuděláte něco opravdu špatného nebo vás někdo neudá, můžete být v klidu," říká Václav. Upije kávy a mezi řečí vyřídí další telefonát.

"Američané to ale samozřejmě vědí a tolerují to, protože lacinou nelegální práci potřebují. Pomáhá jim v ekonomice. Kdyby nás neměli, museli by zaměstnávat černochy nebo Hispánce, kteří pracují nekvalitně," vysvětluje.

A legální zaměstnanec je drahý. Firmy za něho musejí platit daně, pojištění a zdravotní péči.

Češi mají v USA dobrou pověst
Češi mají na Floridě dobrou pověst. "Líbíme se jim. Jsme inteligentní, pracovití - a bílí," říká Václav. Pracovní povolení od úřadů ale dostanou spíš Mexičané, "kteří budou pracovat za šest dolarů na hodinu celý život".

Evropané za chvíli začnou sami podnikat, Američané přijdou o levnou pracovní sílu a ještě jim vznikne konkurence, soudí.

Václavova firma, kterou před lety během pár dní založil za 400 dolarů, nyní působí v turisticky atraktivním místě na samém jihu Floridy.

"Starosta i policisté vědí, že tam jsou čeští ilegálové. Kdyby nás vyhnali, město by zkrachovalo," tvrdí. Počet Čechů ve třicetitisícovém městě žijícím výhradně z cestovního ruchu odhaduje na dva tisíce. "Bývalo nás tu ale až tři a půl tisíce," vzpomíná.

V Americe pracují načerno desetitisíce Čechů
V celých Spojených státech podle něho pracuje načerno 70 tisíc Čechů, především podél východního pobřeží, v Chicagu a v Kalifornii. Oficiální čísla neexistují a čeští diplomaté si na odhady netroufají.

Ilegální pracovníci si v průměru vydělají kolem deseti dolarů za hodinu (asi 240 korun). Uklízečka v motelu bez znalosti angličtiny dostává tak do devíti dolarů, v restaurační kuchyni je to devět až deset dolarů.

Číšníci a servírky mají nízký hodinový plat, asi tři až čtyři dolary, ale vydělají si na spropitném, které tvoří 15 až 20 procent z tržby. Peníze vozí zpravidla domů.

'Ilegál': Všichni vědí, že nemáme povolení
Václavův byznys spočívá v tom, že těmto lidem zprostředkovává práci. Jeho firma zaručuje hoteliérům, že zaměstnanec má veškeré náležitosti pro legální práci. Obě strany vědí, že tomu tak není, ale americký zaměstnavatel se tím zbavuje právní odpovědnosti.

Češi jsou formálně zaměstnanci Václavovy kontraktorské firmy. Jí také zaměstnavatel odvádí jejich mzdu. Z hodinového výdělku si pak Václav odečte 50 centů až dolar a půl na provoz firmy, na nutné pojištění a pro svůj zisk.

Všichni jsou spokojení, všichni také vědí, že porušují zákon. V současné době takto Václav zaměstnává asi 20 lidí. Nejen Čechů, ale i Maďary nebo Rusy.

Pro nejrůznější případy zadržuje neustále Václav jako zálohu čtrnáctidenní plat každého svého "zaměstnance". "Někteří kradou, a já to pak musím mít z čeho vyrovnat," říká na vysvětlenou. 

Když ještě dodával zaměstnance obchodnímu řetězci Wal-Mart, míval až 105 lidí. Hlavně pečovali o podlahy v obchodních domech.

"Měli jsme vybudovanou hierarchii. V každém supermarketu byl jeden organizátor, nad ním pak byli manažeři, kteří měli na starosti několik obchodních domů. Když byly problémy, musel jsem skočit do letadla a osobně to urovnat. A to samozřejmě něco stojí," říká Václav.

Pro Wal-Mart už nepracuje, protože na tuto společnost podali nelegální zaměstnanci žalobu a firma čelí rozsáhlému vyšetřování a soudní při.

Spojené státy se přestávají vyplácet
I pro české ilegální pracovníky se ale doba mění. Podle Václava už Spojené státy nejsou kvůli poklesu kurzu dolaru tak atraktivní. "Dnes lidi jezdí spíš po Evropské unii, hlavně do Británie. I doma se toho hodně změnilo. Prostě Amerika se už tak
nevyplatí."

Čechům nevyhovují ani podmínky, které ještě před pár lety běžně přijímali. Bydleli až po čtrnácti v bytě, čtyři v jednom pokoji.

"Řada lidí je tu nespokojená, nelíbí se jim hlavně stoprocentně konzumní americká společnost s morálkou v rozkladu. Když se jim narodí děti, vezmou je raději do školy domů," říká.

Ani Václav nechce zůstat v USA natrvalo. Až si vydělá, založí rodinu a pojede domů. "Konečně chci začít život." Dopije kávu, sedne do auta a s mobilem u ucha odjíždí za svým byznysem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue