Český generál: Chemický rozkaz může přijít

  • 146
Zpráv o hrozícím použití chemických zbraní ze strany Iráku přibývá. Tuto hrozbu připustil také český styčný důstojník ve velitelském táboře v katarském As-Sajlíja, generál Petr Pavel. Podobné informace od spojenců má i velitel české jednotky v Kuvajtu generál Dušan Lupuljev.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Dneska velitel divize Národní gardy, pokud se dostane do úzkých, tak může chemické zbraně použít, což je nepříjemná věc," uvedl podle ČTK Pavel.

Právě jednotky gardy jsou podle něj nejlépe vycvičené a vyzbrojené oddíly režimu Saddáma Husajna. Pokud by zbraně hromadného ničení použily, zapojí se do akcí i česko-slovenský prapor.

O nebezpečí použití chemických zbraní se mluví od začátku války. Irácké elitní jednotky je podle amerických televizí mohou použít, pokud spojenci překročí vymezenou hranici okolo Bagdádu.

Oficiální místa mlčí. Předchozí zprávu o odhalení továrny na výrobu chemických zbraní Pentagon zlehčil.

Irácké Republikánské gardy mají podle zdroje televize CBS povolení použít chemické zbraně.

Elitní irácké jednotky mohou chemické zbraně užít, pokud spojenci překročí vymezenou "červenou hranici" kolem Bagdádu.

"Uvědomujeme si spekulace, že to můžou udělat. Podle našich analýz se zřejmě vyvarují použití chemických zbraní, dokud se spojenecké jednotky nedostanou blíž k centru Bagdádu," řekl agentuře AFP zdroj z Washingtonu, který si nepřál být jmenován.

CBS neuvedla zdroj zprávy, kterou přinesl reportér David Martin zabývající se otázkami americké národní bezpečnosti, ani další podrobnosti.

Podle televize NBC, odvolávající se na zdroje obeznámené s odposlechy irácké armády, útok chemickými zbraněmi, pokud spojenci překročí hranici mezi městy Karbalá and Al Kut.

CNN podotkla, že povolení použít chemické zbraně nutně neznamená, že k jejich nasazení irácká armáda skutečně přikročí.

Oficiální místa zatím nijak nereagovala. "Nemohu tyto zprávy potvrdit," řekl agentuře Reuters vysoce postavený zdroj z Pentagonu.

Spojenci několik hodin předtím na tiskové konferenci hlavního amerického velení v Kataru oznámili, že zatím v Iráku nenarazili na žádné zbraně hromadného ničení.

"Je trochu předčasné něco podobného očekávat," komentoval šéf operace Irácká svoboda generál Tommy Franks zprávy, že američtí vojáci našli na jihu Iráku továrnu na chemické zbraně. - více zde

Americký ministr zahraničí Colin Powell přiznal existenci zpráv, podle nichž Saddám povolil použití chemických zbraní proti šíitům na jihu Iráku.

"Musíme být opatrní, protože svět ví, že už to jednou udělal a může tak učinit znovu. Přiznal by tak zbraně hromadného ničení, o nichž tvrdí, že je nemá," podotkl šéf americké diplomacie.

Právě kvůli zbraním hromadného ničení se USA rozhodly napadnout Irák. Washington obviňuje režim Saddáma Husajna, že vlastní chemické a biologické zbraně a odmítá se jich i přes rezoluce OSN zbavit.

Spojenecké jednotky během pátého dne války pronikly zhruba 200 kilometrů do iráckého vnitrozemí. Rozhořívají se první bitvy s Republikánskými gardami, iráckými elitními jednotkami střežícími Bagdád. Od hlavního města jsou spojenci vzdáleni asi 100 kilometrů. - aktuální vývoj zde


Video