Český europoslanec si vydržuje až 7 lidí

  • 46
Dostat se do Evropského parlamentu je výhodné jak pro politiky, tak pro jejich spolupracovníky. Takový asistent si totiž může přijít na více peněz než samotný poslanec. A kolik pomocníků zákonodárci v EU mají? Například Libor Rouček z ČSSD sedm.

Český parlament vyměřil europoslancům plat 60 tisíc korun, tedy necelé dva tisíce eur měsíčně.

Brusel je o poznání štědřejší: na personální provoz svého týmu dostane každý poslanec až 12 a půl tisíce eur, takže jeho asistenti mohou teoreticky vydělávat víc než on.

Bobošíkové plat stačí
"Ten plat je dostačující, zvláště k výkonům současné české ekonomiky je možná až přeplacený," odmítá bývalá moderátorka TV Nova Jana Bobošíková spekulace, že čeští vyslanci budou v EU platit za chuďasy.

Bobošíková si je ale vědoma, že další peníze lze získat přímo v Bruselu jako náhrady za bydlení či za dopravu. Anebo za asistenta, kterého jí dělá manžel. "Můj manžel mi skutečně bude dělat asistenta. Budu mít ale celkem čtyři asistenty," potvrdila iDNES.

Druhý úspěšný kandidát hnutí Nezávislých Vladimír Železný iDNES odpověděl, že asistenta či asistentku ještě stále nevybral. "Výběrové řízení na tuto pozici stále probíhá a hlásí se noví a noví uchazeči," stojí v Železného prohlášení. Exředitel Novy dodal, že mu zůstane asistentka ze znojemské kanceláře.

Nepříliš sdílná byla také pražská asistentka komunisty Miloslava Ransdorfa Libuše Eliášová. "Pan Ransdorf má pět asistentů," oznámila stručně. Richard Falbr z ČSSD svůj tým zase ještě nemá zcela kompletní, takže informace o personálním obsazení jsou dosud jeho tajemstvím.

Asistentů může být i sedm
Opakem je kolega Libor Rouček, který už má jasno v tom, že pomocníků bude mít sedm, ačkoli ještě neví, co přesně budou dělat. "Já uvidím podle toho, v jakém výboru budu a podle toho se bude ta jejich práce odvíjet," vysvětlil Rouček iDNES.

Opakem je Jana Hybášková ze SNK/ED, která předpokládá, že vystačí se dvěma spolupracovnicemi. "Nakonec jsem si vybrala Ivu Laňovou, která pracovala na ministerstvu zahraničních věcí. Ta bude působit v Bruselu. Na administrativní výpomoc budu mít ještě kolegyni v Praze."

Zástupce ODS, Miroslav Ouzký, předpokládá, že zůstane obklopen týmiž lidmi, kteří mu pomáhali ve volbách. Byli čtyři. "Ale dovedu si představit i rozšíření," dodal Ouzký s tím, že vše záleží na procedurálních okolnostech ve Štrasburku.

Pomocníci dělají takřka vše 
Co přesně budou asistenti dělat, záleží do jisté míry na schopnostech samotného poslance. Někteří totiž mohou potřebovat překladatele.

Jana Bobošíková má ve svém týmu mimo jiné odborníka na mezinárodní vztahy, osobní asistentku a šéfa volebního štábu. Její manžel Pavel Bobošík, jinak úspěšný podnikatel, byl manažerem volební kampaně.

Miroslav Ouzký nastínil následovně, jak by si práci svých asistentů představoval: jeden by působil trvale v Bruselu, jeden v Praze a jeden v jeho volebním okrsku. Další by pravděpodobně zastával pozici jakési "osobní sekretářky".


Video