Český dům: skandál trvá

  • 5
Ministerstvo zahraničí, navzdory veřejným slibům Jana Kavana, nezastavilo nevýhodný pronájem Českého domu v Moskvě. Generální sekretář Pavel Jaroš totiž podepsal ve vší tichosti v pondělí 3. září slibovaný dodatek ke smlouvě, ovšem drtivá většina výhod pro firmu Hotel Český dům v nové verzi zůstala. A to včetně nízkého nájemného 28 milionů korun.

"Jediné, co řeknu, je to, že jsme podepsali dohodu o narovnání," potvrdil ve středu ředitel firmy Hotel Český dům Stanislav Brei.

O náhlém zvratu v případu, který propukl letos na jaře a je vyšetřován policií, ještě v pondělí odpoledne nevěděl náměstek Pavel Telička. Toho přitom Kavan pověřil dohledem nad vyřešením celého skandálu kolem pochybné smlouvy. "Trvám na tom, aby dodatek projednalo kolegium ministra," řekl v pondělí Telička. V tu chvíli však dohoda o narovnání už byla pár hodin podepsaná.

Do jaké míry je o změnách ve smlouvě informován přímo ministr Kavan, není jasné. V době podpisu byl v zahraničí a dosud se nevrátil. Jeho mluvčí Aleš Pospíšil ve středu večer oznámil, že dodatek smlouvy prošel řádným připomínkovým řízením a souhlasili s ním všichni náměstci. Náměstci Pavel Telička a Martin Palouš však tvrdí opak. "Smlouvu jsem neviděl a nic o ní nevím," řekl Palouš.

Ministerstvo dodatek nezveřejnilo. Z informací MF DNES vyplývá, že jedinou výraznější změnou je vypuštění příslibu odprodeje komplexu s desítkami kanceláří a stovkou bytů v centru Moskvy firmě Hotel Český dům.

Kavanův úřad smlouvu téměř nezměnil
Ministerstvo zahraničí mělo půl roku na to, aby přepracovalo špatnou smlouvu o pronájmu Českého domu. Nestalo se však skoro nic. Kavanův úřad ani za půl roku nebyl schopen vypracovat ekonomický rozbor, který by určil přesnou sumu, již vydělává hotelový komplex Český dům.

Proto nakonec i v nové verzi smlouvy s firmou Hotel Český dům zůstalo nájemné 28 milionů ročně, které je podle interních informací zhruba o 30 milionů nižší než skutečné zisky. Generální sekretář Pavel Jaroš potvrdil, že na ekonomické analýze se teprve začalo pracovat.

"Soudní znalec by na základě hospodářských výsledků z let 1995 až 2000 měl stanovit určitou výši nájemného," řekl Jaroš. Ministerstvo už v červnu přiznalo, že 28 milionů si stanovila sama firma a resort na ni bez detailních analýz přistoupil.

Nová verze smlouvy neodstranila ani další sporný bod, a to neoprávněné propojení podnikatelských aktivit se zastupitelským úřadem. Firma Hotel Český dům se totiž dodnes v Rusku nezaregistrovala, tudíž tam nemůže legálně podnikat ani platit daně. Proto například za její zaměstnance dál nese odpovědnost ambasáda.

"To tam zůstalo. Vyřešili to tak, že firma si má do 24. září podat žádost o registraci. Stejně tak dál platí ustanovení, že firma si může z nájemného odečítat takzvané nepředvídatelné výdaje na různé havárie," uvedl pracovník ministerstva seznámený s dodatkem.

Novou verzi smlouvy nedoporučili podepsat ani právníci ministerstva. Jejich názor však není pro Jaroše rozhodující: "Na tuto problematiku tady experty nemáme. Proto čerpáme z externích zdrojů." Resortním právníkům se nelíbil hlavně článek 10, který označili za smlouvu o smlouvě budoucí.

Říká: "Účastníci dohody se shodli, že ihned po podpisu dohody o narovnání zahájí práce na smlouvě, která upraví jejich smluvní vztahy po 31. 12. 2001." Právník František Gebauer, který na smlouvě za ministerstvo pracoval, však trvá na tom, že spolupráce s firmou Hotel Český dům není automaticky definitivní.

"V žádném případě to není smlouva o smlouvě budoucí," řekl Gebauer. Jaroš navíc dodatek podepsal, aniž jej projednalo kolegium ministra. "Na kolegiu to nebylo. Nic o tom nevím," potvrdil včera náměstek Martin Palouš. Smlouva formálně platí do konce roku,ale počítá se s tím, že bude prodloužena.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video