Zástupce českého velvyslance v USA Jaroslav Kurfürst.

Zástupce českého velvyslance v USA Jaroslav Kurfürst. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Český diplomat se zúčastnil testu protiraketového štítu USA

  • 309
Američané úspěšně otestovali svůj protiraketový štít. Zkoušky se poprvé účastnili zástupci Česka, Polska a Ruska. Antiraketa zničila nad Tichým oceánem zkušební balistickou střelu dlouhého doletu přesně podle plánu. Šlo o třicátý úspěšný pokus z celkových 38 reálných testů od roku 2001.

Útočící balistickou raketu vypálenou z ostrova Kodiak u Aljašky zasáhla obraná střela 24 minut po jejím startu. Test proběhl v pátek a antiraketu vystřelila agentura ze základny Vandenberg v Kalifornii.

"Včetně pátečního testu proběhlo od roku 2001 celkem 38 testů sestřelení balistických raket dlouhého doletu ve střední a konečné fázi letu. Třicet jich bylo úspěšných," uvedl šéf sekce Protiraketové obrany pro Evropu a NATO Mark Jenkins.

Přímo v sídle Protiraketové agentury (MDA) ve Washingtonu zkoušku sledoval zástupce českého velvyslance v USA Jaroslav Kurfürst.

"Byli jsme v sále s obrazovkami, na nichž jsme celý průběh mohli sledovat, tedy co se děje na základně s protiraketami, co s radary. Neseděli tam operační důstojníci, ale v reproduktorech jsme jejich komunikaci mohli kompletně slyšet. Pro laika to bylo celkem srozumitelné," popsal test Kurfürst.

Testy štítu probíhají za ideálního počasí
Samotné sestřelení balistické rakety podle něj proběhlo ve střední fázi letu, přesně podle plánu.

Jak dodal, test měl tentokrát prověřit především motory antirakety, destrukční část, která nárazem ničí útočnou raketu a radar včasné výstrahy v Kalifornii. Ten je však odlišný od toho, který chtějí USA postavit v České republice. "Všechny testované prvky systému zafungovaly dobře," konstatoval diplomat.

Test proběhl za ideálního počasí. Podobně i loni Protiraketová agentura několikrát test odkládala kvůli počasí. "Testování pouze v ideálním počasí mě trápilo. Je jasné, že útočníci by s vypálením rakety nečekali na vhodné počasí, ale naopak by se snažili jej provést v co nejhorším počasí a v noci," řekl Kurfürst.

Vysvětlení Protiraketové agentury je podle něj prosté. Systém je samozřejmě schopen překonávat všechny možné povětrností vlivy včetně sněhu a deště, ale k testu je potřeba dobré počasí. Celé fungování systému totiž sledují měřící přístroje a ty musí sesbírat maximum údajů. "Aby tedy mohlo být měření co nejpřesnější a nebylo nutné test opakovat, proto se test provádí v ideálních povětrnostních podmínkách," uvedl Kurfürst.

Páteční úspěšný test stál 85 milionů dolarů a přišel po neúspěšném květnovém pokusu. Tehdy raketě určené jako terč selhal palivový stupeň, střela zamířila nesprávným směrem a skončila v oceánu. K odpálení antirakety tehdy vůbec nedošlo a agentura označila test za neplatný.

"Nebylo to selhání systému protiraketové obrany, ten zafungoval naprosto správně. Střelu totiž našel, spočítal si potřebná data, zjistil, že neletí dostatečně vysoko a daleko, a proto nedošlo k vystřelení protirakety," dodal český diplomat. - rozhovor s českým diplomatem o testu čtěte na protiraketovaobrana.cz

Protiraketový radar

, natoaktual.cz

Video