Václav Klaus a jeho německý protějšek Horst Köhler společně navštívili Teplice

Václav Klaus a jeho německý protějšek Horst Köhler společně navštívili Teplice | foto: Martin Adamec, MF DNES

Český a německý prezident se sešli v Teplicích

  • 9
Historický okamžik zažili ve středu obyvatelé lázeňského města Teplice. Poprvé v novodobých dějinách města mohli uvidět dva prezidenty. Václav Klaus si sem pozval svého německého kolegu Horsta Köhlera.

Köhler přiletěl vrtulníkem na letiště Kudlich na Nové vsi, které jinak slouží ultralehkým letounům. Klaus s početným doprovodem vyrazil do Teplic autem po dálnici. Oba se krátce před desátou hodinou sešli na Zámeckém náměstí, které zaplnilo odhadem pět set lidí, především žáků zdejších škol.

Místo tradičního chleba se solí dostali oba státníci teplické lázeňské oplatky, které zapili becherovkou. Při krátkých projevech na pódiu oba prezidenti velebili krásu lázeňského města, kterému se dříve přezdívalo Malá Paříž.

"Když jsme vybírali místo pro schůzku, váhali jsme a nakonec zvolili Teplice, protože jsou nejhezčí. Těším se, že uvidím vaše krásné město," uvedl Klaus. Následoval bouřlivý potlesk.

Chválou nešetřil ani německý prezident Horst Köhler. "Jsem rád, že mohu být v krásných Teplicích. Vím o Teplicích z literatury, že se tu setkávají umělci, politici i lidé, kteří se chtějí rekreovat. Vždycky jsem chtěl Teplice navštívit, mrzí mě, že jsem přijel až jako prezident. Až se vrátím do spolkové republiky, tak každému řeknu, že cesta sem za to stojí. Cítím se tu mezi přáteli,“ prohlásil.

"A ještě jeden kompliment. V Německu se nikdy nepovedlo, aby se setkali Goethe a Beethoven. Tady se to podařilo."

Johann Wolfgang Goethe a Ludwig van Beethoven se v Teplicích setkali roku 1812. Procházeli se místní Zámeckou zahradou. Obě delegace se poté zavřely v rokokovém sálu teplického zámku, kde měli jednat o česko-německých vztazích a společné evropské politice.

"Ať vás zvolí"
Pak už se státníci vydali na procházku centrem města. V průvodu, který čítal asi dvě stě lidí včetně dvaceti členů ochranky, se oba prezidenti rozdělili.

Václav Klaus podepisoval své fotografie a potřásal si rukou s lidmi, kteří se protlačili početnou ochrankou.

"Ať vás zase zvolí," popřála mu starší žena. "Ty jó, mě podal ruku," rozzářila se školačka. Asi pětadvacetiletá maminka se davem protlačila i s kočárkem. "Můžu si vás vyfotit?" otázala se nejistě prezidenta.

Vzápětí mu dala do rukou držadla kočárku, aby zapózoval s jejím dítětem. "Fotka pro další generaci," doprovázela to žena s prstem na spoušti fotoaparátu.

Německého prezidenta Köhlera doprovázeli tři studenti místního gymnázia. Připravili si v němčině pár vět o historii míst, která právě míjeli. "Máte moc hezkou němčinu," chválil školáky prezident.

Köhler si během cesty povídal hlavně s primátorem Teplic Jaroslavem Kuberou. Zajímal se třeba o to, jak řeší úbytek lidí z měst. "To není náš problém," oponoval mu Kubera. "Naopak do Teplic se lidé stěhují, protože je naše město krásné," tvrdil.

Za chůze se Köhler dotázal také na nezaměstnanost a jak by jí teplický primátor řešil a řeší. "Problém je v sociálním systému. Když budou lidé brát bezdůvodně sociální dávky, tak to bude ještě horší. Kdybychom my rozhodovali komu dávky dáme a komu ne, bylo by to lepší,“ odpověděl Kubera.

Eurooptimista a euroskeptik
Mezitím v sále Krušnohorského divadla už čekalo přes dvě stě studentů třetích a čtvrtých ročníků všech teplických středních škol. Žáky zajímala budoucnost Evropské unie, nezaměstnanost či školné. První čtyři dotazy přednesli studenti v němčině.

"Za třicet let bude Evropa ne jako jeden společný stát, ale jako jeden region plný rozmanitostí, kde budou mít všichni práci a kde se bude dobře žít," líčil světlé zítřky EU německý prezident.

Tradiční euroskeptik Klaus ihned namítl, že tak růžově to nevidí. "Bylo by to pěkné, ale takhle lineárně to asi nepůjde."

Student teplické konzervatoře se zeptal Klause, zda si myslí, že je nutné platit školné. "Někteří nadějní žáci na školné nemají a nemohou studovat a vy, pane prezidente, jste také studoval zadarmo," řekl.

"To je falešné," přerušil ho Klaus. "Nikdo nestuduje zdarma, někdo to platí, váš soused, nějaký truhlář... Je ale debata o to, kdo to má platit a jak moc se na tom má podílet ten studující. Ale to je na hodinovou přednášku," uvedl Klaus.

Jedna ze studentek se zeptala, zda prezident Klaus schvaluje státní maturity, tato otázka se Klausovi líbila. "Vždycky, když na tuhle otázku odpovím, že je to omyl a nesmysl, následuje bouřlivý potlesk." Bouřlivý potlesk studentů samozřejmě následoval.

"Taková byrokratická hříčka je zbytečná. Na státních maturitách vydělá jen někdo z ministerstva školství," dodal prezident.

Poslední dotaz se týkal eura. Je lepší ho přijmout co nejdřív, nebo počkat? Köhlerovu řeč po chvilce přerušil Klaus. "Já myslím, že není důvod spěchat," odpověděl.

Oba státníci po druhé hodině odpoledne odjeli domů. Vedení Teplic jim na cestu dalo dárek: oplatky a cibulák z nedaleké porcelánky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video