Ministerstvo chce, aby povinné praxe lékařů dotoval stát. Zastaví se tak ubývání doktorů. Ilustrační foto.

Ministerstvo chce, aby povinné praxe lékařů dotoval stát. Zastaví se tak ubývání doktorů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Česku chybí praktičtí lékaři. Letos jich nastoupilo sedm

  • 224
Každý rok vyjde z lékařských fakult okolo tisícovky budoucích lékařů. Jenže loni přišli do praxe jen tři praktičtí lékaři a letos je jich jen sedm. Chybějí i posudkoví lékaři nebo patologové... Kam mizí všichni lékaři, kteří vyjdou z lékařských fakult?

Odpověď není tak složitá. Po dokončení studia nemohou jít sami hned léčit. Potřebují čtyři roky povinné praxe. Pro mnohé nemocnice jsou v té době přítěží. A tak je nutí podepsat nevýhodné smlouvy, kde se zavážou, že v nemocnici zůstanou pracovat několik let.

"Pokud by se rozhodli odejít dříve, hrozí jim vysoké pokuty," komentuje to prezident České lékařské komory Milan Kubek. Velká část lékařů tedy nakonec musí zůstat v nemocnicích.

Další toto martyrium nechtějí podstoupit a raději jdou do ciziny nebo pracovat do farmaceutických firem. Obvodních lékařů se tak nedostává a pacientům stále více hrozí, že je nebude mít kdo léčit.

MF DNES má návrh jedné takové "stabilizační" smlouvy. Mladým lékařům z okresní nemocnice na Plzeňsku v něm hrozí, že pokud na podmínky nepřistoupí a budou chtít po praxi odejít, zaplatí nemocnici až milion korun.

"Mateřská se do té nevolnické pětiletky nepočítá, takže u žen to znamená často uvázat se na osm let," říká lékař, který musel takovou smlouvu podepsat.

"Udělal jsem to, jinak bych praxi a atestaci nezískal. Bohužel teď budu až do čtyřiatřiceti trčet v okresním špitále, kde nemám šanci se jakkoliv zdokonalovat, protože se tu důležité zákroky nedělají a já se je nemůžu naučit jinde."

Lékařské komoře se tyto praktiky nelíbí. Nemocnice totiž mají zájem hlavně o lékaře chirurgy, internisty či kardiology, ale ti, kteří chtějí být praktickými lékaři nebo třeba patology, jsou pro nemocnici nepoužitelní.

Praktičtí lékaři tak téměř nemají šanci získat potřebnou praxi. I proto je jich čím dál méně: jen za posledních pět let jich ubylo téměř tisíc.

Vláda proto ve středu schválila první ze dvou kroků, který má pomoci mladým lékařům. "Chceme dosáhnout toho, aby stát dotoval praxi mladých lékařů," říká náměstkyně ministra Markéta Hellerová.

V příštím roce tak díky speciálnímu dotačnímu programu ministerstva, kde jsou desítky milionů korun, bude moci zhruba sto budoucích praktických lékařů, ale i lékařů jiných odborností, začít povinnou praxi. A ten, kdo je bude školit, za ně dostane zaplaceno. "Počítáme zhruba s částkou 25 tisíc měsíčně," říká Hellerová.

"Další rok, kdy už by měla začít platit novela zákona o lékařích, chceme, aby tyto peníze šly rovnou ze státního rozpočtu," dodává.

Nemocnice nebo praktický lékař, u nichž by se absolvent vzdělával, by na něj dostávali částky okolo třiceti tisíc korun. Víc peněz by přitom šlo na místo lékařů z nedostatkových oborů.

"Je to krok dobrým směrem, ale i tak bude trvat čtyři roky, než vyjdou do praxe noví lékaři," říká Jelínek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video