Angioplastika, kterou do českého zdravotnictví zavedl letošní laurát Národní ceny Česká hlava Petr Widimský. Pro Čechy, jež postihne infarkt myokardu má rozhodující význam.

Angioplastika, kterou do českého zdravotnictví zavedl letošní laurát Národní ceny Česká hlava Petr Widimský. Pro Čechy, jež postihne infarkt myokardu má rozhodující význam. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Českou nobelovku získal Widimský za inovace v léčbě infarktu myokardu

  • 5
Národní cenu vlády Česká hlava v pátek na slavnostním večeru převzal mezinárodně uznávaný český kardiolog Petr Widimský. Kabinet ocenil jeho mimořádné vědecké výsledky v intervenční léčbě akutního infarktu myokardu. Mimo to rozdal dalších šest cen za úspěchy ve vědě a technice.

Projekt Česká hlava vybíral laureáty pro sedm ocenění. Přednosta III. interní kardiologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesor Widimský získal nejvýznamější z nich, Národní cenu. Do českého zdravotnictví zavedl tzv. angioplastiku, která každý rok pomůže sedmi tisícovkám Čechů postiženým infarktem myokardu.

Angioplastika

Angioplastika je katetrizační metoda. Znamená to, že se z třísla nebo ze zápěstí z jednoduchého vpichu zavede do tepny tenká ohebná hadička o průměru asi dva milimetry. Vede se až do srdce. Touto hadičkou se vede tenký drátek a po něm jako po kolejničce se vede balonek, kterým se roztáhne zúžené místo v cévě. Pak se balonek vymění za kovovou výztuž, která se vtlačí do stěny cévy, aby zabránila jejímu opětovnému zúžení. Metodu objevili v roce 1977 Švýcaři, Widimský byl ale první, kdo ji začal masově využívat.

Widimský ovlivnil léčbu infarktu myokardu nejen v České republice, ale i jinde ve světě. Evropská vědecká komunita ocenila Widimského vědecké výsledky zvolením do funkce viceprezidenta Evropské kardiologické společnosti. Widimský je rovněž předsedou České kardiologické společnosti.

Cenu "Invence" letos získal Viliam Vatrt z Vojenského geografického hydrometeorologického úřadu. Jeho tým vyvinul teorii, jak z družicových dat vypočítat výšku jakéhokoli místa na Zemi nad hladinou moře. Dosud se výšky ve světě měří od hladin různých moří. Vatrtův jednotný výškový systém by mohl být základem jednotného světového výškového systému.

Profesor Pavel Winternitz z Montrealské univerzity, který patří k nejcitovanějším fyzikům českého původu, letos obdržel cenu "Patria".

Winternitz vystudoval teoretickou fyziku na Leningradské univerzitě. Poté pracoval v hlavních světových střediscích fyzikálního výzkumu. Po roce 1989 navázal kontakty s vědci v tehdejším Československu.

Projekt Česká hlava

Vláda uděluje Národní cenu za vědu od roku 2005. Dotuje ji milionem korun.

Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně. Spojena je s projektem Česká hlava, který byl vyhlášen v roce 2002 na podporu vědecké a technické inteligence.

Ministerstvo průmyslu udělilo cenu "Industrie" společnosti ImageMetry za software VerifEyed, který dokáže během deseti vteřin rozpoznat, zda někdo manipuloval s fotografií nebo naskenovaným dokumentem. Software ocení zejména soudy, které na základě těchto dokumentů vynášejí rozsudky, nebo pojišťovny, které na jejich základě vyplácejí škody. Systém je prý první svého druhu a dosud nemá konkurenci.

Ministr životního prostředí ocenil Františka Pochylého a Blahoslava Maršálka z Botanického ústavu Akademie věd za technologii pro řízení kvality vody ve vodních nádržích. Technologie zbavuje vodní plochy jedovatých sinic podporou jejich "konkurence" okysličováním spodních vrstev vody.

Cenu "Doctorandus" nadačního fondu Česká hlava získal za práci o úloze imunitního systému u nejčastějších jaterních nemocí Jan Petrášek z Institutu klinické a experimentální medicíny a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Cenu "Gaudeamus" Všeobecné zdravotní pojišťovny získal za výzkum látek, které by mohly být využity jako léky pro neuropsychiatrická onemocnění, Lukáš Rambousek z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue