Česko zruší hranice za tři roky

  • 7
Za tři roky nejspíš zmizí okolo České republiky hranice. Češi pak budou moci projet do okolních zemí, aniž by je cokoli či kdokoli zdržoval. Původně vláda plánovala vstup do takzvaného schengenského prostoru bez hranic už v roce 2006.

Ale kvůli zpoždění zavádění nového informačního systému to bude nejdříve v říjnu 2007.

Současný datový systém, který umožňuje předávání informací o pohybu lidí, ukradených automobilů či zbraní, je totiž šitý na míru patnácti evropským zemím a nedokáže pojmout všech 25 členů EU.

"Je potřeba nejen zavést novou síť, ale také vyškolit lidi, kteří budou systém ovládat," říká Petr Vorlíček z ministerstva vnitra. Kromě toho musí nové členské země splnit řadu dalších přísných podmínek, především účinně ochránit své hranice před nelegální migrací. Vláda proto ve středu schválila zřízení pracovní skupiny, která má dohlížet na plnění všech kritérií.

Přechody na hranicích se však bourat nebudou. Hraniční kontroly se totiž mohou dočasně vrátit. Patnáctého května je například obnoví Španělsko kvůli svatbě následníka trůnu.

Česko musí Bruselu dokázat, že si umí ochránit své hranice, přestože je obklopují jen členské země EU, a nepotřebuje tedy nákladně opevňovat "východní hranici" jako třeba Slovensko či Polsko. Mohlo by tak teoreticky vstoupit do "Schengenu" dříve.

Přesto Praha zatím hodlá rušit hranice ve stejnou dobu jako ostatní země visegrádské čtyřky. "Je to výhodnější. V případě, že bychom zrušili naši západní hranici dříve, stejně bychom museli hranici se Slovenskem a Polskem ještě více na čas zpřísnit," říká Vorlíček.

Diplomaté nicméně připouštějí, že v případě výrazného zpoždění v přípravě některé z ostatních zemí by mohlo Česko do schengenského systému vstoupit i dříve.

I když zcela padnou hranice, neznamená to, že se lidé vyhnou jakékoli kontrole. Například Bavorsko uvažuje o tom, že v době po odstranění hranic s Českem zavede dál ve vnitrozemí takzvanou bezpečnostní záchytnou clonu, jakou v polovině devadesátých vybudovalo vůči Rakousku.

V takovém případě v pásu zhruba třiceti kilometrů od hranic fungují policejní a pátrací stanice. "Velice se to osvědčilo," citovala agentura APA bavorského ministra vnitra Günthera Becksteina. Ani čeští policisté z hranic úplně nezmizí. "Budou dál hranice kontrolovat kvůli přeshraniční kriminalitě," uvedla mluvčí cizinecké policie Klára Krejčí.

Začlenění do schengenského systému tedy neznamená propouštění policistů, jaké čekalo před vstupem do unie celníky. "Budou nasazeni na kontroly lidí ve vnitrozemí, zda mají platná víza či jinak neporušují podmínky pobytu," dodala Krejčí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video