Ptačí chřipka, drůbež, kohout

Ptačí chřipka, drůbež, kohout - Ptačí chřipka, drůbež, kohout. | foto: Reuters

Česko zavře drůbež před ptačí chřipkou

  • 20
Česko zpřísňuje opatření proti ptačí chřipce. Nákazová komise nařídila chovatelům, kteří dodávají maso na trh, zavřít drůbež do zastřešených prostor. I malí chovatelé pak musejí hlásit větší úhyny a jiné podezřelé příznaky. Ptačí chřipka už se objevila v Rakousku.

ČTĚTE TAKÉ:
Ptačí chřipka ohrozila už i Rakousko

Na to, aby drůbež zavřeli do izolovaných prostor, mají velkochovatelé čas do konce února.

Musejí zároveň zajistit, aby se k jejich zvířatům nedostali volně žijící ptáci. "To znamená zasíťovat okna a větráky," sdělil iDNES mluvčí veterinární správy Josef Duben.

"Chovatelé mají také povinnost hlásit příslušné Krajské veterinární správě pokles příjmu potravy a vody, pokles snášky a zvýšenou úmrtnost," dodal.

Malých chovatelů, kteří mají třeba jen několik stovek kusů drůbeže, se zákaz venkovního chovu netýká. "Musejí však nejpozději do konce února nahlásit údaje o svém hospodářství do centrální veterinární evidence," vysvětlil Duben.

Nebudou výstavy ani soutěže
Od 1. března také začne platit zákaz výstav, přehlídek a soutěží ptáků a drůbeže. Výjimky ze všech omezení může udělit jen Krajská veterinární správa, vyplynulo z jednání Ústřední nákazové komise.

Ptačí chřipka se nebezpečně přiblížila k českým hranicím. Nově se objevila i v Rakousku, konkrétně ve spolkové zemi Štýrsko. První testy tam našly virus H5N1 u dvou mrtvých labutí. Vzorky teď projdou dalšími zkouškami. - více zde

Ústřední nákazová komise se stará o to, aby v Česku nevznikaly a nešířily se nebezpečné nákazy hospodářských zvířat. V jejím čele stojí ministr zemědělství.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video